Hoppa till sidans innehåll

Följ sidan "Resultat 2019"

Fyll i namn och e-postadress nedan för att följa denna sida. Ett e-postmeddelande kommer då att skickas till dig när något nytt publiceras på sidan.

Resultat 2019


RESULTAT 2019

 2019-03-30 Kringelträffen, dag 1

D21, 4 370 m (36): 1) Irina Nyberg, Alfta-Ösa OK, 28.36, 6) Martina Welén, Köping-Kolsva OK, 32.13, 17) Malin Welén, do, 37.46.
D50, 3 010 m (21): 1) Charlotta Giberg, Hellas Orientering, 25.36, 8) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 33.33.
H50, 3 760 m (34): 1) Per Ek, Nyköpings OK, 25.26, 25) Ola Toven, Köping-Kolsva OK, 36.45.
H60, 3 480 m (26): 1) Peter Lundberg, Järfälla OK, 25.55, 9) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 36.07, 25) Pelle Höök, do, 47.52.
H65, 3 480 m (38): 1) Per Ove Wallén, Täby OK, 27.54, 25) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 42.01, 36) Anders Waldemarsson, do, 1.02.24.
H70, 2 890 m (33): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 22.42, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 27.21.
H75, 2 890 m (24): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 25.26, 13) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 42.11.
Öppen motion 7, 3 190 m (101): 1) Anders Dalin, Leksands OK, 21.31, 25) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 39.28.
Öppen motion 8, 4 490 m (66): 1) Jakob Jansson, Järla Orientering, 27.32, 37) Göran Welén, Köping-Kolsva OK, 46.18.

2019-03-31 Kringelträffen, dag 2
H40, 4 270 m (18): 1) Göran Thimberg, Söders-Tyresö, 30.07, 11) Ola Toven, Köping-Kolsva OK, 40.55.
D50, 3 040 m (20): 1) Monica Hatlen, Snättringe SK, 25.56, 10) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 37.16.
D60, 2 470 m (15): 1) Gunilla Kreiss, Järla Orientering, 25.33, 5) Yvonne Toven, Köping-Kolsva OK, 34.19.
H75, 2 830 m (17): 1) Jan Söderberg, IFK Lidingö SOK, 34.20, 12) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 46.37
MTBO Öppen Lång, 12 120 m (7): 1) Oskar Nilsson, Västerås SOK, 1.43.44, 6) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 2.36.56.

2019-04-06 OK Tors ungdomstävling Lockmora Kungsör
D16, 4 250 m (5): 1) Julia Berg, KFUM Örebro OK, 50.02, 3) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 59.07.
D10, 2 280 m (12): 1) Sofia Halldin, KFUM Örebro OK, 17.55, 9) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 33.03.
Öppen motion 5, 3 630 m (19): 1) Sven-Olov Wiklund, Arboga OK, 39.00, 16) Mathilda Lindeberg, Köping-Kolsva OK, 1.28.47.
Öppen motion 7, 3 030 m (40): 1) Ola Jäderberg, Leksands OK, 24.52, 10) Joakim Sandberg, Köping-Kolsva OK, 33.08, 17) Mats Landquist, do, 37.30, 24) Yvonne Toven, do, 43.02, 30) Siv Frodin, do, 48.39.
Öppen motion 8, 4 600 m (31): 1) Fredrik Kylborn, Almby IK, 31.46, 12) Ola Toven, Köping-Kolsva OK, 47.25, 15) Mats Birkestål, do, 48.49.
Öppen motion 9, 6 850 m (17): 1) Lars Bygdén, Södertälje-Nykvarn OF, 50.33, 5) Martina Welén, Köping-Kolsva OK, 58.08, 10) Malin Welén, do, 1.06.14.


 2019-04-07 Torfejden Lockmora Kungsör

H21, 4 590 m (8): 1) Markus Larsson, Hestra IF, 29.54, 3) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 33.10, 7) Henrik Holmberg, do, 39.17.
H40, 4 110 m (10): 1) Mattias Löfqvist, Västerås SOK, 30.35, 6) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 39.26.
D50, 3 110 m (9): 1) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 32.44, 5) Helena Holmberg, do, 38.07.
H50, 3 350 m (9): 1) Magnus Fredriksson, Korsnäs IF OK, 27.58, 6) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 33.34.
H60, 3 580 m (9): 1) Roland Notstam, Arboga OK, 28.57, 4) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 35.33, 6) Mats Birkestål, do, 36.53, 9) Pelle Höök, do, 52.44.
H65, 3 110 m (14): 1) Lars Jakobsson, Västerås SOK, 26.52, 12) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 37.30.
D70, 2 470 m (5): 1) Britt Linnéa Eriksson, Sala OK, 28.29, 5) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 38.29.
H70, 3 120 m (10): 1) Kenneth Johansson, Eskilstuna OL, 25.08, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 29.57.
H75, 3 110 m (15): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 32.58, 11) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 43.54, 14) Karl-Gustav Klemets, do, 50.09.
H80, 2 490 m (10): 1) Svante Nyström, Västerbergslagens OL, 29.23, 9) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 47.13, 10) Sune Ahlin, do, 48.00.
U1, 1 860 m (14): 1) Sigge Rinaldo, OK Tor, 14.24, 9) Selma Elgh, Köping-Kolsva OK, 29.29.
Öppen motion 3, 2 930 m (21): 1) Gustav Berggren, Kjula IF, 25.21, 15) Marita Lindholm, Köping-Kolsva OK, 41.27.
Öppen motion 7, 3 050 m (51): 1) Ola Jäderberg, Leksands OK, 24.26, 6) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 32.26, 22) Ove Ek, do, 43.51, 33) Mats Kåberg, do, 54.54.
Öppen motion 8, 4 440 m (40): 1) Erik Sundeman, Almby IK, 30.15, 7) Joel Larsson, Köping-Kolsva OK, 38.22, 19) Sandra Burén, do, 46.38, 27) Mats Landquist, do, 51.55.


2019-04-13 Strängnäsdubbeln, medel
D21, 5 190 m (14): 1) Johanna Engström, OK Hällen, 37.30, 3) Martina Welén, Köping-Kolsva OK, 38.12.
H21, 6 180 m (13): 1) Robbin Kantarp, Ärla IF, 33.55, 8) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 39.36.
H60, 4 080 m (18): 1) Bengt Schwartz, OK Kolmården, 32.54, 6) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 40.36, 9) Göran Welén, do, 43.18.
H65, 3 570 m (25): 1) Anders Lillstrand, Södertälje-Nykvarn OF, 30.35, 8) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 40.36, 14) Leif Wadman, do, 43.31, 23) Anders Waldemarsson, do, 53.05.
D70, 2 850 m (20): 1) Inga Johansson, Nyköpings OK, 36.58, 13) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 51.54.
H70, 3 710 m (22): 1) Kenneth Johansson, Eskilstuna OL, 38.47, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 40.18.
H75, 3 300 m (15): 1) Jerry Holm, Eskilstuna OL, 40.50, 10) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 49.37.
Öppen 3, 2 580 m (24): 1) Kristina Kannisto, Södertälje-Nykvarn OF, 26.59, 13) Marita Lindholm, Köping-Kolsva OK, 53.50.
Öppen 5, 3 450 m (29): 1) Magnus Jedar, Åkers IF, 30.12, 7) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 46.00.
Öppen 7, 3 540 m (51): 1) Kari Enckell, Södertälje-Nykvarn OF, 31.43, 27) Sara Bengtson, Köping-Kolsva OK, 57.16, 30) Yvonne Toven, do, 1.00.23.
Öppen 8, 5 120 m (40): 1) Johan Eriksson, Hagaby GoIF Örebro, 32.36, 12) Ola Toven, Köping-Kolsva OK, 48.48.
2019-04-14 Strängnäsdubbeln, lång
D21, 7 740 m (8): 1) Lisa Andersson, Ärla IF, 53.29, 3) Martina Welén, Köping-Kolsva OK, 55.58, 7) Malin Welén, do, 1.12.57.
H60, 5 040 m (17): 1) Andreas Hjertson, OK Linné, 35.40, 10) Göran Welén, Köping-Kolsva OK, 50.03.
H65, 4 250 m (15): 1) Peter Lidholm, IFK Hedemora OK, 32.39, 9) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 46.31.
Öppen 5, 3 560 m (21): 1) Anna Jöhnemark, Stora Tuna OK, 42.01, 3) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 44.07, 6) Yvonne Toven, do, 47.18.
Öppen 11, 6 030 m (6): 1) Per Öberg, OK Hällen, 35.07, 5) Ola Toven, Köping-Kolsva OK, 51.41.
2019-04-14 Enenracet
H21, 5 240 m (33): 1) David Lingfors, OK Linné, 30.20, 17) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 38.45, 18) Marcus Ek, do, 39.01, 26) Cristian Larsson, do, 47.52.
D16, 3 530 m (26): 1) Johanna Roos, OK Linné, 27.38, 18) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 51.26.
H40, 4 080 m (19): 1) Henrik Boström, OK Linné, 28.35, 11) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 36.32.
H50, 3 690 m (45): 1) Jonas Nordström, OK Roslagen, 23.49, 37) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 41.24.
H60, 3 560 m (26): 1) Tommy Holmér, Väsby OK, 28.41, 10) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 33.54, 11) Mats Birkestål, do, 33.56.
H65, 3 340 m (27): 1) Per Ove Wallén, Täby OK, 27.33, 17) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 39.09.
H70, 2 960 m (24): 1) Lars Grankvist, Täby OK, 24.56, 5) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 28.38.
H75, 2 950 m (23): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 26.06, 12) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 38.24, 15) Stig Törnkvist, do, 43.45.
H80, 2 150 m (15): 1) Folke Nyström, Västerbergslagens OL, 23.01, 8) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 33.36.
Öppen motion 3, 2 520 m (43): 1) Frida Oliv, Sundbybergs IK, 26.56, 23) Marita Lindholm, Köping-Kolsva OK, 49.28.
Öppen motion 7, 3 560 m (93): 1) Mikael Utter, Surahammars SOK, 29.50, 8) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 34.13, 17) Joakim Sandberg, do, 38.32, 57) Ove Ek, do, 49.02, 88) Mats Kåberg, do, 1.07.51.
Öppen motion 8, 4 870 m (51): 1) David Dahlgren, OK Linné, 34.43, 21) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 47.58.

Rånässtafetten


Inga nyheter är skapade

Samarbetspartners: 

 

sl_8182_c_pos_ce_web_182x46

 

EMAG_2c

 

Prevas logo-cent

 

1915844_116822235006302_6150314_n

 

Sejfo färg logo copy

 

Corporate logo med pay off

volvo-logo

YARA_RGB

 

 

Beijer

 

All_conveyor-svart



GL-logo

 

    gleason

 

logo_marposs

Postadress:
Köping-Kolsva OK - Orientering
Brovägen 15
73113 Kolsva

Besöksadress:
Brovägen 15
73113 Kolsva

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: info@kkok.se

Se all info