Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2017


SULTAT 2017

 

Resultat Portugal O meeting


2017-03-19 Ärlaträffen, medel

H40, 4 850 m (8): 1) Hugo Flordal, Snättringe SK, 32.07, 8) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 44.30.
D50, 2 950 m (18): 1) Katarina Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 24.20, 11) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 32.44.
H60, 3 430 m (18): 1) Göran Nilsson, Snättringe SK, 27.44, 11) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 38.39, 15) Anders Waldemarsson, do, 42.15.
D70, 2 500 m (9): 1) Anita Johansson, OK Tor, 29.34, 4) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 34.16.
H70, 3 130 m (23): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 28.18, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 30.12.
H75, 2 890 m (10): 1) Jerry Holm, Eskilstuna OL, 29.15, 10) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 53.28.
Öppen motion 3, 2 430 m (26): 1) Lisa Heldt, Södertälje-Nykvarn OF, 21.45, 10) Carola Cederth, Köping-Kolsva OK, 31.58.
Öppen motion 5, 3 040 m (23): 1) Magnus Jedar, Åkers IF, 32.20, 3) Daniel Forsström, Köping-Kolsva OK, 35.18.
Öppen motion 7, 3 130 m (57): 1) Hans Sundqvist, Tullinge SK, 27.44, 19) Klaus Tröster-Cederth, Köping-Kolsva OK, 40.07.
Öppen motion 8, 5 090 m (50): 1) Oskar Malmberg, IFK Umeå, 29.19, 34) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 50.07.
Öppen motion 10, 3 910 m (12): 1) Christer Eriksson, OK Kolmården, 31.54, 5) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 41.10, 7) Karin Profors, do, 47.06.
Svartnatta

 2017-04-01 Mälarmårdsdubbeln, medel

D21, 4 000 m (21): 1) Annica Gustafsson, IFK Lidingö SOK, 31.00, 21) Anna Birkestål, Köping-Kolsva OK, 50.13.
H40, 4 050 m (17): 1) Bertil Eronn, Linköpings OK, 26.18, 10) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 41.05.
D50, 2 980 m (13): 1) Marie Hedar, OK Tor, 27.38, 3) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 31.36.
H60, 3 280 m (22): 1) Weine Wolter, Åkers IF, 29.33, 9) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 40.05, 19) Anders Waldemarsson, do, 55.13.
H70, 2 910 m (22): 1) Christer Sandh, OK Roxen, 27.18, 8) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 34.02.
H75, 2 660 m (9): 1) Leif Jansson, Eskilstuna OL, 33.09, 6) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 48.19.
Öppen motion 5, 3 590 m (34): 1) Claes Malm, Skogspojkarnas OK, 41.31, 11) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 56.33.
Öppen motion 7, 2 940 m (45): 1) Oscar Arman, Nyköpings OK, 23.38, 8) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 38.26, 16) Mats Kåberg, do, 47.57.
Öppen motion 8, 4 050 m (40): 1) Hugo Lillieström, OK Roxen, 27.08, 14) Daniel Forsström, Köping-Kolsva OK, 41.03.

 2017-04-02 Mälarmårdsdubbeln, lång

D50, 4 140 m (13): 1) Maria Kleijn, Södertälje-Nykvarn OF, 39.29, 8) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 52.10.
H60, 5 080 m (16): 1) Anders Lillstrand, Södertälje-Nykvarn OF, 49.58, 11) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 1.11.53.
H70, 4 140 m (21): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 39.41, 8) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 51.19.
Öppen motion 5, 3 750 m (30): 1) Magnus Jedar, Åkers IF, 39.06, 6) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 48.10.
Öppen motion 7, 3 370 m (67): 1) Axel Ljungkvist, Ärla IF, 32.22, 60) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 1.11.04.

 2017-04-08 Lännamedeln

D21 Elit, 4 330 m (34): 1) Kajsa Risby, OK Kåre, 28.02, 27) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 38.27.
H21, 4 580 m (21): 1) Håkan Berglund, IF Thor, 31.43, 12) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 38.13.

 2017-04-08 OK Tors ungdomstävling

D14, 3 610 m (28): 1) Klara Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 28.38, 20) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 44.35.
H10, 2 050 m (14): 1) Axel Thybeck, Lindebygdens OK, 14.31, 9) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 22.18.
U1, 1 450 m (38): 1) Kalle Lindelöf, Strängnäs-Malmby OL, 13.28, 10) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 16.20.
Öppen motion 7, 3 230 m (68): 1) Johan Herbst, Västerås SOK, 25.07, 25) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 34.49, 54) Pelle Höök, do, 44.31, 67) Kenneth Larsson, do, 1.03.04.

2017-04-09 Torfejden, lång och ungdomar sprint

H21, 10 240 m (10): 1) Per Eklöf, OK Milan, 1.04.46, 9) Johan Celander, Köping-Kolsva OK, 1.26.37.
H45, 6 350 m (14): 1) Robert Palm, Västerås SOK, 44.31, 11) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 1.06.12.
D50, 4 370 m (7): 1) Anna Folkegård, Strängnäs-Malmby OL, 35.07, 5) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 42.39.
H60, 5 250 m (12): 1) Anders Lillstrand, Södertälje-Nykvarn OF, 42.22, 10) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 1.03.12, 11) Mats Landquist, do, 1.08.54.
H70, 4 160 m (9): 1) Weine Fredriksson, KFUM Örebro OK, 38.33, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 39.48.
D75, 2 720 m (3): 1) Asta Sjöberg, Lindebygdens OK, 39.21, 3) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 52.41.
H75, 3 810 m (10): 1) Karl Johansson, IFK Hedemora OK, 38.53, 9) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.28.48.
Öppen motion 4, 5 230 m (7): 1) Rudolf Hersén, Tullinge SK, 42.05, 6) Emma Edlund, Köping-Kolsva OK, 1.14.31, 7) Lars Holmström, do, 1.27.42.
Öppen motion 5, 3 410 m (19): 1) Henrik Isenström, Almby IK, 32.47, 4) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 39.20.
Öppen motion 7, 3 120 m (57): 1) Selma Gumaelius, Waxholms OK, 24.45, 3) Thomas Törnqvist, Köping-Kolsva OK, 25.46, 23) Mats Kåberg, do, 37.02, 29) Bo Eriksson, do, 39.01, 30) Klaus Tröster-Cederth, do, 40.27, 33) Ove Ek, do, 42.28, 38) Karl-Gustav Klemets, do, 43.51, 51) Carola Cederth, do, 1.07.38, 52) Kerstin Eriksson, do, 1.09.02.
Öppen motion 8, 4 750 m (28): 1) Johan Sundén, Västerås SOK, 35.16, 19) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 55.52, 20) Karin Profors, do, 55.53, 26) Marie Larsson, do, 1.07.44.
Öppen motion 9, 6 930 m (9): 1) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 51.29, 5) Niclas Larsson, do, 1.02.14.

2017-04-16 Bruksdubbeln Ramnäs, lång

D21, 8 020 m (13): 1) Cecilia Einarsson, Västerås SOK, 1.13.26, 3) Martina Welén, Köping-Kolsva OK, 1.16.38.
H21, 11 130 m (16): 1) Martin Regborn, Hagaby GoIF Örebro, 1.06.16, 8) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 1.31.05.
D14, 3 980 m (19): 1) Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 33.01, 12) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 58.47.
H45, 7 030 m (25): 1) Fredrik Sone, Attunda OK, 53.14, 6) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 57.56, 19) Christer Linderborg, do, 1.13.23.
D50, 4 100 m (12): 1) Annika Viilo, Tampereen Pyrintö, 40.07, 6) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 49.59, 9) Helena Holmberg, do, 53.15.
H55, 5 550 m (19): 1) Håkan Eriksson, Malungs OK Skogsmårdarna, 39.20, 13) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 55.52.
H60, 5 260 m (10): 1) Mats Lundberg, Dalaportens OL, 44.49, 6) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 1.04.28, 7) Göran Welén, do, 1.07.06, 10) Anders Waldemarsson, do, 1.37.28.
H70, 4 100 m (11): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 45.39, 10) Karl-Gustav Klemets, do, 1.21.59.
U1, 1 600 m (12): 1) Joline Petri, OK Djerf, 13.29, 7) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 16.54.
Öppen motion 5, 3 980 m (30): 1) David Shearer, Västerbergslagens OL, 38.57, 17) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 1.05.39.
Öppen motion 7, 3 090 m (30): 1) Sven Olsson, Korsnäs IF OK, 23.09, 3) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 28.30, 8) Daniel Forsström, do, 36.44, 9) Therese Björklund, do, 37.15, 10) Karin Profors, do, 40.50, 22) Karin Valdemarsson, do, 1.00.38.
Öppen motion 9, 7 390 m (10): 1) Emil Backlund, Göteborg-Majorna OK, 1.06.46, 6) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.20.21.
Öppen motion 17, 3 090 m (21): 1) Erik Ersson, IFK Mora OK, 22.58, 6) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 42.34, 8) Mats Kåberg, do, 46.52, 16) Siv Frodin, do, 49.17, 18) Pelle Höök, do, 53.14.
Öppen motion 11, 5 510 m (19): 1) Anders Österlund, Västerås SOK, 37.11, 12) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 1.01.40, 13) Sandra Burén, do, 1.02.07.

 2017-04-17 Bruksdubbeln, medel

D21, 4 140 m (14): 1) Cecilia Einarsson, Västerås SOK, 34.40, 5) Martina Welén, Köping-Kolsva OK, 39.03, 12) Malin Welén, do, 47.21, 13) Sandra Burén, do, 48.04.
H21, 5 250 m (14): 1) André Andersson, OK Kåre, 34.34, 4) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 38.31, 6) Henrik Holmberg, do, 39.55.
D14, 2 870 m (14): 1) Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 22.20, 9) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 37.50.
H10, 1 810 m (9): 1) Walter Söderqvist, OK Kåre, 11.50, 4) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 17.00.
H40, 4 380 m (7): 1) Claes Klarin, Västerås SOK, 32.40, 7) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 48.18.
H45, 4 010 m (17): 1) Robert Palm, Västerås SOK, 26.48, 12) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 40.25.
D50, 2 920 m (9): 1) Anette Palm, HJS-Vansbro OK, 25.36, 3) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 29.15, 5) Helena Holmberg, do, 31.49.
H55, 3 470 m (8): 1) Stefan Nyberg, Avesta OK, 26.40, 7) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 37.41.
H60, 3 420 m (9): 1) Jan-Eric Hellgren, Norbergs OK, 31.37, 3) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 35.49, 7) Mats Landquist, do, 40.27.
D70, 2 380 m (5): 1) Barbro Möllberg, Arboga OK, 28.47, 4) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 47.54.
H70, 2 920 m (13): 1) Weine Fredriksson, KFUM Örebro OK, 27.41, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 29.00, 11) Karl-Gustav Klemets, do, 49.35.
H75, 2 650 m (6): 1) Karl Johansson, IFK Hedemora OK, 26.40, 5) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 44.11.
Öppen motion 7, 2 920 m (11): 1) Fredrik Östberg, Stora Tuna OK, 21.38, 3) Anders Erik Joakim Sandberg, Köping-Kolsva OK, 31.56, 4) Marie Larsson, do, 36.41.
Öppen motion 8, 3 790 m (33): 1) Anders Österlund, Västerås SOK, 26.16, 4) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 30.08, 31) Karin Profors, do, 56.16.
Öppen motion 17, 2 920 m (13): 1) Peter Bäck, Arboga OK, 31.30, 2) Göran Welén, Köping-Kolsva OK, 33.10, 6) Mats Kåberg, do, 44.53, 7) Ove Ek, do, 44.55.
Öppen motion 10, 3 520 m (11): 1) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 36.51, 3) Benneth Sundqvist, do, 40.26, 7) Daniel Forsström, do, 53.24.
2017-04-22 Uppsala möte, medel
H45, 4 180 m (31): 1) Robert Palm, Västerås SOK, 32.33, 6) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 34.50.
D50, 2 990 m (20): 1) Marie Hedar, OK Tor, 27.40, 6) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 34.08, 16) Helena Holmberg, do, 48.10.
H70, 2 760 m (24): 1) Leif Nordlund, Länna IF, 29.00, 23) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 1.01.46.
Öppen motion 5, 3 170 m (62): 1) Jonathan Blomqvist, - -, 29.03, 7) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 40.10.
Öppen motion 8, 4 390 m (53): 1) Anton Sundgren, Långhundra IF, 29.11, 20) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 47.54.

2017-04-22 SM, natt, publiktävling (dag), (Tisarträffen)

D14, 2 900 m (12): 1) Sanna Sander, OK Milan, 34.52, 10) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 1.05.08.
H10, 2 070 m (8): 1) Isak Larsson, OK Tisaren, 13.25, 6) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 18.54.
H55, 3 470 m (9): 1) Jonas Karlsson, OK Tylöskog, 35.41, 6) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 48.04.
H70, 3 070 m (6): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 30.40.
U1, 1 940 m (16): 1) Johannes Karlsson, Klubblös, 18.01, 5) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 21.53.
Öppen motion 7, 2 900 m (27): 1) Per Wall, OK Södertörn, 32.19, 13) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 47.35.

2017-04-23 Uppsala möte, lång

H21, 10 230 m (43): 1) Thierry Gueorgiou, Kalevan Rasti, 52.41, 29) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 1.17.16.
H21 Kort, 8 010 m (6): 1) Benjamin Selling, Härnösands OK, 1.02.01, 2) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.09.41.
H45, 6 110 m (21): 1) Jonas Eklund, OK Rodhen, 38.30, 5) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 44.05.
D50, 4 100 m (23): 1) Inger Gunnarsson, Västerås SOK, 40.04, 11) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 50.31.
Öppen motion 3, 2 960 m (31): 1) Sixten Slagbrand, Västerås SOK, 21.38, 2) Sara Bengtsson, Köping-Kolsva OK, 23.08.
Öppen motion 9, 7 900 m (26): 1) Andreas Hall, Järla Orientering, 46.11, 13) Malin Welén, Köping-Kolsva OK, 1.12.01.
Öppen motion 17, 2 950 m (36): 1) Jan Andersson, Gävle OK, 29.17, 15) Klaus Tröster-Cederth, Köping-Kolsva OK, 45.37, 35) Carola Cederth, do, 1.40.56.

   

2017-05-01 Silverjakten
D21, 7 150 m (4): 1) Martina Welén, Köping-Kolsva OK, 54.48, 2) Malin Welén, do, 58.58.
H21, 10 550 m (11): 1) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 1.10.39.
D14, 3 850 m (12): 1) Vendela Söderqvist, OK Kåre, 28.54, 6) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 43.57.
H10, 2 510 m (7): 1) Walter Söderqvist, OK Kåre, 16.58, 5) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 24.55.
D50, 3 960 m (10): 1) Inger Gunnarsson, Västerås SOK, 36.47, 5) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 40.54.
H60, 5 180 m (25): 1) Jörgen Karlsson, Attunda OK, 38.51, 15) Göran Welén, Köping-Kolsva OK, 57.48, 19) Anders Waldemarsson, do, 1.01.31, 20) Leif Wadman, do, 1.01.58.
H65, 4 520 m (34): 1) Magnus Säveros, Nilivaara IS, 35.34, 6) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 42.37.
H70, 3 960 m (27): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 33.13, 26) Karl-Gustav Klemets, do, 1.02.35.
Öppen motion 3, 3 020 m (40): 1) Jimmy Koivisto, Norbergs OK, 28.12, 13) Marita Lindholm, Köping-Kolsva OK, 40.24, 32) Carola Cederth, do, 57.03.
Öppen motion 5, 3 850 m (37): 1) Ida Pihl Skog, OK Linné, 33.12, 18) Sara Bengtson, Köping-Kolsva OK, 53.57.
Öppen motion 8, 5 180 m (33): 1) Patrik Söderqvist, OK Kåre, 37.36, 10) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 49.32, 23) Benneth Sundqvist, do, 1.03.44.
Öppen motion 17, 3 640 m (40): 1) Jenny Wåhlin, Domnarvets GOIF, 34.16, 7) Klaus Tröster-Cederth, Köping-Kolsva OK, 41.36, 12) Pelle Höök, do, 45.40, 16) Mats Kåberg, do, 47.53, 23) Ove Ek, do, 50.45, 39) Birger Hansson, do, 1.32.31.
2017-05-01 Gnestatrippeln, medel
H40, 4 050 m (18): 1) Magnus Johansson, Nyköpings OK, 27.25, 11) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 39.42.
H45, 4 050 m (13): 1) Ulrik Englund, Tumba-Mälarhöjden OK, 28.26, 7) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 40.43.
Öppen motion 5, 2 950 m (39): 1) Gustav Nyström, Klubblös, 31.09, 16) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 48.02, 25) Lars Holmström, do, 55.16.
2017-05-01 Gnestatrippeln, sprint
H45, 2 990 m (7): 1) Nikolas Holm, Vingåkers OK, 25.24, 3) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 27.11.
Öppen motion 5, 2 550 m (18): 1) Gustav Nyström, Klubblös, 19.30, 8) Lars Holmström, Köping-Kolsva OK, 28.00.
2017-05-02 VPT-1
D20, 2 600 m (8): 1) Johanna Breivold, Västerås SOK, 16.14, 2) Emma Jansson, Köping-Kolsva OK, 16.36, 3) Kajsa Jansson, do, 17.04, 5) Agnes Jansson, do, 17.26, 7) Elvira Danielsson, do, 18.07.
D14, 1 930 m (20): 1) Amanda Hall, Västerås SOK, 12.47, 9) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 18.32, 16) Kornelia Rådberg, do, 25.59.
H12, 1 930 m (24): 1) Arvid Jonforsen, Hallstahammars OK, 11.11, 19) Frank Gyoni, Köping-Kolsva OK, 23.00, 21) Ville Sjöblom, do, 26.05.
D10, 1 500 m (9): 1) Elin Palm, Västerås SOK, 15.40, 9) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 34.50.
H10, 1 500 m (11): 1) Hugo Zetterberg, Västerås SOK, 11.25, 2) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 11.46, 7) Filip Åkervall, do, 23.06, 9) Castor Rådberg, do, 26.13.
Prova på, 1 510 m (8): 1) Albin Andersson, Arboga OK, 13.32, 5) Hannes Gyoni, Köping-Kolsva OK, 18.08, 7) Maya Lindberg, do, 21.25.
2017-05-06 Dolkampen, dag 1, medel
D21 Elit, 4 280 m (23): 1) Emma Johansson, Domnarvets GOIF, 28.55, 18) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 41.22.
H21, 4 280 m (3): 1) Viktor Lundén, Avesta OK, 36.37, 3) Johan Celander, Köping-Kolsva OK, 43.52.
H40, 3 910 m (34): 1) Håkan Eriksson, Malungs OK Skogsmårdarna, 26.57, 19) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 38.44.
D55, 3 100 m (10): 1) Susanne Persson, Ärla IF, 33.10, 5) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 44.54.
H70, 2 770 m (28): 1) Lasse Holm, Storviks IF, 29.24, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 31.23, 27) Karl-Gustav Klemets, do, 54.19.
Öppen motion 7, 3 040 m (41): 1) Johan Israelsson, Stora Tuna OK, 22.53, 24) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 48.26.
Öppen motion 8, 4 210 m (50): 1) Niklas Löwegren, Stora Tuna OK, 32.46, 17) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 42.22.
Öppen motion 17, 3 040 m (38): 1) Hans Älvegran, Avesta OK, 30.12, 24) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 53.20.
2017-05-06 Närkedubbeln dag 1 medel, publiktävling till SM ultra
D14, 2 770 m (26): 1) Ellen Pelander, OK Djerf, 38.10, 12) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 51.02.
H60, 3 280 m (24): 1) Sixten Westlund, OK Tyr, 28.03, 10) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 40.38, 23) Leif Wadman, do, 52.58.
H65, 2 820 m (18): 1) Lars-Åke Wall, OK Tisaren, 32.02, 2) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 37.15.
D70, 2 130 m (8): 1) Barbro Möllberg, Arboga OK, 32.26, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 47.53.
Öppen motion 3, 2 480 m (28): 1) Emma Larsson, OK Milan, 30.58, 13) Camilla Jansson, Köping-Kolsva OK, 45.22.
Öppen motion 7, 2 800 m (57): 1) Thomas Danielsson, Köping-Kolsva OK, 31.40, 6) Elvira Danielsson, do, 35.35, 13) Joakim Sandberg, do, 41.10, 33) Pelle Höök, do, 52.04, 51) Marita Lindholm, do, 1.12.31.
Öppen motion 8, 4 020 m (44): 1) Fredrik Löwegren, IFK Göteborg, 31.01, 24) Gabriella Wadman, Köping-Kolsva OK, 1.01.12.
2017-05-07 Närkedubbeln dag 2 lång
H60, 4 820 m (13): 1) Sixten Westlund, OK Tyr, 42.24, 12) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 1.08.45.
Öppen motion 7, 2 730 m (35): 1) Mattis Hallberg, IK Uven, 20.41, 27) Ove Ek, Köping-Kolsva OK, 45.34.
Öppen motion 8, 4 450 m (26): 1) Anton Hallor, OK Tisaren, 36.18, 14) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 52.18.
2017-05-13 Fellingsbroträffen
D21, 4 770 m (13): 1) Rebecka Nylin, OK Tisaren, 37.26, 12) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 58.08.
H21, 5 470 m (24): 1) Lukas Peterson, IFK Umeå, 32.46, 14) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 39.26, 16) Niclas Larsson, do, 42.16, 20) Johan Celander, do, 46.09.
D18, 3 740 m (4): 1) Hanna Sundström, Västerås SOK, 41.21, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 44.14.
D14, 3 020 m (15): 1) Sofie Bodin, Almby IK, 31.53, 9) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 51.28.
D10, 1 970 m (14): 1) Elin Doering, Garphyttans IF, 18.00, 7) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 24.44.
H10, 1 970 m (12): 1) Emil Ling, IK Hakarpspojkarna, 12.57, 6) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 15.30.
H40, 4 020 m (14): 1) Peter Sjödin, OK Tisaren, 31.10, 8) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 46.35.
D50, 3 560 m (12): 1) Marie Hedar, OK Tor, 31.05, 3) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 34.27.
D55, 3 560 m (13): 1) Annika Brodin, Lindebygdens OK, 35.42, 6) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 42.23.
H55, 3 740 m (18): 1) Anders Lund, Järfälla OK, 29.07, 10) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 34.37.
H60, 3 560 m (28): 1) Anders Lillstrand, Södertälje-Nykvarn OF, 28.14, 16) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 37.54, 18) Anders Waldemarsson, do, 42.33, 19) Leif Wadman, do, 46.55.
H70, 3 090 m (22): 1) Weine Fredriksson, KFUM Örebro OK, 27.55, 19) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 42.26.
Öppen motion 5, 3 040 m (47): 1) Erik Oskarsson, Hagaby GoIF Örebro, 30.40, 3) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 34.56, 6) Kenneth Larsson, do, 38.24, 42) Sara Bengtson, do, 1.21.44.
Öppen motion 7, 3 170 m (48): 1) Malin Jacobson, OK Tor, 26.36, 12) Linda Olsson, Köping-Kolsva OK, 37.25, 14) Pelle Höök, do, 39.21, 25) Mats Kåberg, do, 42.20.
Öppen motion 8, 4 770 m (26): 1) Sebastian Månsson, Hagaby GoIF Örebro, 34.29, 16) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 49.52, 18) Erik Valdemarsson, do, 51.44, 22) Daniel Forsström, do, 1.15.07.
2017-05-14 DM, ultralång, Västmanland
H21, 17 100 m (5): 1) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 2.12.52.
D50, 6 570 m (8): 1) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 1.15.57.
H50, 9 680 m (11): 1) Lars Karlsson, Valbo AIF, 1.16.31, 6) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 1.46.38.
D70, 3 900 m (4): 1) Barbro Möllberg, Arboga OK, 45.30, 2) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 1.01.33.
H70, 5 590 m (12): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 52.04.
Öppen motion 7, 4 370 m (23): 1) Oskar Karlsson, Avesta OK, 32.47, 8) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 48.03, 13) Emma Klemets, do, 58.17, 16) Sara Bengtson, do, 1.08.57.
2017-05-16 VPT-3 KKOK, Kolsva Malamskolan
D20, 2 430 m (7): 1) Emma Jansson, Köping-Kolsva OK, 14.38, 2) Agnes Jansson, do, 15.41, 4) Kajsa Jansson, do, 16.40.
D16, 2 080 m (10): 1) Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 11.21, 6) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 15.57.
D14, 1 960 m (23): 1) Alice Helmersson, Vandrarringen, 10.29, 7) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 13.49, 19) Kornelia Rådberg, do, 19.03.
H12, 1 580 m (24): 1) Arvid Jonforsen, Hallstahammars OK, 8.58, 19) Ville Sjöblom, Köping-Kolsva OK, 16.25, 24) Frank Gyoni, do, 24.37.
D10, 1 290 m (9): 1) Elin Palm, Västerås SOK, 9.50, 7) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 18.54.
H10, 1 440 m (11): 1) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 10.02, 9) Filip Åkervall, do, 16.46.
Prova På, 980 m (4): 1) Erik Andersson, Västerås SOK, 11.04, 3) Hampus Enarsson, Köping-Kolsva OK, 18.12.
2017-05-23 VPT-4 Fagersta/Norberg
D20, 2 100 m (7): 1) Johanna Breivold, Västerås SOK, 15.05, 3) Emma Jansson, Köping-Kolsva OK, 15.20, 4) Kajsa Jansson, do, 16.33, 5) Agnes Jansson, do, 16.42.
D16, 1 900 m (12): 1) Ida Hallin, Surahammars SOK, 14.27, 6) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 16.50.
D14, 1 800 m (20): 1) Alice Helmersson, Vandrarringen, 11.52, 8) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 14.58, 12) Kornelia Rådberg, do, 17.45.
H12, 1 400 m (24): 1) Vidar Nettelmark, Surahammars SOK, 10.11, 22) Ville Sjöblom, Köping-Kolsva OK, 16.35.
D10, 1 200 m (9): 1) Alicia Hermann, Västerås SOK, 12.26, 5) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 17.24.
H10, 1 200 m (8): 1) Hugo Zetterberg, Västerås SOK, 9.42, 2) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 10.17, 6) Filip Åkervall, do, 16.10, 7) Castor Rådberg, do, 17.43.
Inskolning, 1 200 m (14): 1) Fredrik Ericson, Fagersta OK, 12.20, 2) Ida Lindberg, Köping-Kolsva OK, 14.53.
Prova På, 1 300 m (6): 1) Melwin Löwdahl, Norbergs OK, 14.32, 6) Hampus Enarsson, Köping-Kolsva OK, 26.17.
2017-05-30 VPT final Sala
D16, 2 180 m (11): 1) Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 11.51, 4) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 16.36.
D14, 2 000 m (20): 1) Maja Ahlström, Västerås SOK, 12.18, 3) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 17.37, 7) Kornelia Rådberg, do, 20.51.
H12, 1 880 m (24): 1) Josiah Bergroth, Västerås SOK, 11.03, 18) Ville Sjöblom, Köping-Kolsva OK, 21.28.
D10, 1 280 m (9): 1) Elin Palm, Västerås SOK, 11.04, 4) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 13.43.
H10, 1 280 m (14): 1) Hugo Zetterberg, Västerås SOK, 7.55, 3) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 8.51, 10) Filip Åkervall, do, 12.28, 11) Castor Rådberg, do, 14.40.
Inskolning, 860 m (17): Nova Brunnberg, Köping-Kolsva OK, fullföljt; Ida Lindberg, do, fullföljt; Alexander Åkervall, do, fullföljt.
Prova på, 1 300 m (4): 1) Ebba Råback, Vandrarringen, 8.50, 2) Hampus Enarsson, Köping-Kolsva OK, 18.21.
2017-06-11 DM, sprint, Västmanland Arboga
D21 V, 3 230 m (10): 1) Emma Helmersson, Västerås SOK, 22.58, 3) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 24.32, 6) Martina Welén, do, 25.34, 7) Emma Jansson, do, 26.18, 8) Malin Welén, do, 26.28, 9) Agnes Jansson, do, 32.06.
H21 V, 3 280 m (8): 1) Joakim Törnros, Tumba-Mälarhöjden OK, 22.41, 4) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 24.09, 7) Johan Celander, do, 25.38, 8) Jonas Vikström, do, 26.43.
D14 V, 1 500 m (18): 1) Maja Ahlström, Västerås SOK, 12.53, 7) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 15.50.
H12 V, 1 310 m (17): 1) Arvid Jonforsen, Hallstahammars OK, 7.46, 15) Ville Sjöblom, Köping-Kolsva OK, 22.16.
H10 V, 1 030 m (9): 1) Gustav Juhlin, Västerås SOK, 8.13, 2) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 8.24.
H45 V, 2 220 m (13): 1) Robert Palm, Västerås SOK, 15.44, 3) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 16.22.
D50 V, 2 280 m (3): 1) Karin Swärd Lindberg, Vandrarringen, 19.40, 3) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 23.32.
H55 V, 1 930 m (4): 1) Roger Åsberg, OK Hedströmmen, 15.16, 2) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 15.34.
H60 V, 1 760 m (4): 1) Hans-Erik Skalberg, Västerås SOK, 15.51, 3) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 19.27.
H65 V, 1 640 m (11): 1) Göran Larsson, Sala OK, 12.40, 7) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 15.35.
D70 V, 1 430 m (3): 1) Eva Kjellman, Vandrarringen, 18.48, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 36.34.
H75 V, 1 270 m (6): 1) Hans Andersson, Västerås SOK, 17.01, 2) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 29.28.
Öppen motion 7, 2 050 m (19): 1) Matias Fritz, Almby IK, 16.11, 11) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 22.57, 18) Henrik Sjöblom, do, 33.58
2017-06-16 MtbO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #7, sprint, Ärla
D21 SM, 4 920 m (15): 1) Rebecka Hylander, Nyköpings OK, 24.51, 4) Malin Welén, Köping-Kolsva OK, 25.59.
D50 VSM, 3 260 m (16): 1) Helena Svensson, FK Herkules, 18.46, 7) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 22.52.
H60 VSM, 3 250 m (22): 1) Lars Pontén, IF Thor, 22.41, 20) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 37.11.
Öppen Medel, 3 250 m (9): 1) Thomas Arvidsson, Säterbygdens OK, 27.22, 2) Susanne Welén, Köping-Kolsva OK, 31.05.
2017-06-17 MtbO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #8, medel, Ärla
D21 SM, 9 860 m (16): 1) Nadia Larsson, Fredrikshofs IF Skid & OK, 54.16, 7) Malin Welén, Köping-Kolsva OK, 1.04.15.
D50 VSM, 6 430 m (21): 1) Helena Svensson, FK Herkules, 38.11, 9) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 43.36, 18) Susanne Welén, do, 52.23.
H60 VSM, 6 430 m (25): 1) Anders Thomasson, Ulricehamns OK, 35.15, 15) Göran Welén, Köping-Kolsva OK, 45.20, 19) Kenneth Larsson, do, 47.47.
2017-06-18 MtbO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #9, final, lång, Södertälje.
H40 VSM, 19 820 m (33): 1) Magnus Blåudd, OK Rodhen, 1.21.00, 22) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 1.56.38.
D50 VSM, 10 820 m (16): 1) Helena Svensson, FK Herkules, 1.02.33, 12) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.20.11.
2017-08-12 KM Sprint
D21 Elit, 2 080 m (1): 1) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 15.30.
D16 Elit, 2 050 m (2): 1) Ida Hallin, Surahammars SOK, 17.23, 2) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 18.20.
D14 Elit, 1 650 m (1): 1) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 14.02.
H12 Elit, 1 540 m (4): 1) Linus Hallin, Surahammars SOK, 10.51, 4) Ville Sjöblom, Köping-Kolsva OK, 17.39.
D10 Elit, 1 350 m (2): 1) Elin Palm, Västerås SOK, 11.18, 2) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 20.49.
H10 Elit, 1 350 m (1): 1) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 15.34.
H40 Elit, 2 050 m (5): 1) Jens Andertoft, Västerås SOK, 13.54, 3) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 16.09, 4) Mats Kåberg, do, 23.04.
D55 Elit, 1 870 m (3): 1) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 17.40.
H60 Elit, 1 800 m (6): 1) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 17.39, 2) Leif Wadman, do, 18.29, 3) Mats Landquist, do, 19.01, 5) Sune Ahlin, do, 28.26.
H75 Elit, 1 420 m (2): 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 24.00, 2) Nils Gunnar Svensson, do, 31.08.
Stolpjakten, 1 770 m (17): 1) Jan Nellerup, Klubblös, 14.33, 10) Josefin Eriksson, Köping-Kolsva OK, 30.16, 11) Björn Belfrage, do, 31.55
2017-08-13 KM Dag
D21 Elit, 3 850 m (4): 1) Martina Welén, Köping-Kolsva OK, 35.54, 2) Sandra Burén, do, 39.29, 3) Malin Welén, do, 40.05, 4) Anna Birkestål, do, 54.48.
D16 Elit, 3 050 m (2): 1) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 53.33.
D14 Elit, 2 620 m (2): 1) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 39.29.
D10 Elit, 1 690 m (3): 1) Gabriella Hasler, Surahammars SOK, 37.26, 2) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 39.44.
D40 Elit, 3 050 m (5): 1) Inger Gunnarsson, Västerås SOK, 35.52, 3) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 50.41, 5) Marie Larsson, do, 54.19.
H40 Elit, 3 850 m (6): 1) Per Holmstrand, Arboga OK, 35.59, 2) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 41.24, 3) Mats Birkestål, do, 47.01.
H60 Elit, 3 760 m (6): 1) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 39.56, 3) Kenneth Larsson, do, 46.58, 4) Mats Landquist, do, 47.16, 5) Leif Wadman, do, 56.47, 6) Anders Waldemarsson, do, 1.00.28.
H75 Elit, 1 990 m (2): 1) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 37.43.
2017-08-19 OL-rounden, dag 1, sprint
H60, 2 630 m (4): 1) Mats Lundberg, Dalaportens OL, 17.42, 4) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 25.07.
H65, 2 440 m (7): 1) Per Erik Fogel, Västerås SOK, 17.42, 6) Lars Fogelberg, Köping-Kolsva OK, 25.42, 7) Sune Ahlin, do, 29.33.
H85, 2 000 m (1): 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 43.08.
Öppen motion 7, 2 630 m (7): 1) Robert Kruse, KFUM Örebro OK, 17.01, 2) Eric Sjögren, Köping-Kolsva OK, 20.03.
2017-08-19 Stockenfejden
H40, 4 370 m (10): 1) Henrik Anängen, Nyköpings OK, 29.56, 7) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 40.06.
D50, 3 240 m (7): 1) Monica Gustafsson, Eskilstuna OL, 33.43, 5) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 38.18.
H50, 3 810 m (12): 1) Kenneth Jönsson, Tullinge SK, 30.10, 9) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 38.26.
H70, 3 240 m (12): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 29.54, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 41.32, 8) Karl-Gustav Klemets, do, 1.12.02.

2017-08-19 Stockenfejden
H40, 4 370 m (10): 1) Henrik Anängen, Nyköpings OK, 29.56, 7) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 40.06.
D50, 3 240 m (7): 1) Monica Gustafsson, Eskilstuna OL, 33.43, 5) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 38.18.
H50, 3 810 m (12): 1) Kenneth Jönsson, Tullinge SK, 30.10, 9) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 38.26.
H70, 3 240 m (12): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 29.54, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 41.32, 8) Karl-Gustav Klemets, do, 1.12.02.
2017-08-26 Golden Weekend, dag 1, medel
D14, 2 890 m (16): 1) Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 22.46, 6) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 36.07, 13) Kornelia Rådberg, do, 1.22.17.
D10, 2 240 m (13): 1) Alicia Hermann, Västerås SOK, 20.15, 11) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 39.57.
H10, 2 240 m (13): 1) Axel Thybeck, Lindebygdens OK, 13.51, 5) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 19.00, 9) Castor Rådberg, do, 37.02, 12) Hampus Enarsson, do, 47.15.
Öppen motion 5, 2 890 m (28): 1) Petra Kolsvik, Hägersta GF, 33.52, 20) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 1.09.47.
Öppen motion 7, 3 220 m (33): 1) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 28.01, 4) Eric Sjögren, do, 33.31, 29) Bo Karlsson, do, 1.19.00.
Öppen motion 8, 4 770 m (21): 1) Lukas Olm, Kils OK, 37.54, 15) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 56.55, 19) Linda Ohlsson, do, 1.06.34.
2017-08-27 Golden Weekend, dag 2, medel
D14, 2 990 m (6): 1) Alice Helmersson, Vandrarringen, 36.30, 3) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 42.32.
D10, 1 990 m (9): 1) Tilde Timlöv, Stora Sundby GoIF, 22.49, 8) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 46.36.
H10, 1 990 m (10): 1) Axel Thybeck, Lindebygdens OK, 15.04, 4) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 20.09, 10) Hampus Enarsson, do, 57.59.
Inskolning, 1 600 m (3): 1) Ida Lindberg, Köping-Kolsva OK, 35.47, 2) Nova Rundberg-Vital, do, 35.51.
Öppen motion 7, 3 510 m (18): 1) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 29.31.
Öppen motion 8, 4 780 m (18): 1) Markus Larsson, Hestra IF, 32.08, 2) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 37.22, 12) Sandra Burén, do, 1.10.58.
Öppen motion 17, 3 510 m (11): 1) Anders Tåqvist, Västerås SOK, 33.53, 7) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 1.00.38.
2017-09-02 DM, medel, Västmanland
D21, 3 720 m (8): 1) Malin Welén, Köping-Kolsva OK, 30.21, 5) Martina Welén, do, 38.12, 6) Sandra Burén, do, 46.18, 7) Rebecca Mårtensson, do, 47.09.
H21, 4 490 m (17): 1) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 30.24, 9) Johan Celander, do, 37.00, 11) Thomas Ek, do, 37.13, 12) Niclas Larsson, do, 38.12.
D14, 2 960 m (13): 1) Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 22.59, 8) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 52.04.
D10, 1 810 m (9): 1) Elin Palm, Västerås SOK, 22.50, 8) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 35.04.
H10, 1 810 m (7): 1) David Thapper, Västerås SOK, 13.06, 4) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 18.56.
H40, 3 990 m (11): 1) Lars-Erik Hasler, Surahammars SOK, 28.32, 7) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 41.09.
D45, 3 000 m (11): 1) Anna Lindgren, Västerås SOK, 27.55, 6) Pernilla Einan, Köping-Kolsva OK, 46.37.
H45, 3 990 m (8): 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 31.29.
D50, 2 970 m (8): 1) Inger Gunnarsson, Västerås SOK, 29.38, 2) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 31.43, 6) Helena Holmberg, do, 43.24.
D55, 2 970 m (3): 1) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 36.44, 2) Karin Profors, do, 40.55.
H60, 3 500 m (8): 1) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 36.08, 3) Leif Wadman, do, 40.22, 4) Mats Landquist, do, 43.06, 6) Anders Waldemarsson, do, 44.32, 7) Pelle Höök, do, 45.19.
H65, 3 000 m (12): 1) Sven-Olov Wiklund, Arboga OK, 27.16, 9) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 39.12.
D70, 2 430 m (5): 1) Margareta Löfqvist, Västerås SOK, 39.25, 2) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 51.10.
H70, 2 950 m (12): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 30.23, 5) Karl-Gustav Klemets, do, 43.17, 10) Bo Lindkvist, do, 1.15.47.
H75, 2 950 m (8): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 34.58, 6) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.08.48.
H85, 2 020 m (2): 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.16.08.
Öppen motion 1, 1 810 m (7): 1) Ann-Lis Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 20.52.
Öppen motion 5, 3 400 m (13): 1) Daniel Jensen, Arboga OK, 42.10, 6) Sara Bengtson, Köping-Kolsva OK, 1.08.37.
Öppen motion 7, 3 050 m (16): 1) Tarja Vesanto, Västerås SOK, 31.48, 3) Eric Sjögren, Köping-Kolsva OK, 36.18, 4) Emma Klemets, do, 39.51.
Öppen motion 17, 3 050 m (16): 1) Tommy Boman, Västerås SOK, 35.58, 2) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 40.58, 3) Mats Kåberg, do, 41.31, 5) Stig Törnkvist, do, 46.12, 10) Marita Lindholm, do, 56.43.
2017-09-03 DM, lång, Södermanland + Västmanland
D21V, 8 540 m (3): 1) Cecilia Einarsson, Västerås SOK, 1.14.35, 3) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 1.39.17.
H21V, 11 150 m (10): 1) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 1.19.47, 4) Marcus Ek, do, 1.23.12, 8) Thomas Ek, do, 1.35.25, 10) Johan Celander, do, 1.50.14.
D16V, 4 550 m (5): 1) Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 33.48, 4) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 1.09.33.
D14V, 3 940 m (6): 1) Maja Ahlström, Västerås SOK, 43.09, 3) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 49.37.
D10V, 2 310 m (7): 1) Elin Palm, Västerås SOK, 20.59, 6) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 39.31.
D50V, 3 880 m (6): 1) Inger Gunnarsson, Västerås SOK, 42.02, 2) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 45.58.
H60V, 4 990 m (7): 1) Håkan Trollvad, Surahammars SOK, 50.36, 3) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 56.43, 5) Anders Waldemarsson, do, 1.08.31, 6) Leif Wadman, do, 1.10.33.
H65V, 4 590 m (10): 1) Lars Jakobsson, Västerås SOK, 37.19, 2) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 46.55.
H70V, 3 880 m (9): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 37.04, 6) Karl-Gustav Klemets, do, 53.00, 9) Bo Lindkvist, do, 1.15.49.
Öppen motion 3, 3 130 m (21): 1) Jan Gustavsson, Stora Sundby GoIF, 28.16, 6) Linn Engman, Köping-Kolsva OK, 39.25.
Öppen motion 6, 5 490 m (13): 1) Patrik Frisk, Västerås SOK, 56.53, 11) Sara Bengtson, Köping-Kolsva OK, 1.23.47.
Öppen motion 7, 2 860 m (60): 1) Johan Herbst, Västerås SOK, 23.13, 3) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 24.02, 14) Emma Klemets, do, 32.47, 19) Karin Profors, do, 39.07, 21) Klaus Tröster-Cederth, do, 42.50, 28) Ove Ek, do, 45.22, 34) Alva Lamprecht, do, 49.57, 53) Carola Cederoth, do, 1.12.57.
2017-09-08 DM, natt, Västmanland, Surahammar
H21, 8 260 m (9): 1) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 1.01.06, 3) Marcus Ek, do, 1.03.52, 7) Johan Celander, do, 1.12.29, 8) Janne Selkälä, do, 1.14.07.
D14, 3 290 m (5): 1) Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 25.28, 4) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 50.55.
H10, 1 940 m (1): 1) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 24.29.
D50, 3 860 m (4): 1) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 55.31.
H60, 5 190 m (10): 1) Jan Grann, Arboga OK, 55.57, 5) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.02.03, 6) Mats Landquist, do, 1.02.59, 9) Pelle Höök, do, 1.08.38, 10) Anders Waldemarsson, do, 1.18.36.
Öppen motion 5, 3 290 m (12): 1) Robin Erneby, Västerås SOK, 33.11, 6) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 44.36.
017-09-16 Arosträffen, dag 1, medel
H21, 5 180 m (19): 1) Mats Troeng, OK Linné, 33.58, 6) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 40.16, 10) Janne Selkälä, do, 44.50, 16) Johan Celander, do, 57.04.
D14, 2 480 m (12): 1) Maja Ahlström, Västerås SOK, 26.56, 3) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 32.10.
D10, 2 340 m (12): 1) Elin Palm, Västerås SOK, 21.12, 8) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 38.06.
H10, 2 340 m (10): 1) David Thapper, Västerås SOK, 21.36, 4) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 26.01, 8) Hampus Enarsson, do, 34.25.
H40, 5 030 m (6): 1) Magnus Thornell, Surahammars SOK, 39.36, 5) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 53.29.
D45, 3 780 m (10): 1) Maria Wallström, Nyköpings OK, 38.33, 3) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 45.16, 6) Pernilla Einan, do, 57.41.
H60, 3 820 m (14): 1) Jan Gottfridsson, Norbergs OK, 38.39, 5) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 47.28, 7) Kenneth Larsson, do, 50.08, 9) Anders Waldemarsson, do, 58.11, 10) Pelle Höök, do, 1.01.42.
H65, 3 740 m (12): 1) Roland Warenius, Avesta OK, 37.03, 4) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 39.26.
D70, 2 780 m (9): 1) Barbro Möllberg, Arboga OK, 34.03, 7) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 54.07.
H70, 3 660 m (19): 1) Christer Sandh, OK Roxen, 36.12, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 37.28, 17) Karl-Gustav Klemets, do, 1.18.55.
Öppen motion 5, 2 480 m (30): 1) Emilia Brangefält, Västerås SOK, 27.05, 11) Sara Bengtson, Köping-Kolsva OK, 40.10.
Öppen motion 7, 3 890 m (22): 1) Jakob Eriksson, Gävle OK, 41.30, 8) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 1.04.42.
Öppen motion 17, 3 890 m (24): 1) Magnus Andersson, Klubblös, 40.28, 11) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 1.02.45.
2017-09-22 Veteran-SM Motala, sprint
H70, 1 710 m (71): 1) Christer Sandh, OK Roxen, 14.53, 9) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 16.24, 40) Bo Lindkvist, do, 20.07.
2017-09-23 Veteran-SM Kvarn, medel
H65, 3 230 m (101): 1) P-O Ivarsson, Haninge SOK, 24.01, 11) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 30.32.
H70, 3 120 m (113): 1) Christer Sandh, OK Roxen, 25.14, 50) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 38.20, 63) Bo Lindkvist, do, 41.05.
2017-09-23 Bergslagsträffen, Fagersta
D14, 2 950 m (9): 1) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 29.29.
H10, 1 900 m (7): 1) Gustav Juhlin, Västerås SOK, 20.01, 7) Hampus Enarsson, Köping-Kolsva OK, 29.59.
H40, 3 980 m (11): 1) Jonas Lindegren, Västerås SOK, 31.05, 4) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 35.38.
H70, 3 190 m (12): 1) Sven-Olof Asp, Leksands OK, 38.17, 6) Jan Rehdin, Köping-Kolsva OK, 55.24, 7) Karl-Gustav Klemets, do, 57.36.
Öppen motion 7, 3 190 m (16): 1) Sören Lindgren, Vandrarringen, 26.04, 2) Joakim Sandberg, Köping-Kolsva OK, 35.53.
Öppen motion 17, 3 190 m (20): 1) Lennart Tägtström, Domnarvets GOIF, 42.27, 6) Pelle Höök, Köping-Kolsva OK, 47.25.
Uppdaterad: 2017-09-27 16:01
Skribent: Kenneth Larsson
Epost: This is a mailto link

Samarbetspartners: 

 

sl_8182_c_pos_ce_web_182x46

 

EMAG_2c

 

Prevas logo-cent

 

1915844_116822235006302_6150314_n

 

Sejfo färg logo copy

 

Corporate logo med pay off

volvo-logo

YARA_RGB

 

 

Beijer

 

All_conveyor-svart



GL-logo

 

    gleason

 

logo_marposs

Postadress:
Köping-Kolsva OK - Orientering
Brovägen 15
73113 Kolsva

Besöksadress:
Brovägen 15
73113 Kolsva

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info