Hoppa till sidans innehåll

Följ sidan "Resultat 2019"

Fyll i namn och e-postadress nedan för att följa denna sida. Ett e-postmeddelande kommer då att skickas till dig när något nytt publiceras på sidan.

Resultat 2019


RESULTAT 2019

 2019-03-30 Kringelträffen, dag 1

D21, 4 370 m (36): 1) Irina Nyberg, Alfta-Ösa OK, 28.36, 6) Martina Welén, Köping-Kolsva OK, 32.13, 17) Malin Welén, do, 37.46.
D50, 3 010 m (21): 1) Charlotta Giberg, Hellas Orientering, 25.36, 8) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 33.33.
H50, 3 760 m (34): 1) Per Ek, Nyköpings OK, 25.26, 25) Ola Toven, Köping-Kolsva OK, 36.45.
H60, 3 480 m (26): 1) Peter Lundberg, Järfälla OK, 25.55, 9) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 36.07, 25) Pelle Höök, do, 47.52.
H65, 3 480 m (38): 1) Per Ove Wallén, Täby OK, 27.54, 25) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 42.01, 36) Anders Waldemarsson, do, 1.02.24.
H70, 2 890 m (33): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 22.42, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 27.21.
H75, 2 890 m (24): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 25.26, 13) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 42.11.
Öppen motion 7, 3 190 m (101): 1) Anders Dalin, Leksands OK, 21.31, 25) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 39.28.
Öppen motion 8, 4 490 m (66): 1) Jakob Jansson, Järla Orientering, 27.32, 37) Göran Welén, Köping-Kolsva OK, 46.18.

2019-03-31 Kringelträffen, dag 2
H40, 4 270 m (18): 1) Göran Thimberg, Söders-Tyresö, 30.07, 11) Ola Toven, Köping-Kolsva OK, 40.55.
D50, 3 040 m (20): 1) Monica Hatlen, Snättringe SK, 25.56, 10) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 37.16.
D60, 2 470 m (15): 1) Gunilla Kreiss, Järla Orientering, 25.33, 5) Yvonne Toven, Köping-Kolsva OK, 34.19.
H75, 2 830 m (17): 1) Jan Söderberg, IFK Lidingö SOK, 34.20, 12) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 46.37
MTBO Öppen Lång, 12 120 m (7): 1) Oskar Nilsson, Västerås SOK, 1.43.44, 6) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 2.36.56.

2019-04-06 OK Tors ungdomstävling Lockmora Kungsör
D16, 4 250 m (5): 1) Julia Berg, KFUM Örebro OK, 50.02, 3) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 59.07.
D10, 2 280 m (12): 1) Sofia Halldin, KFUM Örebro OK, 17.55, 9) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 33.03.
Öppen motion 5, 3 630 m (19): 1) Sven-Olov Wiklund, Arboga OK, 39.00, 16) Mathilda Lindeberg, Köping-Kolsva OK, 1.28.47.
Öppen motion 7, 3 030 m (40): 1) Ola Jäderberg, Leksands OK, 24.52, 10) Joakim Sandberg, Köping-Kolsva OK, 33.08, 17) Mats Landquist, do, 37.30, 24) Yvonne Toven, do, 43.02, 30) Siv Frodin, do, 48.39.
Öppen motion 8, 4 600 m (31): 1) Fredrik Kylborn, Almby IK, 31.46, 12) Ola Toven, Köping-Kolsva OK, 47.25, 15) Mats Birkestål, do, 48.49.
Öppen motion 9, 6 850 m (17): 1) Lars Bygdén, Södertälje-Nykvarn OF, 50.33, 5) Martina Welén, Köping-Kolsva OK, 58.08, 10) Malin Welén, do, 1.06.14.


 2019-04-07 Torfejden Lockmora Kungsör

H21, 4 590 m (8): 1) Markus Larsson, Hestra IF, 29.54, 3) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 33.10, 7) Henrik Holmberg, do, 39.17.
H40, 4 110 m (10): 1) Mattias Löfqvist, Västerås SOK, 30.35, 6) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 39.26.
D50, 3 110 m (9): 1) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 32.44, 5) Helena Holmberg, do, 38.07.
H50, 3 350 m (9): 1) Magnus Fredriksson, Korsnäs IF OK, 27.58, 6) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 33.34.
H60, 3 580 m (9): 1) Roland Notstam, Arboga OK, 28.57, 4) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 35.33, 6) Mats Birkestål, do, 36.53, 9) Pelle Höök, do, 52.44.
H65, 3 110 m (14): 1) Lars Jakobsson, Västerås SOK, 26.52, 12) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 37.30.
D70, 2 470 m (5): 1) Britt Linnéa Eriksson, Sala OK, 28.29, 5) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 38.29.
H70, 3 120 m (10): 1) Kenneth Johansson, Eskilstuna OL, 25.08, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 29.57.
H75, 3 110 m (15): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 32.58, 11) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 43.54, 14) Karl-Gustav Klemets, do, 50.09.
H80, 2 490 m (10): 1) Svante Nyström, Västerbergslagens OL, 29.23, 9) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 47.13, 10) Sune Ahlin, do, 48.00.
U1, 1 860 m (14): 1) Sigge Rinaldo, OK Tor, 14.24, 9) Selma Elgh, Köping-Kolsva OK, 29.29.
Öppen motion 3, 2 930 m (21): 1) Gustav Berggren, Kjula IF, 25.21, 15) Marita Lindholm, Köping-Kolsva OK, 41.27.
Öppen motion 7, 3 050 m (51): 1) Ola Jäderberg, Leksands OK, 24.26, 6) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 32.26, 22) Ove Ek, do, 43.51, 33) Mats Kåberg, do, 54.54.
Öppen motion 8, 4 440 m (40): 1) Erik Sundeman, Almby IK, 30.15, 7) Joel Larsson, Köping-Kolsva OK, 38.22, 19) Sandra Burén, do, 46.38, 27) Mats Landquist, do, 51.55.


2019-04-13 Strängnäsdubbeln, medel
D21, 5 190 m (14): 1) Johanna Engström, OK Hällen, 37.30, 3) Martina Welén, Köping-Kolsva OK, 38.12.
H21, 6 180 m (13): 1) Robbin Kantarp, Ärla IF, 33.55, 8) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 39.36.
H60, 4 080 m (18): 1) Bengt Schwartz, OK Kolmården, 32.54, 6) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 40.36, 9) Göran Welén, do, 43.18.
H65, 3 570 m (25): 1) Anders Lillstrand, Södertälje-Nykvarn OF, 30.35, 8) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 40.36, 14) Leif Wadman, do, 43.31, 23) Anders Waldemarsson, do, 53.05.
D70, 2 850 m (20): 1) Inga Johansson, Nyköpings OK, 36.58, 13) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 51.54.
H70, 3 710 m (22): 1) Kenneth Johansson, Eskilstuna OL, 38.47, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 40.18.
H75, 3 300 m (15): 1) Jerry Holm, Eskilstuna OL, 40.50, 10) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 49.37.
Öppen 3, 2 580 m (24): 1) Kristina Kannisto, Södertälje-Nykvarn OF, 26.59, 13) Marita Lindholm, Köping-Kolsva OK, 53.50.
Öppen 5, 3 450 m (29): 1) Magnus Jedar, Åkers IF, 30.12, 7) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 46.00.
Öppen 7, 3 540 m (51): 1) Kari Enckell, Södertälje-Nykvarn OF, 31.43, 27) Sara Bengtson, Köping-Kolsva OK, 57.16, 30) Yvonne Toven, do, 1.00.23.
Öppen 8, 5 120 m (40): 1) Johan Eriksson, Hagaby GoIF Örebro, 32.36, 12) Ola Toven, Köping-Kolsva OK, 48.48.
2019-04-14 Strängnäsdubbeln, lång
D21, 7 740 m (8): 1) Lisa Andersson, Ärla IF, 53.29, 3) Martina Welén, Köping-Kolsva OK, 55.58, 7) Malin Welén, do, 1.12.57.
H60, 5 040 m (17): 1) Andreas Hjertson, OK Linné, 35.40, 10) Göran Welén, Köping-Kolsva OK, 50.03.
H65, 4 250 m (15): 1) Peter Lidholm, IFK Hedemora OK, 32.39, 9) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 46.31.
Öppen 5, 3 560 m (21): 1) Anna Jöhnemark, Stora Tuna OK, 42.01, 3) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 44.07, 6) Yvonne Toven, do, 47.18.
Öppen 11, 6 030 m (6): 1) Per Öberg, OK Hällen, 35.07, 5) Ola Toven, Köping-Kolsva OK, 51.41.
2019-04-14 Enenracet
H21, 5 240 m (33): 1) David Lingfors, OK Linné, 30.20, 17) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 38.45, 18) Marcus Ek, do, 39.01, 26) Cristian Larsson, do, 47.52.
D16, 3 530 m (26): 1) Johanna Roos, OK Linné, 27.38, 18) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 51.26.
H40, 4 080 m (19): 1) Henrik Boström, OK Linné, 28.35, 11) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 36.32.
H50, 3 690 m (45): 1) Jonas Nordström, OK Roslagen, 23.49, 37) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 41.24.
H60, 3 560 m (26): 1) Tommy Holmér, Väsby OK, 28.41, 10) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 33.54, 11) Mats Birkestål, do, 33.56.
H65, 3 340 m (27): 1) Per Ove Wallén, Täby OK, 27.33, 17) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 39.09.
H70, 2 960 m (24): 1) Lars Grankvist, Täby OK, 24.56, 5) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 28.38.
H75, 2 950 m (23): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 26.06, 12) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 38.24, 15) Stig Törnkvist, do, 43.45.
H80, 2 150 m (15): 1) Folke Nyström, Västerbergslagens OL, 23.01, 8) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 33.36.
Öppen motion 3, 2 520 m (43): 1) Frida Oliv, Sundbybergs IK, 26.56, 23) Marita Lindholm, Köping-Kolsva OK, 49.28.
Öppen motion 7, 3 560 m (93): 1) Mikael Utter, Surahammars SOK, 29.50, 8) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 34.13, 17) Joakim Sandberg, do, 38.32, 57) Ove Ek, do, 49.02, 88) Mats Kåberg, do, 1.07.51.
Öppen motion 8, 4 870 m (51): 1) David Dahlgren, OK Linné, 34.43, 21) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 47.58.

Rånässtafetten


20190418 Svartnatta


2019-04-19 Uppsala möte, natt

H21 Kort, 8 110 m (3): 1) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.07.41.


 

2019-04-19 Påskorienteringen

D21, 7 400 m (20): 1) Karolin Ohlsson, Järla Orientering, 44.36, 7) Martina Welén, Köping-Kolsva OK, 50.02, 14) Malin Welén, do, 55.27, 20) Johanna Larsson, do, 1.00.00.

H21, 10 580 m (34): 1) Rudolfs Zernis, Ärla IF, 55.39, 24) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 1.15.31, 29) Janne Selkälä, do, 1.23.09.

D21 Kort, 4 910 m (6): 1) Karin Elgh, Köping-Kolsva OK, 37.00.

D16, 4 490 m (15): 1) Emma Westerlund, Nyköpings OK, 36.37, 14) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 1.04.00.

H12, 3 010 m (20): 1) Ted Lagerström, Attunda OK, 15.48, 20) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 38.51.

D10, 2 290 m (7): 1) Sofia Halldin, KFUM Örebro OK, 16.22, 7) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 31.32.

D55, 4 120 m (13): 1) Kristina Bergstrand, Söders-Tyresö, 33.27, 7) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 44.30.

H60, 4 910 m (23): 1) Ulf Burman, Gustavsbergs OK, 34.21, 17) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 54.37.

H65, 4 400 m (34): 1) Thom Sandvik, Avesta OK, 34.29, 11) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 39.27, 21) Leif Wadman, do, 47.26.

H70, 4 120 m (20): 1) Hans Aurell, Gävle OK, 33.38, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 38.57.

H75, 3 400 m (22): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 30.35, 10) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 42.35, 15) Karl-Gustav Klemets, do, 49.51.

H80, 2 880 m (12): 1) Rune Carlsson, Sundbybergs IK, 32.41, 6) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 48.41, 9) Sune Ahlin, do, 53.11.

U1, 1 780 m (32): 1) Isack Elijak Schroer, Vingåkers OK, 12.43, 7) Selma Elgh, Köping-Kolsva OK, 17.51.

Öppen 3, 3 010 m (24): 1) Natascha Marxmeier, IFK Lidingö SOK, 24.07, 13) Marita Lindholm, Köping-Kolsva OK, 38.42.

Öppen 5, 3 920 m (43): 1) Erika Jedar, OK Tor, 37.59, 17) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 57.12.

Öppen 7, 2 880 m (82): 1) Kari Enckell, Södertälje-Nykvarn OF, 21.36, 5) Joakim Sandberg, Köping-Kolsva OK, 28.21, 25) Pelle Höök, do, 35.24, 38) Ove Ek, do, 39.35, 48) Mats Kåberg, do, 44.06.

Öppen 8, 4 420 m (63): 1) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 29.40, 10) Thomas Törnkvist, do, 37.20, 11) Sandra Burén, do, 37.49, 14) Benneth Sundqvist, do, 38.22, 26) Mats Birkestål, do, 43.36, 50) Daniel Forsström, do, 54.14, 53) Joel Larsson, do, 55.53.

Öppen 9, 7 490 m (26): 1) Viktor Silvemark, Ärla IF, 44.12, 13) Ola Toven, Köping-Kolsva OK, 1.04.17.


 

2019-04-20 Uppsala möte, sprint

H21, 2 990 m (27): 1) Albin Ridefelt, OK Linné, 14.29, 17) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 19.38.


 

2019-04-21 Uppsala möte, medel

H21 Elit, 5 240 m (46): 1) Jens Rönnols, Järla Orientering, 28.35, 37) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 42.33.

D21, 3 860 m (12): 1) Malin Welén, Köping-Kolsva OK, 34.56, 3) Sofie Landqvist, do, 40.28, 7) Sandra Burén, do, 1.00.18.

H21, 4 470 m (20): 1) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 37.15.

H60, 3 580 m (31): 1) Stefan Nyberg, Avesta OK, 26.56, 13) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 40.59, 20) Mats Landquist, do, 43.44.

H65, 3 210 m (33): 1) Per Ove Wallén, Täby OK, 28.43, 21) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 52.07.

Öppen 8, 4 490 m (70): 1) Fredrik Ingelsson, Rehns BK, 30.33, 2) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 31.02.


 

2019-04-22 Uppsala möte, lång

D21, 8 070 m (26): 1) Jennie Börjesson Eriksson, Malungs OK Skogsmårdarna, 57.44, 6) Malin Welén, Köping-Kolsva OK, 1.03.18, 8) Martina Welén, do, 1.05.10, 17) Sofie Landqvist, do, 1.13.53.

H21, 10 190 m (53): 1) Albin Ridefelt, OK Linné, 51.48, 21) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 1.08.09, 28) Marcus Ek, do, 1.12.12, 45) Johan Celander, do, 1.44.20.

H60, 5 220 m (22): 1) Stefan Nyberg, Avesta OK, 36.45, 19) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 1.03.43.

Öppen motion 8, 4 570 m (60): 1) Joar Svartholm, Bergnäsets AIK, 27.43, 29) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 47.04.


2019-04-26 OL-rounden, dag 1 natt

D16, 5 000 m (5): 1) Alma Wallman, Västerbergslagens OL, 1.01.48, 3) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 1.18.52.

Öppen motion 7, 3 730 m (12): 1) Joakim Sandberg, Köping-Kolsva OK, 46.34.

Öppen 9, 6 570 m (3): 1) Hampus Westman, Västerås SOK, 1.00.24, 3) Ola Toven, Köping-Kolsva OK, 1.05.56.


 

2019-04-27 OL-rounden, dag 2

D21, 3 770 m (12): 1) Linnéa Holmqvist, Hagaby GoIF Örebro, 30.51, 2) Karin Elgh, Köping-Kolsva OK, 31.00.

H21, 5 130 m (17): 1) Olle Grywenz, OK Linné, 33.44, 13) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 42.36.

D16, 3 640 m (11): 1) Julia Näslund, OK Hammaren, 28.44, 6) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 47.24.

H14 Kort, 2 420 m (1): 1) Ville Sjöblom, Köping-Kolsva OK, 32.02.

D10, 1 900 m (6): 1) Leni Andersson, Arboga OK, 20.37, 6) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 34.56.

H40, 3 770 m (12): 1) Pontus Funke, Leksands OK, 25.08, 7) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 34.50.

H45, 3 770 m (19): 1) Mårten Waldenfjord, Järfälla OK, 23.56, 12) Anders Eriksson, Köping-Kolsva OK, 38.50.

D55, 2 870 m (10): 1) Tone Hollowell, OK Tyr, 27.39, 10) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 37.33.

H60, 3 580 m (14): 1) Stefan Nyberg, Avesta OK, 23.34, 7) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 36.29, 9) Mats Birkestål, do, 38.51.

H70, 2 970 m (24): 1) Lars-Åke Wall, OK Tisaren, 23.39, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 27.10.

H75, 2 870 m (15): 1) Karl Johansson, IFK Hedemora OK, 29.26, 9) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 39.31, 10) Karl-Gustav Klemets, do, 39.39.

H80, 2 520 m (8): 1) Svante Nyström, Västerbergslagens OL, 27.26, 8) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 51.36.

U1, 1 850 m (15): 1) Klara Juhlin, Västerås SOK, 19.06, 11) Selma Elgh, Köping-Kolsva OK, 30.21.

Öppen motion 3, 2 420 m (27): 1) Johan Andersson, Arboga OK, 22.24, 9) Lena Kallanvaara, Köping-Kolsva OK, 30.51, 20) Mathilda Lindberg, do, 43.08.

Öppen motion 5, 3 790 m (31): 1) Fredrik Junevik, Leksands OK, 28.27, 29) Camilla Jansson, Köping-Kolsva OK, 1.22.35.

Öppen motion 7, 2 970 m (67): 1) Johan Sundén, Västerås SOK, 20.50, 11) Yvonne Toven, Köping-Kolsva OK, 30.31, 14) Joakim Sandberg, do, 31.20, 28) Ove Ek, do, 38.11, 38) Karin Profors, do, 41.17, 52) Mats Kåberg, do, 47.10, 59) Henrik Sjöblom, do, 53.32.

Öppen motion 8, 4 400 m (34): 1) Hampus Westman, Västerås SOK, 33.57, 10) Ola Toven, Köping-Kolsva OK, 41.48, 11) Johanna Larsson, do, 41.53, 16) Sandra Burén, do, 44.05, 22) Joel Larsson, do, 50.21.


 

 2019-04-28 OL-rounden, dag 3

H65, 4 680 m (20): 1) Anders Malmberg, Kvarnsvedens GOIF OK, 45.02, 8) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 49.39.

H70, 4 300 m (17): 1) Lars-Åke Wall, OK Tisaren, 36.03, 5) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 47.29.

H75, 3 810 m (10): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 36.30, 7) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 52.19.

Öppen motion 5, 3 170 m (22): 1) Antonín Babišta, KVS Šumperk, 27.49, 6) Pernilla Einan, Köping-Kolsva OK, 42.26, 18) Marita Lindholm, do, 57.04.

Öppen motion 7, 3 810 m (58): 1) Peter Junevik, Leksands OK, 30.53, 11) Karin Lidgren, Köping-Kolsva OK, 43.38, 35) Yvonne Toven, do, 54.39.

Öppen motion 8, 4 680 m (21): 1) Torbjörn Vikblom, OK Hammaren, 38.37, 7) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 47.31, 15) Ola Toven, do, 58.24.


2019-05-01 Silverjakten
Bana 1, 2 230 m (38): 1) Jonathan Enarsson, Köping-Kolsva OK, 23.02, 7) Simon Enarsson, do, 27.42.
Bana 2, 2 360 m (28): 1) Olle Oldaeus, Västerås SOK, 20.10, 11) Hampus Enarsson, Köping-Kolsva OK, 30.26.
H21-3, 2 510 m (12): 1) Magnus Westerlund, OK Enen, 22.58, 3) Pelle Höök, Köping-Kolsva OK, 29.38.
H21-4, 2 950 m (25): 1) Roger Åsberg, OK Hedströmmen, 26.33, 12) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 41.34.
H21-5, 3 890 m (29): 1) Johnny Nilsson, Stora Skedvi IK SOFF, 29.45, 3) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 35.08.
H21-6, 4 760 m (36): 1) Martin Juhlin, Västerås SOK, 37.10, 6) Daniel Forsström, Köping-Kolsva OK, 42.46.

2019-05-04 Dolkampen, dag 1, förlängd medel

H21, 5 880 m (11): 1) Oskar Karlsson, Norbergs OK, 52.58, 3) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 55.22.

H12, 2 550 m (14): 1) Hugo Zetterberg, Västerås SOK, 21.28, 9) Hampus Enarsson, Köping-Kolsva OK, 31.15.

H10, 2 410 m (14): 1) Hugo Claesson, Stora Tuna OK, 17.17, 4) Jonathan Enarsson, Köping-Kolsva OK, 22.15, 12) Simon Enarsson, do, 33.37.

D55, 3 370 m (11): 1) Maria Bergfält, Domnarvets GOIF, 37.22, 8) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 56.30.

Öppen 1, 2 320 m (6): 1) Laila Villman, HJS-Vansbro OK, 21.53, 5) Charlotte Enarsson, Köping-Kolsva OK, 32.06.

Öppen 8, 4 460 m (25): 1) Daniel Ekström, Stora Tuna OK, 38.18, 8) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 47.22.


 

2019-05-04 Tisarträffen, dag 1, medel

D16, 3 550 m (10): 1) Barbora Pusova, OK Lokomotiva Pardubice, 37.05, 8) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 49.00.

H12, 2 450 m (13): 1) Edvin Åtting, Linköpings OK, 21.15, 8) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 54.47.

D10, 2 040 m (8): 1) Allis Sjödin, OK Tisaren, 25.14, 7) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 1.01.29.

H40, 4 070 m (11): 1) Bertil Eronn, Linköpings OK, 28.42, 8) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 51.09.

H60, 3 540 m (12): 1) Rolf Wikström, OK Tyr, 29.02, 5) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 41.20.

H65, 3 020 m (26): 1) Olov Öström, OK Tyr, 28.05, 8) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 34.22, 16) Anders Waldemarsson, do, 37.49, 17) Leif Wadman, do, 39.14.

H75, 2 870 m (16): 1) Stig Israelsson, OK Tylöskog, 35.03, 11) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 48.48.

Öppen motion 7, 2 950 m (49): 1) Johan Lövgren, Degerfors OK, 26.46, 8) Joakim Sandberg, Köping-Kolsva OK, 35.29, 17) Bo Lindkvist, do, 41.26, 29) Yvonne Toven, do, 47.50, 40) Mats Kåberg, do, 56.12.

Öppen motion 8, 4 570 m (27): 1) Per Sjögren, KFUM Örebro OK, 32.18, 12) Ola Toven, Köping-Kolsva OK, 46.48.


 

2019-05-05 Dolkampen, dag 2, medel

H12, 2 250 m (16): 1) Adam Engstrand, Storviks IF, 18.34, 13) Hampus Enarsson, Köping-Kolsva OK, 28.06.

H10, 2 000 m (8): 1) Fredrik Ericson, Fagersta OK, 17.10, 6) Jonathan Enarsson, Köping-Kolsva OK, 25.24, 7) Simon Enarsson, do, 27.21.

Öppen 1, 2 320 m (9): 1) Andreas Björkman, Domnarvets GOIF, 17.41, 2) Charlotte Enarsson, Köping-Kolsva OK, 30.30.

Öppen 7, 3 090 m (71): 1) Anders Jansson, Grycksbo IF OK, 33.40, 67) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 1.32.16.

Öppen 8, 4 520 m (34): 1) Albin Sjöhed, Gävle OK, 34.42, 5) Malin Welén, Köping-Kolsva OK, 43.44, 8) Johan Celander, do, 45.49, 20) Daniel Forsström, do, 54.28, 23) Benneth Sundqvist, do, 56.41, 27) Mats Birkestål, do, 1.07.50.


 

2019-05-05 Tisarträffen, dag 2, lång

Öppen motion 7, 2 910 m (50): 1) Per-Inge Johansson, Klubblös, 31.08, 12) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 38.38.

Öppen motion 8, 4 820 m (31): 1) Marcus Halvarsson, KFUM Örebro OK, 33.28, 27) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 58.26.


 

2019-05-07 VPT 1, Arboga OK

D16, 1 690 m (15): 1) Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 10.50, 6) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 14.35.

H14, 1 940 m (13): 1) Vidar Nettelmark, Surahammars SOK, 11.55, 10) Ville Sjöblom, Köping-Kolsva OK, 18.42.

H12, 1 680 m (16): 1) David Thapper, Västerås SOK, 12.45, 7) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 16.55, 9) Hampus Enarsson, do, 20.48.

D10, 1 130 m (6): 1) Frida Herbst, Västerås SOK, 10.07, 3) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 13.21.

H10, 1 340 m (6): 1) Olle Oldaeus, Västerås SOK, 11.55, 3) Jonathan Enarsson, Köping-Kolsva OK, 15.42.

Inskolning, 930 m (22): Lisa Elgh, Köping-Kolsva OK, fullföljt; Simon Enarsson, do, fullföljt.


2019-05-11 Närkekvartetten, #1, lång Ånnaboda

H21 Elit, 13 360 m (14): 1) Emil Andersson, Ärla IF, 1.30.44, 10) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 1.52.14.

D21, 6 820 m (5): 1) Malin Widén, Uddevalla OK, 1.06.20, 2) Malin Welén, Köping-Kolsva OK, 1.07.42.

H21, 9 520 m (5): 1) Peter Öberg, OK Hällen, 1.06.17, 5) Thomas Ek, Köping-Kolsva OK, 1.43.48.

H14 Kort, 3 100 m (5): 1) Felix Lind, OK Tyr, 28.33, 3) Ville Sjöblom, Köping-Kolsva OK, 41.12.

H45, 6 590 m (30): 1) Tomas Hallmén, OK Tisaren, 51.19, 6) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.01.10.

D50, 4 140 m (14): 1) Marie Hedar, OK Tor, 43.51, 12) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.18.41.

H60, 4 930 m (19): 1) Sixten Westlund, OK Tyr, 39.21, 13) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 1.10.47.

H65, 4 680 m (24): 1) Anders Lillstrand, Södertälje-Nykvarn OF, 46.28, 18) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 1.11.45, 23) Anders Waldemarsson, do, 1.19.38.

H70, 3 670 m (29): 1) Lars-Åke Wall, OK Tisaren, 34.47, 4) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 42.43.

Öppen 4, 4 750 m (10): 1) Anders Franzén, Lidköpings VSK, 52.44, 9) Stefan Hedlund, Köping-Kolsva OK, 1.40.36.

Öppen 5, 3 600 m (29): 1) Jan Gustavsson, OK Tor, 47.22, 5) Henrik Sjöblom, Köping-Kolsva OK, 51.09.

Öppen 8, 4 580 m (51): 1) Gustav Träff, NAIS Orienteringsklubb, 41.09, 23) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 52.25.

Öppen 9, 7 660 m (15): 1) Andrey Abadzhiev, OK Tyr, 1.07.06, 2) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 1.08.20.


 

2019-05-12 Närkekvartetten, #2, medel Ånnaboda

H21 Elit, 5 110 m (21): 1) Joakim Svensk, Stora Tuna OK, 34.56, 8) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 43.12, 16) Marcus Ek, do, 48.13.

D21, 3 450 m (14): 1) Karin Elgh, Köping-Kolsva OK, 36.05.

H21, 4 670 m (11): 1) Andrew Quin, IFK Lidingö SOK, 42.12, 4) Thomas Ek, Köping-Kolsva OK, 51.51, 5) Henrik Holmberg, do, 52.19, 8) Niclas Larsson, do, 1.00.15, 9) Johan Celander, do, 1.01.41.

H40, 3 860 m (8): 1) Jan Olm, Kils OK, 33.22, 7) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 53.22.

D50, 2 970 m (19): 1) Lena Malmström, Tjalve IF Norrköping, 36.17, 10) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 50.33.

D55, 2 690 m (18): 1) Inger Berg, Linköpings OK, 29.24, 6) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 37.05, 9) Marie Larsson, do, 39.51.

H60, 3 330 m (22): 1) Mats Welander, OK Djerf, 31.40, 5) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 45.24, 16) Pelle Höök, do, 1.00.53.

H75, 2 490 m (23): 1) Roland Alsén, OK Roxen, 31.58, 14) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 49.10, 15) Stig Törnkvist, do, 51.42.

U1, 1 540 m (17): 1) Gustav Haglund, Garphyttans IF, 12.57, 11) Selma Elgh, Köping-Kolsva OK, 32.42.

Öppen 7, 2 660 m (58): 1) Jenny Nilsson, OK Tyr, 27.21, 41) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 53.17, 42) Owe Eek, do, 53.50.

Öppen 8, 4 240 m (45): 1) Albin Arlebo, KFUM Örebro OK, 37.28, 27) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 1.08.33, 30) Joel Larsson, do, 1.13.28.


 

2019-05-14 VPT-2, Västerås

H14, 1 620 m (17): 1) Ludvig Hasler, Surahammars SOK, 11.19, 13) Ville Sjöblom, Köping-Kolsva OK, 20.53.

H12, 1 470 m (19): 1) Ludvig Juhlin, Västerås SOK, 12.24, 7) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 17.35, 11) Hampus Enarsson, do, 19.57.

D10, 1 120 m (8): 1) Frida Herbst, Västerås SOK, 8.21, 6) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 13.01.

Inskolning, 1 030 m (22): 1) Felix Herbst, Västerås SOK, 8.01, 11) Casper Enarsson, Köping-Kolsva OK, 14.34, 12) Lisa Elgh, do, 14.43.

Prova på, 1 350 m (10): 1) Agnes Jacobsson, Sala OK, 14.33, 6) Simon Enarsson, Köping-Kolsva OK, 33.05, 8) Selma Elgh, do, 34.00.


 

2019-05-18 MTBO, Svenska Cupen, #1, medel Falun

H21, 8 580 m (22): 1) Viktor Larsson, Ärla IF, 38.53, 13) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 51.59.

H40, 7 500 m (29): 1) Andreas Elgesjö, Domnarvets GOIF, 37.25, 6) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 44.56.

D50, 5 150 m (14): 1) Monica Kollberg, Eksjö SOK, 39.11, 9) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 50.52, 13) Helena Holmberg, do, 1.00.04.

H50, 7 580 m (36): 1) Henrik Jonsson, IFK Mora OK, 38.30, 32) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 1.09.11.


 

2019-05-18 OL-touren Falun, lång

D21, 7 160 m (13): 1) Martina Welén, Köping-Kolsva OK, 53.58, 5) Malin Welén, do, 1.01.56, 7) Johanna Larsson, do, 1.04.10, 10) Sofie Landqvist, do, 1.06.10.

H21 Kort, 8 120 m (3): 1) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.01.18, 3) Cristian Larsson, do, 1.10.19.

D55, 4 340 m (6): 1) Maria Bergfält, Domnarvets GOIF, 36.24, 5) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 56.57.

H60, 4 780 m (19): 1) Stefan Nyberg, Avesta OK, 35.07, 19) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 1.00.44.


 

2019-05-18 Närkekvartetten, #3, medel Lockhyttan

D16, 3 300 m (15): 1) Amanda Granqvist, OK Ravinen, 31.23, 9) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 53.05.

H14 Kort, 2 420 m (1): 1) Ville Sjöblom, Köping-Kolsva OK, 33.17.

D10, 1 790 m (8): 1) Alva Nilsson, KFUM Örebro OK, 16.01, 6) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 26.37.

H40, 4 060 m (8): 1) Klas Larsson, OK Milan, 36.15, 6) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 47.53.

H60, 3 370 m (26): 1) Roland Notstam, Arboga OK, 32.35, 21) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 57.09.

H70, 2 770 m (19): 1) Rune Larsson, OK Skogshjortarna, 26.19, 5) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 30.43.

H75, 2 620 m (18): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 31.22, 13) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 44.43, 14) Stig Törnkvist, do, 46.02.

Öppen 7, 2 770 m (62): 1) Mikael Andersson, OK Tor, 30.55, 12) Yvonne Toven, Köping-Kolsva OK, 43.14, 15) Pelle Höök, do, 44.08, 31) Joakim Sandberg, do, 49.00, 43) Henrik Sjöblom, do, 52.43, 50) Mats Kåberg, do, 1.00.24.

Öppen 17, 2 770 m (16): 1) Arne Hägg, Arboga OK, 29.02, 3) Ola Toven, Köping-Kolsva OK, 32.3


2019-05-19 MTBO, Svenska Cupen, #2, masstart (övriga lång)

H21, 15 700 m (14): 1) Viktor Larsson, Ärla IF, 1.16.57, 6) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 1.35.46.

D50, 11 780 m (11): 1) Monica Kollberg, Eksjö SOK, 1.48.54, 7) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 2.20.37.


 

2019-05-19 OL-touren Falun, medel

D21 Elit, 4 570 m (24): 1) Hilda Forsgren, OK Linné, 35.55, 6) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 37.58, 7) Malin Welén, do, 38.24, 9) Martina Welén, do, 39.15, 17) Sofie Landqvist, do, 42.39.

H21, 4 860 m (14): 1) Johan Olsson, Hjobygdens OK, 32.57, 4) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 36.56, 5) Henrik Holmberg, do, 38.39, 7) Cristian Larsson, do, 42.55, 9) Johan Celander, do, 45.57.

D55, 3 000 m (8): 1) Ingrid Alexandersson, Stora Tuna OK, 24.00, 4) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 36.26.

H60, 3 510 m (21): 1) Stefan Nyberg, Avesta OK, 26.29, 13) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 43.15.

Öppen 8, 4 380 m (46): 1) Karl Walheim, Ärla IF, 26.20, 25) Sandra Murén, Köping-Kolsva OK, 51.31.


 

2019-05-19 Närkekvartetten, #4, lång

H65, 4 590 m (26): 1) Ken Ragnarsson, OK Kompassen, 43.51, 16) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 1.07.28.

Öppen 8, 4 920 m (13): 1) Jonas Victorin, KFUM Örebro OK, 43.31, 5) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 57.51.

Öppen 18, 4 920 m (14): 1) Håkan Carlsson, KFUM Örebro OK, 44.42, 12) Gabriella Wadman, Köping-Kolsva OK, 1.10.18.


 2019-05-21 VPT-3, Surahammar

D16, 2 510 m (13): 1) Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 14.18, 7) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 22.24.

H14, 2 280 m (17): 1) Ludvig Hasler, Surahammars SOK, 11.57, 12) Ville Sjöblom, Köping-Kolsva OK, 20.53.

H12, 1 760 m (15): 1) David Thapper, Västerås SOK, 11.15, 7) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 13.47, 9) Hampus Enarsson, do, 14.57.

D10, 1 570 m (9): 1) Frida Herbst, Västerås SOK, 11.35, 7) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 17.24.

H10, 1 000 m (8): 1) Olle Oldaeus, Västerås SOK, 11.09, 3) Jonathan Enarsson, Köping-Kolsva OK, 13.16.


2019-05-23 DM, ultralång, Västmanland

D21, 11 570 m (5): 1) Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 1.33.55, 2) Malin Welén, Köping-Kolsva OK, 1.47.10, 3) Martina Welén, do, 1.57.04.
H21, 14 960 m (4): 1) Johan Ahlström, Västerås SOK, 1.55.01, 2) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 1.56.19.
H45, 9 790 m (6): 1) Claes Klarin, Västerås SOK, 1.14.10, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.28.58.
D50, 6 330 m (6): 1) Lena Larsson, Sala OK, 1.09.11, 6) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.45.47.
H50, 8 960 m (10): 1) Robert Palm, Västerås SOK, 1.11.10, 9) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 2.11.53.
H60, 7 910 m (6): 1) Lars-Åke Andersson, Arboga OK, 1.15.34, 4) Göran Welén, Köping-Kolsva OK, 1.30.53.
Öppen motion 9, 7 870 m (5): 1) Magnus Larsson, Västerås SOK, 1.20.54, 3) Gabriella Wadman, Köping-Kolsva OK, 1.46.09.
2019-05-28 VPT-4
D16, 1 800 m (12): 1) Maja Ahlström, Västerås SOK, 8.51, 7) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 11.49.
H14, 700 m (15): 1) Ludvig Hasler, Surahammars SOK, 3.41, 13) Ville Sjöblom, Köping-Kolsva OK, 6.23.
H12, 1 300 m (13): 1) David Thapper, Västerås SOK, 7.36, 8) Hampus Enarsson, Köping-Kolsva OK, 10.30, 11) Jakob Sandberg, do, 13.39.
H10, 1 000 m (7): 1) Fredrik Ericson, Fagersta OK, 8.01, 4) Jonathan Enarsson, Köping-Kolsva OK, 10.38.

 

Inga nyheter är skapade

Samarbetspartners: 

 

sl_8182_c_pos_ce_web_182x46

 

EMAG_2c

 

Prevas logo-cent

 

1915844_116822235006302_6150314_n

 

Sejfo färg logo copy

 

Corporate logo med pay off

volvo-logo

YARA_RGB

 

 

Beijer

 

All_conveyor-svart



GL-logo

 

    gleason

 

logo_marposs

Postadress:
Köping-Kolsva OK - Orientering
Brovägen 15
73113 Kolsva

Besöksadress:
Brovägen 15
73113 Kolsva

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: info@kkok.se

Se all info