Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2016


RESULTAT 2016
Andalucia O Meeting 20160227, Barbate
M50 (34)
1. Kimmo Pernu Finland Espoon Suunta    31:33
19 Kenneth Larsson, 51:05
23 Anders Waldemarsson, 59:41
27 Pelle Höök 68:48
29 Lars Fogelberg, 83:13
W50 (19)
1 Guri Alm 35:38
18 Margareta Waldemarsson 89:44

Andalucia O Meeting 20160228, Tanger Marocko
M50 (29)
1 Petter Löe 23:45
12 Kenneth Larsson 32:48
18 Pelle Höök 36:57
21 Lars Fogelberg 40:56
24 Anders Waldemarsson 48:15
W50 (17)
1 Christina Ohlsson Skåneslätten 30:32
10 Margareta Waldemarsson 40:37
 

2016-03-25 Påskorienteringen. Kjula
D21, 7 180 m (22): 1) Annika Billstam, OK Linné, 45.00, 17) Karin Valdemarsson, Köping-Kolsva OK, 1.10.24.
D21 Kort, 4 510 m (13): 1) Eva Elfving, Domnarvets GOIF, 32.16, 9) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 48.43.
D45, 4 540 m (24): 1) Maria Kleijn, Södertälje-Nykvarn OF, 33.03, 11) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 42.05.
H55, 5 500 m (32): 1) Per Backlund, OK Södertörn, 34.35, 23) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 56.56, 27) Pelle Höök, do, 1.03.09.
H60, 5 180 m (38): 1) Anders Löfgren, Järfälla OK, 38.11, 22) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 53.29, 30) Anders Waldemarsson, do, 1.00.21, 32) Leif Wadman, do, 1.03.51.
D70, 3 030 m (14): 1) Kerstin Rosengren, Attunda OK, 31.38, 7) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 41.24.
H70, 4 040 m (34): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 31.11, 5) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 34.50, 31) Karl-Gustav Klemets, do, 52.15.
D75, 3 030 m (6): 1) Solveig Dillman, OK Älvsjö-Örby, 38.14, 3) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 46.16.
H75, 3 600 m (22): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 30.04, 19) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 54.03.
H80, 3 030 m (13): 1) Rune Carlsson, Sundbybergs IK, 31.01, 6) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 40.57.
H85, 3 030 m (1): 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 56.01.
Öppen motion 3, 2 480 m (34): 1) Mathias Klasenius, KFUM Örebro OK, 12.08, 31) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 33.46.
Öppen motion 8, 4 540 m (54): 1) Per Lindman, Finspångs SOK, 26.14, 16) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 40.19.
Öppen motion 17, 3 030 m (38): 1) Nils Gumaelius, Waxholms OK, 20.39, 10) Klaus Tröster-Cederth, Köping-Kolsva OK, 34.32, 17) Ernst Ove Ek, do, 37.01, 24) Lars Fogelberg, do, 44.07, 33) Carola Cederth, do, 51.16.
 
2016-03-26 Kringelträffen
D21, 4 490 m (39): 1) Riina Kuuselo, OK Linné, 31.59, 30) Karin Valdemarsson, Köping-Kolsva OK, 46.55.
D45, 3 530 m (24): 1) Tina Junegard, Tullinge SK, 28.01, 7) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 35.02.
H60, 3 570 m (31): 1) Per Ove Wallén, Täby OK, 28.10, 16) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 36.36.
D70, 2 880 m (8): 1) Kerstin Rosengren, Attunda OK, 31.43, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 40.13.
H70, 3 290 m (33): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 28.03, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 30.12, 12) Karl-Gustav Klemets, do, 41.34.
D75, 2 100 m (9): 1) Birgitta Thunell, IFK Lidingö SOK, 31.40, 7) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 49.16.
H80, 2 880 m (12): 1) Rune Carlsson, Sundbybergs IK, 34.36, 10) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.02.57.
Öppen motion 5, 3 460 m (46): 1) Elina Sundqvist, Tullinge SK, 36.20, 5) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 41.09.
Öppen motion 7, 3 400 m (80): 1) Nils Gumaelius, Waxholms OK, 25.08, 5) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 35.02.
 
2016-04-02 Mälarmårdsdubbeln, medel
D21, 3 660 m (37): 1) Kajsa Hammarström, Linköpings OK, 24.21, 8) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 28.07, 23) Sandra Burén, do, 32.01.
H21, 5 210 m (55): 1) Peter Öberg, OK Hällen, 27.07, 36) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 37.52.
D20, 3 200 m (9): 1) Märta Berggren, OK Kolmården, 23.47, 6) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 27.55.
H40, 4 570 m (23): 1) Henrik Anängen, Nyköpings OK, 29.54, 13) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 43.16.
D45, 3 080 m (26): 1) Annika Ivarsson, Linköpings OK, 25.34, 8) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 30.40.
H45, 4 570 m (26): 1) Michael Wehlin, Södertälje-Nykvarn OF, 29.38, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 31.49.
D50, 3 080 m (16): 1) Katarina Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 27.45, 10) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 38.39.
D55, 3 080 m (10): 1) Mona Åkerman, Valbo AIF, 28.42, 7) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 37.22.
H55, 3 660 m (24): 1) Johnny Junegard, Tullinge SK, 26.17, 18) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 38.36.
H60, 3 200 m (29): 1) Kent Granqvist, Västerviks OK, 26.36, 12) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 31.22, 22) Mats Landquist, do, 38.06.
D70, 2 420 m (15): 1) Inga Johansson, Nyköpings OK, 27.12, 5) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 34.19.
H70, 3 100 m (29): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 23.29, 4) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 30.41, 13) Karl-Gustav Klemets, do, 34.48, 22) Bo Lindkvist, do, 39.56.
H75, 3 100 m (20): 1) Stig Israelsson, OK Tylöskog, 31.49, 12) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 44.51.
H85, 2 010 m (2): 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 38.54, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 45.35.
Öppen motion 5, 2 730 m (38): 1) Pelle Skoog, Katrineholms OK, 25.05, 32) Carola Cederth, Köping-Kolsva OK, 1.13.16.
Öppen motion 7, 2 960 m (62): 1) Eva Göhl, Finspångs SOK, 22.28, 25) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 34.27, 32) Ernst Ove Ek, do, 37.07, 42) Mats Kåberg, do, 42.47.
Öppen motion 8, 4 160 m (59): 1) Jakob Enmark, Södertälje-Nykvarn OF, 22.57, 50) Klaus Tröster-Cederth, Köping-Kolsva OK, 1.01.18.
 2016-04-09 OK Tors ungdomstävling
D14, 4 000 m (24): 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 30.14, 13) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 53.21.
H10, 2 130 m (22): 1) Axel Kylborn, Almby IK, 15.11, 11) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 24.22.
U1, 1 470 m (36): 1) Edvin Halldin, KFUM Örebro OK, 13.02, 27) Noel Galin, Köping-Kolsva OK, 22.37, 30) Josefin Sandberg, do, 26.30.
Öppen motion 7, 3 950 m (29): 1) Bo Gustafsson, OK Tylöskog, 35.32, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 40.12, 9) Klaus Tröster-Cederth, do, 47.16, 11) Mats Kåberg, do, 49.41.
Öppen motion 8, 4 140 m (41): 1) Nils Gumaelius, Waxholms OK, 24.29, 35) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 44.13.

2016-04-09 Kolmårdsdubbeln, Kolmårdsmedeln
D21E, 4 970 m (14): 1) Johanna Öberg, OK Hällen, 34.09, 11) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 43.43.
H21E1, 5 610 m (49): 1) Lucas Basset, OK Denseln, 30.18, 34) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 40.11, 35) Jonas Vikström, do, 40.53, 41) Janne Selkälä, do, 45.34, 42) Johan Celander, do, 47.12, 45) Thomas Ek, do, 52.18.
D20E, 3 780 m (2): 1) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 41.52.
D21, 3 480 m (22): 1) Sara Helander, Domnarvets GOIF, 31.38, 9) Karin Valdemarsson, Köping-Kolsva OK, 40.12, 13) Anna Birkestål, do, 47.18, 18) Sandra Burén, do, 1.00.09.
H45, 3 840 m (33): 1) Johan Otterström, Linköpings OK, 26.27, 12) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 34.08.
D50, 3 250 m (15): 1) Carina Sandberg, Säterbygdens OK, 32.54, 11) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 47.10.
D55, 3 250 m (4): 1) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 45.04.
H60, 3 550 m (22): 1) Göran Blomberg, GOIF Tjalve, 33.18, 20) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 1.24.47.
H65, 3 270 m (21): 1) Anders Åberg, Tjällmo-Godegårds OK, 29.14, 15) Ernst Ove Ek, Köping-Kolsva OK, 49.08.
2016-04-09 Lännamedeln
H21, 4 530 m (25): 1) Henrik Nielsen, Täby OK, 32.13, 7) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 36.27.
2016-04-10 Torfejden, lång/medel (ungdomar sprint)
D18, 3 730 m (4): 1) Mirjam Dalén, Sala OK, 32.10, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 35.25.
H40, 5 450 m (11): 1) Daniel Brohede, OK Tyr, 32.34, 8) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 47.52.
D45, 4 860 m (12): 1) Sofia Heldt, Södertälje-Nykvarn OF, 36.47, 7) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 45.26.
H55, 5 700 m (18): 1) Per-Olov Sjöström, Västerås SOK, 40.45, 14) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.00.32.
H60, 5 330 m (12): 1) Weine Wolter, Åkers IF, 42.33, 10) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 55.03, 11) Leif Wadman, do, 1.05.18.
D70, 3 320 m (11): 1) Barbro Möllberg, Arboga OK, 38.27, 5) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 48.23.
H70, 4 430 m (19): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 33.39, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 41.52, 16) Karl-Gustav Klemets, do, 55.40.
D75, 3 060 m (5): 1) Solveig Dillman, OK Älvsjö-Örby, 39.34, 5) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 1.24.08.
H75, 4 110 m (10): 1) Karl Johansson, IFK Hedemora OK, 40.38, 9) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.13.26.
H85, 2 380 m (3): 1) Sture Roland Josefsson, OK Kåre, 40.32, 3) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 48.59.
Öppen motion 4, 2 390 m (17): 1) Nathalie Andersson, Strängnäs-Malmby OL, 25.43, 9) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 59.25.
Öppen motion 5, 3 760 m (13): 1) Henrik Olsson, Hallstahammars OK, 37.57, 5) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 43.22.
Öppen motion 7, 3 960 m (45): 1) Rikard Jonforsen, Hallstahammars OK, 33.07, 13) Klaus Tröster-Cederth, Köping-Kolsva OK, 50.12, 15) Mats Kåberg, do, 52.22, 17) Ernst Ove Ek, do, 52.36.
Öppen motion 8, 4 660 m (14): 1) Jonas Åkerdahl, Köping-Kolsva OK, 34.05.
Öppen motion 9, 6 620 m (14): 1) Daniel Alneberg, Strängnäs-Malmby OL, 49.44, 10) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 1.04.28.
2016-04-09 Swedish League, #1, sprint (WRE), med Brösarpssprinten
D21, 2 820 m (18): 1) Marie Eng, OK Pan-Kristianstad, 19.31, 7) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 20.45.
D21, 7 250 m (26): 1) Olga Panchenko, IFK Mora OK, 55.10, 10) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 1.05.18. 

2016-04-16 Arosträffen, Listakärr
D21, 8 520 m (9): 1) Nina Hallor, OK Tisaren, 1.26.59, 2) Martina Welén, Köping-Kolsva OK, 1.28.45, 5) Malin Welen, do, 1.38.18, 6) Sandra Burén, do, 1.38.54.
H21, 11 110 m (24): 1) William Lind, Malungs OK Skogsmårdarna, 1.08.00, 5) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 1.25.01, 6) Jonas Vikström, do, 1.25.51, 12) Janne Selkälä, do, 1.35.45, 14) Johan Celander, do, 1.38.37, 15) Cristian Larsson, do, 1.40.50, 20) Thomas Ek, do, 1.52.39.
D18, 5 590 m (5): 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 1.02.59, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 1.08.07.
D14, 3 510 m (18): 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 28.51, 12) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 51.50.
D12, 2 630 m (18): 1) Moa Bergqvist, Korsnäs IF OK, 21.30, 12) Kornelia Rådberg, Köping-Kolsva OK, 50.37.
H10, 2 000 m (6): 1) Danilo Moberg, OK Tyr, 14.56, 4) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 31.08.
D45, 5 370 m (16): 1) Madelene Allmungs, Leksands OK, 56.14, 3) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 59.28.
D55, 4 590 m (12): 1) Ylva Grape, Dalaportens OL, 44.09, 9) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 1.10.28.
H55, 6 110 m (11): 1) Håkan Eriksson, Malungs OK Skogsmårdarna, 44.28, 10) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.27.46.
H60, 6 030 m (22): 1) Andreas Hjertson, OK Linné, 50.42, 21) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 1.49.23.
D70, 3 360 m (9): 1) Anita Johansson, OK Tor, 41.43, 7) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 56.53.
H70, 4 460 m (23): 1) Stig Landstorp, OK Tor, 44.43, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 46.53, 20) Karl-Gustav Klemets, do, 1.08.53.
D75, 3 360 m (3): 1) Inger Olsson, Sala OK, 1.09.40, 3) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 1.24.03.
H75, 3 660 m (15): 1) Ragnar Eriksson, OK Hedströmmen, 42.21, 8) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.08.12.
H85, 2 630 m (1): 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.07.47.
U1, 1 940 m (21): 1) Axel Lindblad, OK Djerf, 19.07, 3) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 20.58, 5) Castor Rådberg, do, 22.07.
Öppen motion 5, 3 510 m (33): 1) Kjell Holm, Dalaportens OL, 38.16, 3) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 43.00.
Öppen motion 7, 3 360 m (30): 1) Jan-Åke Stolt Karlsson, OK Milan, 29.10, 23) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 59.00.
Öppen motion 17, 3 360 m (24): 1) David Shearer, Västerbergslagens OL, 33.17, 2) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 35.40, 3) Pelle Höök, do, 43.05, 9) Lars Fogelberg, do, 50.34, 11) Leif Wadman, do, 55.11.
2016-04-17 Enenracet
H21, 4 860 m (45): 1) Thierry Gueorgiou, Kalevan Rasti, 23.53, 14) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 32.04, 20) Marcus Ek, do, 33.04, 30) Janne Selkälä, do, 36.30, 33) Johan Celander, do, 37.50.
H40, 4 100 m (9): 1) Olof Borell, OK Linné, 26.33, 4) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 34.19.
D45, 3 470 m (16): 1) Josefine Nordström, OK Triangeln, 27.59, 4) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 30.33.
H65, 3 240 m (24): 1) Lars Jakobsson, Västerås SOK, 24.39, 18) Ernst Ove Ek, Köping-Kolsva OK, 39.50.
D70, 2 380 m (11): 1) Dagny Gustavsson, Sigtuna OK, 27.49, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 29.48.
H70, 2 920 m (26): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 23.47, 19) Karl-Gustav Klemets, do, 39.20.
Öppen motion 3, 2 340 m (23): 1) Mats Eriksson, Sala OK, 22.29, 11) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 29.07.
Öppen motion 5, 3 030 m (44): 1) Oskar Molarin, OK Rodhen, 34.24, 39) Carola Cederth, Köping-Kolsva OK, 1.08.14.
Öppen motion 7, 3 240 m (45): 1) Thomas Nilsson, Stora Tuna OK, 30.38, 26) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 45.42, 29) Klaus Tröster-Cederth, do, 48.47

 2016-04-22 Uppsala möte, natt

H21 Kort, 7 170 m (13): 1) Mattias Olofsson, OK Enen, 58.51, 5) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.07.35, 6) Thomas Ek, do, 1.09.02.
2016-04-23 Uppsala möte, medel
D21 Elit, 5 140 m (29): 1) Sara Sjökvist, Järla Orientering, 38.31, 10) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 42.40.
H21, 4 950 m (35): 1) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 35.37, 6) Thomas Ek, do, 37.59.
H40, 4 490 m (38): 1) Lars Magnusson, OK Linné, 32.02, 27) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 46.00.
H70, 3 060 m (47): 1) Anders Gärderud, IFK Lidingö SOK, 26.55, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 33.00, 17) Karl-Gustav Klemets, do, 41.05.
Öppen motion 3, 3 030 m (42): 1) Viktoria Andersson, OK Triangeln, 34.49, 22) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 1.19.28.
016-04-23 Boforsloppet
D21, 7 230 m (12): 1) Linnea Martinsson, Järla Orientering, 1.02.25, 6) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.08.11, 12) Sandra Burén, do, 1.29.56.
H21, 10 160 m (16): 1) Emil Andersson, Ärla IF, 1.05.55, 9) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 1.14.57, 10) Jonas Vikström, do, 1.15.41, 15) Johan Celander, do, 1.24.15.
H60, 5 280 m (23): 1) Roland Svensson, OK Skogsstjärnan, 49.18, 21) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 1.18.43.
D70, 2 920 m (7): 1) Britt-Marie Eklöf, OK Milan, 38.26, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 42.31.
Öppen motion 7, 3 230 m (54): 1) Anders Johansson, Gyllene Dojjan, 23.08, 18) Ernst Ove Ek, Köping-Kolsva OK, 39.21.
2016-04-24 Uppsala möte, lång
D21, 7 960 m (31): 1) Tytti Kirvesmies, Tampereen Pyrintö, 1.05.01, 10) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 1.12.05.
H21 Kort, 8 430 m (11): 1) Tobias Eliasson, Sundsvalls OK, 1.06.54, 5) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.13.04.
H60, 5 660 m (25): 1) Thomas Ericson, Alfta-Ösa OK, 45.50, 19) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 1.12.12.
H70, 4 550 m (38): 1) Sten Eriksson, Strängnäs-Malmby OL, 41.50, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 44.56.
2016-04-24 Letälvsträffen
D21, 3 720 m (15): 1) Linnea Martinsson, Järla Orientering, 26.39, 6) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 31.40, 10) Sandra Burén, do, 36.08.
H21, 4 710 m (25): 1) Emil Andersson, Ärla IF, 27.17, 11) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 31.53, 17) Jonas Vikström, do, 33.52, 18) Johan Celander, do, 35.41.
D70, 2 450 m (11): 1) Barbro Möllberg, Arboga OK, 27.33, 8) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 39.39.

 

2016-04-29 Silversprinten
D21-3, 2 080 m (9): 1) Julia Wanner, Avesta OK, 15.41, 6) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 24.34.
H21-2, 2 520 m (14): 1) Thom Sandvik, Avesta OK, 17.44, 4) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 19.14.
H21-3, 2 080 m (7): 1) Leif Eriksson, Heby AIF, 17.49, 5) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 25.43.
H21-5, 950 m (5): 1) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 7.27.
Öppen motion 4, 2 520 m (13): 1) Magnus Larsson, Västerås SOK, 17.57, 2) Bo Lindkvist, Köping-Kolsva OK, 19.50

2016-04-30 Dolkampen, medel
D21 Elit, 4 470 m (29): 1) Elin Dahlin, Domnarvets GOIF, 38.09, 9) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 43.23.
D18 Elit, 3 420 m (16): 1) Vilma Von Krusenstierna, OK Kåre, 32.35, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 35.59.
D14, 2 860 m (32): 1) Maja Bergqvist, Korsnäs IF OK, 24.56, 25) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 42.15.
H10, 2 110 m (17): 1) Olle Wallman, Västerbergslagens OL, 12.37, 11) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 22.32.
D45, 2 740 m (30): 1) Lina Berggren, Tullinge SK, 22.45, 7) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 28.45.
H45, 3 980 m (28): 1) Mikael Östlund, Kvarnsvedens GOIF OK, 28.19, 9) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 33.26.
D50, 2 740 m (29): 1) Anette Palm, HJS-Vansbro OK, 26.16, 17) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 37.09.
D55, 2 740 m (15): 1) Karin Gunnarsson, Stora Tuna OK, 26.43, 8) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 34.02, 13) Marie Larsson, do, 40.23.
H70, 2 790 m (43): 1) Nils-Erik Eriksson, Sala OK, 30.26, 22) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 43.45.
D75, 2 120 m (9): 1) Anne-Marie Byström, Sidensjö IK, 33.42, 6) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 59.55.
Öppen motion 5, 3 560 m (81): 24) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 40.51.
Öppen motion 7, 2 800 m (46): 1) Erik Ersson, IFK Mora OK, 20.59, 7) Anders Erik Joakim Sandberg, Köping-Kolsva OK, 33.26.
Öppen motion 8, 4 500 m (43): 1) Lars Lönnkvist, Tullinge SK, 35.53, 9) Thomas Danielsson, Köping-Kolsva OK, 44.34.
Öppen motion 17, 2 800 m (46): 1) Lars-Åke Dickfors, Avesta OK, 31.19, 5) Klaus Tröster-Cederth, Köping-Kolsva OK, 36.14, 18) Mats Kåberg, do, 45.03, 41) Carola Cederth, do, 1.11.57.

2016-05-01 Dolkampen, lång
D18 Elit, 6 050 m (14): 1) Johanna Börjesson Eriksson, Storviks IF, 51.11, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 1.04.19.
D21, 7 140 m (10): 1) Martina Welén, Köping-Kolsva OK, 1.00.02, 4) Malin Welen, do, 1.06.31.
Öppen motion 7, 3 130 m (36): 1) Pia Birkebok, Stora Tuna OK, 25.51, 15) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 37.22.
Öppen motion 8, 4 590 m (32): 1) Erik Ersson, IFK Mora OK, 32.15, 5) Thomas Danielsson, Köping-Kolsva OK, 40.03.
Öppen motion 17, 3 130 m (23): 1) Johanna Maxén, Stora Tuna OK, 27.07, 13) Klaus Tröster-Cederth, Köping-Kolsva OK, 40.58.

2016-05-05 Närkekvartetten, dag 1, lång
D21, 6 980 m (15): 1) Marie Pettersson, OK Djerf, 1.01.20, 5) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.09.08, 7) Martina Welén, do, 1.10.35, 8) Malin Welen, do, 1.10.58.
H21, 10 110 m (41): 1) Erik Liljequist, Södertälje-Nykvarn OF, 1.06.03, 29) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 1.33.30.
D14, 3 910 m (33): 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 26.14, 29) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 57.52.
H10, 2 480 m (23): 1) Anton Jonsson, OK Tyr, 17.50, 22) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 49.01.
H60, 4 980 m (26): 1) Håkan Palmfjord, Katrineholms OK, 44.14, 25) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 1.17.07.
H65, 4 630 m (40): 1) Gunnar Munktelius, Surahammars SOK, 46.32, 6) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 51.26, 34) Ernst Ove Ek, do, 1.10.26.
H70, 4 010 m (17): 1) Christer Sandh, OK Roxen, 41.23, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 44.13.
U1, 2 090 m (35): 1) Linus Bodin-Liliegren, OK Djerf, 19.18, 10) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 28.12.
Öppen motion 3, 3 010 m (32): 1) Fredrik Gustavsson, Klubblös, 30.34, 13) Marita Lindholm, Köping-Kolsva OK, 44.27.
Öppen motion 7, 3 050 m (82): 1) Anders Södersten-Dahlgren, Filipstads OK, 23.11, 39) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 54.46.

2016-05-06 Närkekvartetten, dag 2, medel
H21, 4 520 m (40): 1) Johan Strand, Göteborg-Majorna OK, 28.45, 22) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 38.44.
D14, 2 790 m (23): 1) Emma Ling, Jönköpings OK, 20.41, 15) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 34.36.
H10, 1 990 m (26): 1) Axel Kylborn, Almby IK, 14.29, 16) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 24.35.
H40, 3 980 m (32): 1) Bertil Eronn, Linköpings OK, 30.29, 18) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 42.29.
D45, 2 950 m (12): 1) Maria Wallström, Nyköpings OK, 31.08, 4) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 34.30.
H45, 3 980 m (28): 1) Jan Olm, Kils OK, 28.22, 6) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 33.10.
D50, 2 950 m (10): 1) Anna-Maria Backryd, Lindebygdens OK, 29.09, 6) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 39.53.
H55, 3 370 m (17): 1) Mats Welander, OK Djerf, 30.57, 12) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 45.13.
H60, 3 370 m (20): 1) Ulf Palmér, Ulricehamns OK, 30.26, 9) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 42.07, 12) Leif Wadman, do, 44.09.
H65, 2 930 m (29): 1) Kenneth Johansson, Eskilstuna OL, 27.19, 4) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 32.14, 16) Ernst Ove Ek, do, 40.30.
H70, 2 980 m (12): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 30.39.
H75, 2 980 m (17): 1) Ivan Ernvid, Ulricehamns OK, 36.47, 15) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.03.51.
U1, 2 010 m (21): 1) Axel Lindblad, OK Djerf, 22.55, 3) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 27.14.
Öppen motion 3, 2 940 m (43): 1) Magdalena Sjödin, OK Tisaren, 25.28, 27) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 48.50, 32) Caroa Cederth, do, 56.47.
Öppen motion 5, 3 380 m (38): 1) Rebecka Höög, Hagaby GoIF Örebro, 37.34, 5) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 46.28.
Öppen motion 8, 4 510 m (43): 1) William Pommer, Stora Tuna OK, 33.49, 40) Klaus Tröster-Cederth, Köping-Kolsva OK, 1.32.07.

2016-05-07 MtbO, Tour de Stockholm, dag 3, Svenska Cupen, #1, medel
H21, 13 010 m (14): 1) Marcus Jansson, Garphyttans IF, 56.37, 14) Daniel Forsström, Köping-Kolsva OK, 1.25.18.
D40, 9 080 m (7): 1) Sonia Rodiére, IFK Lidingö SOK, 1.01.04, 2) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 1.08.53.
H40, 10 790 m (16): 1) Ola Svärd, Haninge SOK, 49.31, 3) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 50.26, 15) Christer Linderborg, do, 1.15.08.
D50, 8 150 m (8): 1) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.11.51.
H50, 9 080 m (24): 1) Stefan Killberg, Kvarnsvedens GOIF OK, 45.20, 16) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 1.01.39, 23) Kenneth Larsson, do, 1.21.55.
Öppen 2, 5 930 m (16): 1) Ulf Andersson, Haninge SOK, 38.18, 9) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 59.25.

2016-05-07 Närkekvartetten, dag 3, lång
H21, 10 570 m (23): 1) Per Öberg, OK Hällen, 1.10.02, 22) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 1.51.25.
D18, 4 900 m (5): 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 48.34, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 59.39.
H60, 4 900 m (16): 1) Svend Erik Mathiassen, OK Linné, 48.01, 4) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 53.06.
H70, 3 900 m (15): 1) Ulf Löfgren, Stora Tuna OK, 43.43, 8) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 54.38.
D75, 2 670 m (2): 1) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 56.41.
Öppen motion 7, 2 920 m (57): 1) Ulf Larsson, Garphyttans IF, 24.20, 40) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 43.41.

2016-05-08 Närkekvartetten, dag 4, medel
D21, 4 070 m (21): 1) Lina Persson, OK Skogsfalken, 35.06, 4) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 38.35, 5) Elvira Danielsson, do, 40.23, 7) Malin Welen, do, 41.15, 11) Karin Valdemarsson, do, 45.05.
H40, 4 000 m (18): 1) Magnus Persson, OK Tisaren, 30.28, 12) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 47.29.
D45, 3 320 m (12): 1) Camilla Öhgren, Sävedalens AIK, 32.42, 2) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 35.08.
H45, 3 770 m (22): 1) Johan Pettersson, OK Motala, 26.17, 4) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 32.01.
D50, 3 040 m (19): 1) Anna-Maria Backryd, Lindebygdens OK, 28.06, 8) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 39.08.
D55, 2 950 m (18): 1) Anneli Berggren, OK Denseln, 28.48, 11) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 39.56.
H60, 3 510 m (20): 1) Lars Harkman, Malungs OK Skogsmårdarna, 29.53, 7) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 39.44, 17) Anders Waldemarsson, do, 54.34.
H70, 2 950 m (21): 1) Hans Lennart Lundh, OK Tisaren, 30.57, 5) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 40.03, 8) Karl-Gustav Klemets, do, 43.50.
H75, 3 040 m (23): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 32.52, 18) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.08.57.
Öppen motion 3, 2 600 m (30): 1) Ingela Lindberg, Almby IK, 22.58, 21) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 38.16.
Öppen motion 5, 3 210 m (54): 1) Mikael Andersson, Hagaby GoIF Örebro, 29.12, 10) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 41.47, 34) Nina Andersson, do, 55.47.
Öppen motion 7, 2 910 m (65): 1) Daniel Djuvfelt, KFUM Örebro OK, 27.26, 3) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 30.14, 26) Mats Kåberg, do, 42.36.

 2016-05-10 VPT-1 Norberg

D20, 2 000 m (9): 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 12.44, 4) Emma Jansson, Köping-Kolsva OK, 14.01.
D14, 1 700 m (21): 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 9.56, 9) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 16.38.
H10, 1 200 m (9): 1) Erik Palm, Västerås SOK, 11.00, 3) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 19.19, 8) Castor Rådberg, do, 29.54.

2016-05-17 VPT 2 2016 - Surahammar
D20, 1 980 m (7): 1) Sandra Näslund, Västerås SOK, 11.20, 5) Emma Jansson, Köping-Kolsva OK, 13.11, 7) Agnes Jansson, do, 21.03.
D16, 1 820 m (14): 1) Elin Dahlmark, Västerås SOK, 12.06, 7) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 14.57, 14) Kajsa Jansson, do, 17.47.
D14, 1 680 m (20): 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 9.15, 8) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 13.57.
D12, 1 310 m (19): 1) Elvira Björnberg, Västerås SOK, 8.57, 7) Kornelia Rådberg, Köping-Kolsva OK, 11.41.
D10, 1 100 m (11): 1) Smilla Andertoft, Västerås SOK, 7.45, 11) Frida Andersson, Köping-Kolsva OK, 18.32.
H10, 1 100 m (10): 1) Erik Palm, Västerås SOK, 7.27, 2) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 8.59, 9) Castor Rådberg, do, 15.52.

 

2016-05-24 VPT 3, Vandrarringen
D20, 1 850 m (8): 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 10.13, 5) Agnes Jansson, Köping-Kolsva OK, 12.38, 7) Emma Jansson, do, 13.34.
D16, 1 760 m (14): 1) Johanna Breivold, Västerås SOK, 12.16, 5) Kajsa Jansson, Köping-Kolsva OK, 14.55, 7) Andrea Lamprecht, do, 15.04.
D14, 1 630 m (20): 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 10.09, 10) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 15.37.
D12, 1 360 m (20): 1) Maja Ahlström, Västerås SOK, 9.20, 10) Kornelia Rådberg, Köping-Kolsva OK, 17.00.
D10, 1 120 m (11): 1) Smilla Andertoft, Västerås SOK, 9.48, 11) Frida Andersson, Köping-Kolsva OK, 41.01.
H10, 1 250 m (14): 1) Erik Palm, Västerås SOK, 8.48, 9) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 24.11.
2016-05-28 DM, sprint, Västmanland
D21, 2 240 m (16): 1) Jenny Lindberg, Vandrarringenen, 15.02, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 15.39, 4) Sandra Burén, do, 16.57.
H21, 2 590 m (17): 1) Johan Ahlström VSOK 13.45, 3) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 14.00, 4) Cristian Larsson, do, 14.30, 5) Jonas Vikström, do, 14.44, 6) Janne Selkälä, do, 14.52, 8) Thomas Ek, do, 15.35, 9) Johan Celander, do, 15.37.
D18, 1 930 m (8): 1) Mirjam Dalén, Sala OK, 12.14, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 12.36, 6) Emma Jansson, do, 14.58, 7) Agnes Jansson, do, 16.09.
D14, 1 600 m (19): 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 9.14, 10) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 15.18.
H10, 1 120 m (7): 1) Olle Wallman, Västerbergslagens OL, 8.20, 7) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 20.20.
D45, 1 930 m (10): 1) Inger Gunnarsson, Västerås SOK, 15.26, 8) Camilla Jansson, Köping-Kolsva OK, 22.01.
H50, 2 060 m (9): 1) Ola Jernström, Avesta OK, 11.51, 5) Thomas Danielsson, Köping-Kolsva OK, 13.36.
D55, 1 600 m (4): 1) Ylva Grape, Dalaportens OL, 11.40, 3) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 13.46, 4) Marie Larsson, do, 13.52.
H55, 2 060 m (8): 1) Mats Lundberg, Dalaportens OL, 13.24, 6) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 15.24.
H70, 1 770 m (7): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 11.40, 3) Bo Lindkvist, do, 15.36, 6) Karl-Gustav Klemets, do, 24.19.
Öppen motion 5, 2 240 m (18): 1) Håkan Nilsson, Domnarvets GOIF, 15.14, 13) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 25.36.

DM sprint-stafett


2016-05-29 MtbO, Svenska Cupen, #4, lång, Norrköping
H40, 17 160 m (20): 1) Andreas Mathisen, Västerås SOK, 1.31.31, 8) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.40.30, 13) Christer Linderborg, do, 1.57.43.
D50, 9 800 m (8): 1) Lotta Lidman Almqvist, Västerviks OK, 1.29.24, 3) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.31.36.
2016-05-31 VPT-4
D20, 2 580 m (7): 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 17.05, 5) Agnes Jansson, Köping-Kolsva OK, 21.12.
D16, 2 130 m (10): 1) Elin Dahlmark, Västerås SOK, 15.35, 2) Kajsa Jansson, Köping-Kolsva OK, 16.20.
D14, 1 780 m (21): 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 11.59, 12) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 20.28.
D10, 940 m (12): 1) Smilla Andertoft, Västerås SOK, 6.41, 7) Frida Andersson, Köping-Kolsva OK, 12.36.
H10, 990 m (9): 1) Erik Palm, Västerås SOK, 7.30, 2) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 9.04.
2016-06-04 Ösaträffen, dag 1, medel
D21, 5 050 m (72): 1) Linda Lindkvist, Leksands OK, 37.28, 24) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 46.13, 50) Karin Valdemarsson, do, 56.58, 61) Anna Birkestål, do, 1.09.40.
D45, 3 200 m (35): 1) Maria Junevik, Leksands OK, 27.16, 4) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 30.38.
D55, 3 220 m (30): 1) Susanne Persson, Ärla IF, 30.58, 14) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 37.37.
H60, 3 740 m (30): 1) Andreas Hjertson, OK Linné, 28.47, 25) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 51.38.
H65, 3 200 m (36): 1) Hasse Åberg, Valbo AIF, 26.50, 24) Ernst Ove Ek, Köping-Kolsva OK, 41.10.
H70, 3 090 m (39): 1) Stefan G Larsson, OK Njudung, 28.06, 7) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 31.51, 11) Karl-Gustav Klemets, do, 34.29.
Öppen motion 5, 3 520 m (93): 1) Stefan Gunnarsson, Hudiksvalls OK, 26.20, 27) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 37.58, 87) Carola Cederth, do, 1.24.12.
Öppen motion 8, 4 740 m (32): 1) David Skantze, Järla Orientering, 34.49, 29) Klaus Tröster-Cederth, Köping-Kolsva OK, 1.34.58.

 2016-06-05 Ösaträffen, dag 2, medel

D21, 4 460 m (69): 1) Lena Eliasson, Domnarvets GOIF, 36.36, 21) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 43.59, 36) Karin Valdemarsson, do, 47.33, 60) Anna Birkestål, do, 1.08.08.
D45, 3 580 m (38): 1) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 38.32.
D55, 2 890 m (30): 1) Susanne Persson, Ärla IF, 31.03, 4) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 37.17.
H60, 3 330 m (41): 1) Andreas Hjertson, OK Linné, 29.14, 15) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 38.50.
H65, 2 920 m (38): 1) Bo Sundqvist, Ockelbo OK, 28.45, 27) Ernst Ove Ek, Köping-Kolsva OK, 42.43.
H70, 2 860 m (34): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 27.07, 22) Karl-Gustav Klemets, do, 44.30.
Öppen motion 5, 2 730 m (71): 1) Mats Hemström, Gävle OK, 31.01, 6) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 36.3
2016-06-06 Ösaträffen, dag 3, lång
D21, 7 020 m (36): 1) Annica Gustafsson, IFK Lidingö SOK, 48.46, 18) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 1.05.28, 28) Anna Birkestål, do, 1.21.47.
D45, 4 740 m (22): 1) Charlotta Giberg, Hellas Orientering, 41.37, 4) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 44.10.
H60, 4 920 m (25): 1) Lars Harkman, Malungs OK Skogsmårdarna, 35.50, 14) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 51.17.
H65, 4 740 m (28): 1) Hans Aurell, Gävle OK, 36.57, 21) Ernst Ove Ek, Köping-Kolsva OK, 58.00.
H70, 4 170 m (28): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 35.33, 12) Karl-Gustav Klemets, do, 48.19.
Öppen motion 5, 4 230 m (58): 1) Jan Kinsten, Kvarnsvedens GOIF OK, 38.22, 16) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 50.19.
Öppen motion 7, 2 800 m (75): 1) Magnus Wilhelmsson, Forsa OK, 23.22, 51) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 45.3
2016-06-07 VPT final
D20, 1 980 m (7): 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 12.52, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 13.00, 6) Emma Jansson, do, 16.13, 7) Agnes Jansson, do, 20.22.
D16, 1 710 m (11): 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 10.57, 10) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 16.03.
D14, 1 800 m (16): 1) Elin Lindberg, Vandrarringen, 10.36, 7) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 14.35.
D12, 1 710 m (21): 1) Maja Ahlström, Västerås SOK, 9.59, 5) Kornelia Rådberg, Köping-Kolsva OK, 12.41.
D10, 1 380 m (9): 1) Smilla Andertoft, Västerås SOK, 9.26, 6) Frida Andersson, Köping-Kolsva OK, 26.19.
H10, 1 580 m (13): 1) Erik Palm, Västerås SOK, 10.12, 3) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 16.41.
Inskolning, 1 150 m (37): Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, fullföljt.

2016-06-08 Sommarsprinten, #1
H21, 3 030 m (12): 1) Erik Fernlund, Säterbygdens OK, 16.26, 5) Johan Celander, Köping-Kolsva OK, 18.56, 7) Thomas Ek, do, 20.14.
H70, 1 730 m (3): 1) Bo Lindkvist, Köping-Kolsva OK, 20.14.


2016-06-04 Kinnekullesprinten, Etapp 1
D20, 2 230 m (5): 1) Sara Hägnander, Lidköpings Vinter-Sportklubb, 13.52, 2) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva Orienteringsklub, 14.43.
D14, 1 710 m (69): 1) Hillevie Svärd, Strängnäs-Malmby OL, 8.48, 53) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva Orienteringsklub, 14.38.
D12, 1 500 m (68): 1) Klara Borg, Södertälje-Nykvarn Orientering, 7.20, 46) Kornelia Rådberg, Köping-Kolsva Orienteringsklub, 12.47.
H10, 1 370 m (41): 1) Anton Jonsson, Orienteringsklubben Tyr, 5.58, 21) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva Orienteringsklub, 10.20.
U1, 1 060 m (39): 1) Isac Bon Costa, Halmstad Orienteringsklubb, 6.04, 25) Frida Andersson, Köping-Kolsva Orienteringsklub, 11.24, 26) Josefin Sandberg, do, 11.25, 28) Castor Rådberg, do, 13.11.
U2, 1 180 m (53): 1) Noah Enberg, Halmstad Orienteringsklubb, 6.23, 19) Johan Andersson, Köping-Kolsva Orienteringsklub, 11.20.
2016-06-04 Kinnekullesprinten, Etapp 2
D14, 2 240 m (68): 1) Vera Pettersson, Falköpings AIK Orienteringsklu, 11.44, 1) Lisa Åkesson, Markbygdens OK, 11.44, 57) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva Orienteringsklub, 19.18.
D12, 1 530 m (68): 1) Cornelia Kindlund, Orienteringsklubben Tyr, 7.58, 36) Kornelia Rådberg, Köping-Kolsva Orienteringsklub, 13.35.
H10, 1 290 m (41): 1) Anton Jonsson, Orienteringsklubben Tyr, 6.06, 31) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva Orienteringsklub, 15.35.
U1, 1 070 m (39): 1) Hugo Jansson, Tenhults Skid o Orienteringskl, 7.12, 13) Frida Andersson, Köping-Kolsva Orienteringsklub, 11.12, 20) Josefin Sandberg, do, 12.48, 23) Castor Rådberg, do, 13.36.
U2, 1 210 m (52): 1) Noah Enberg, Halmstad Orienteringsklubb, 7.02, 31) Johan Andersson, Köping-Kolsva Orienteringsklub, 14.42.

 2016-06-04 Kinnekullesprinten, Etapp 1+22

D14 (68): 1) Sara Möller, Orienteringsklubben Södertörn, 20.54, 56) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva Orienteringsklub, 33.56.
D12 (68): 1) Klara Borg, Södertälje-Nykvarn Orientering, 15.24, 43) Kornelia Rådberg, Köping-Kolsva Orienteringsklub, 26.22.
H10 (41): 1) Anton Jonsson, Orienteringsklubben Tyr, 12.04, 26) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva Orienteringsklub, 25.55.
U1 (39): 1) Hugo Jansson, Tenhults Skid o Orienteringskl, 13.40, 17) Frida Andersson, Köping-Kolsva Orienteringsklub, 22.36, 21) Josefin Sandberg, do, 24.13, 26) Castor Rådberg, do, 26.47.
U2 (52): 1) Noah Enberg, Halmstad Orienteringsklubb, 13.25, 21) Johan Andersson, Köping-Kolsva Orienteringsklub, 26.02.
 
2016-06-05 Sommarlandssprinten
H10, 1 780 m: 1) Axel Thybeck, Lindebygdens OK, 11.52, 32) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 19.03.
U1, 1 410 m: 1) Elma Magnell, Katrineholms OK, 13.39, 72) Castor Rådberg, Köping-Kolsva OK, 22.16, 78) Josefin Sandberg, do, 22.42, 80) Frida Andersson, do, 22.46.
Öppen 3, 1 730 m: 1) Angelica Seger, Mariestads FK, 12.54, 66) Johan Andersson, Köping-Kolsva OK, 22.06, 67) Anna Andersson, do, 22.07.
D-xtra 14, 3 420 m: 1) Hilda Holmqvist Johansson, IK Hakarpspojkarna, 22.52, 24) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 34.26.

2016-06-11 Slottssprinten, individuell, Sigtuna
D21, 3 360 m (17): 1) Cécile Foltzer, OK Linné, 21.06, 14) Anna Birkestål, Köping-Kolsva OK, 25.28.

H21, 3 860 m (22): 1) Kent Ohlsson, Södertälje-Nykvarn OF, 19.39, 8) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 23.43, 10) Marcus Ek, do, 24.09, 16) Johan Celander, do, 30.41.
2016-06-26 Örebro City Sprint (WRE) + Sommarsprinten, #3
D21, 2 530 m (7): 1) Elin Vinblad, Hagaby GoIF Örebro, 18.00, 3) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 18.31.
H21, 2 820 m (15): 1) Filip Jacobsson, OK Tisaren, 14.41, 6) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 16.36, 7) Johan Celander, do, 16.57.
H60, 2 230 m (7): 1) Lars Silvervret, OK Hedströmmen, 19.29, 7) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 22.57.
H75, 1 730 m (6): 1) Alf Lundkvist, OK Tor, 16.42, 2) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 18.43.
Öppen motion 5, 2 520 m (25): 1) Jonatan Östling, Ok Blåbär, 19.28, 12) Linn Engman, Köping-Kolsva OK, 26.29.
Öppen motion 7, 3 040 m (22): 1) Olof Skoglund, Kils OK, 18.11, 8) Thomas Ek, Köping-Kolsva OK, 21.06, 16) Karin Profors, do, 26.23.

 2016-07-01 Eskilstuna Weekend, etapp 1, medel

D21, 3 790 m (26): 1) Josefine Klintberg, OK Ravinen, 26.27, 18) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 36.06, 26) Karin Valdemarsson, do, 40.44.
H21, 5 080 m (40): 1) Øystein Sørensen, Nydalens SK, 26.54, 21) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 32.47, 28) Cristian Larsson, do, 36.44, 31) Johan Celander, do, 38.02, 33) Thomas Ek, do, 39.08.
H21 Kort, 3 620 m (8): 1) Daniel Olsen, Södertälje-Nykvarn OF, 24.22, 6) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 35.03.
D20, 3 340 m (3): 1) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 33.02.
D55, 3 020 m (23): 1) Lena Larsson, Sala OK, 27.04, 6) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 31.42.
H55, 3 520 m (59): 1) Stefan Nyberg, Avesta OK, 22.23, 45) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 36.03.
H60, 3 340 m (31): 1) Peter Rasmussen, Nyköpings OK, 26.58, 19) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 36.29, 23) Anders Waldemarsson, do, 40.24.
H70, 2 940 m (47): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 23.25, 9) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 31.49, 15) Karl-Gustav Klemets, do, 34.30, 29) Bo Lindkvist, do, 39.33.
D75, 2 030 m (10): 1) Asta Sjöberg, Lindebygdens OK, 27.37, 7) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 41.59.
H75, 2 890 m (32): 1) Lars Johansson, OK Skogshjortarna, 30.24, 23) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 47.20.
H85, 2 030 m (5): 1) Sture Roland Josefsson, OK Kåre, 42.43, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 46.19.
Öppen motion 5, 2 910 m (53): 1) Magnus Jedar, Åkers IF, 25.01, 13) Linn Engman, Köping-Kolsva OK, 32.31.
Öppen motion 7, 2 940 m (74): 1) Kajsa Hammarström, Linköpings OK, 23.58, 12) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 35.10, 23) Ove Ek, do, 39.24, 35) Kerstin Eriksson, do, 45.56, 47) Bo Eriksson, do, 50.17.
Öppen motion 8, 3 790 m (44): 1) Rasmus Möller, Arboga OK, 25.58, 12) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 31.33, 18) Thomas Törnkvist, do, 36.38, 31) Christer Linderborg, do, 44.58.
Öppen motion 9, 4 340 m (31): 1) Fredrik Åkerlind, Vallentuna-Össeby OL, 27.01, 6) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 28.49, 30) Sandra Burén, do, 55.09.

 2016-07-02 Eskilstuna Weekend, etapp 2, lång

D21, 7 180 m (27): 1) Elsa Jansson, Järla Orientering, 1.00.03, 7) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.14.11, 20) Karin Valdemarsson, do, 1.26.48.
H21, 9 880 m (40): 1) Thomas Carlsson, Malungs OK Skogsmårdarna, 1.10.01, 19) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.38.20, 22) Janne Selkälä, do, 1.40.43, 30) Johan Celander, do, 1.57.17.
H21 Kort, 7 820 m (8): 1) Daniel Olsen, Södertälje-Nykvarn OF, 1.11.04, 4) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.46.19.
D20, 5 400 m (4): 1) Johanna Henriksson, OK Tisaren, 1.13.26, 2) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 1.19.52.
D55, 3 960 m (21): 1) Maria Jonsson, Tullinge SK, 41.40, 13) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.07.03.
H55, 5 400 m (60): 1) Lars Palmqvist, Järfälla OK, 46.59, 51) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.28.35.
H60, 5 040 m (29): 1) Peter Rasmussen, Nyköpings OK, 44.40, 21) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 1.16.29, 24) Leif Wadman, do, 1.32.44.
H70, 3 960 m (46): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 42.23, 12) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 55.55, 20) Karl-Gustav Klemets, do, 1.00.22.
Öppen motion 3, 2 240 m (25): 1) Stina Johnson, OK Tor, 21.51, 22) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 51.32.
Öppen motion 5, 3 870 m (50): 1) Bo Börjesson, Storviks IF, 35.01, 32) Linn Engman, Köping-Kolsva OK, 1.13.31.
Öppen motion 7, 2 990 m (83): 1) Mats Jönsson, Korsnäs IF OK, 30.11, 34) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 47.46.
Öppen motion 8, 4 390 m (64): 1) Magnus Johansson, Nyköpings OK, 32.43, 26) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 53.11, 48) Karin Profors, do, 1.07.04.
Öppen motion 10, 5 400 m (33): 1) Johan Eriksson, Hagaby GoIF Örebro, 43.42, 20) Malin Welen, Köping-Kolsva OK, 1.09.56.
Öppen motion 9, 7 470 m (44): 1) Ylva Sunesson, OK Alehof, 43.29, 28) Sofie Landquist, Köping-Kolsva OK, 1.18.50.

 2016-07-03 Eskilstuna Weekend, etapp 3, lång

D21, 6 050 m (23): 1) Karolina Højsgaard, Domnarvets GOIF, 47.33, 10) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 58.22, 13) Karin Valdemarsson, do, 59.56.
H21, 9 020 m (35): 1) Thomas Carlsson, Malungs OK Skogsmårdarna, 57.55, 20) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 1.21.27, 21) Cristian Larsson, do, 1.23.21, 28) Johan Celander, do, 1.36.26.
H21 Kort, 7 140 m (5): 1) Jonas Åkerdahl, Sundsvalls OK, 1.06.34, 4) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.30.10.
D55, 3 910 m (21): 1) Maria Jonsson, Tullinge SK, 43.24, 11) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.00.08.
H55, 5 280 m (53): 1) Christer Skoog, Kils OK, 41.24, 44) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.15.21.
H60, 4 700 m (26): 1) Håkan Palmfjord, Katrineholms OK, 41.52, 20) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 1.00.58, 23) Anders Waldemarsson, do, 1.08.21.
H70, 4 000 m (47): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 36.04, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 39.52, 34) Karl-Gustav Klemets, do, 1.08.41.
D75, 2 510 m (9): 1) Asta Sjöberg, Lindebygdens OK, 37.04, 9) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 1.17.56.
H75, 3 150 m (34): 1) Lars Johansson, OK Skogshjortarna, 39.01, 28) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.10.59.
Öppen motion 7, 2 790 m (119): 1) Per Ljung, Stockholms OK, 24.41, 7) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 28.27, 55) Anders Welén, do, 44.55, 71) Siv Frodin, do, 47.21, 73) Mats Kåberg, do, 47.51.
Öppen motion 8, 4 190 m (70): 1) Henrik Jonsson, OK Rodhen, 29.56, 21) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 48.47, 52) Nina Andersson, do, 1.10.46.
Öppen motion 10, 5 080 m (35): 1) Oskar Carlborg, OK Hällen, 38.57, 29) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 1.11.07.
Öppen motion 9, 7 660 m (38): 1) Ylva Sunesson, OK Alehof, 42.48, 4) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 57.21.


2016-07-29 O-Ringen Sälen 2016, sammanlagda resultat

D18 Elit (103): 1) Veera Klemettinen, Suunta Jyväskylä, 3.20.16, 53) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 4.11.49.
H21 Elit 2 (125): 1) Juha Sorvisto, Vaajakosken Terä, 5.28.17, 99) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 7.38.59.
D21-1 (123): 1) Heini Saarimäki, Angelniemen Ankkuri, 3.52.12, 17) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 4.29.11, 103) Karin Valdemarsson, do, 6.21.34, 107) Anna Birkestål, do, 6.29.24, 112) Sandra Burén, do, 7.05.46.
H21-1 (159): 1) Magne Jutulstad, NTNUI, 4.43.09, 59) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 5.59.35, 62) Henrik Holmberg, do, 5.59.56, 83) Cristian Larsson, do, 6.22.24, 94) Thomas Ek, do, 6.39.15, 108) Johan Celander, do, 6.56.15.
H21 Kort-2 (202): 1) Tuomo Mäkelä, Angelniemen Ankkuri, 3.20.36, 116) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 5.38.23.
D20 (62): 1) Hanna Lindström, OK Tranan, 3.34.17, 22) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 4.33.49.
D17-20 Kort (38): 1) Lisa Dammvik, Stora Tuna OK, 3.28.05, 5) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 3.56.18.
D13 (198): 1) Fanny Kukonlehto, Kangasala SK, 2.20.19, 151) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 5.16.55.
D12 (201): 1) Klara Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 1.44.34, 171) Kornelia Rådberg, Köping-Kolsva OK, 4.14.49.
H10 (263): 1) Karl Aderstedt Althoff, Kungälvs OK, 1.13.40, 129) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 2.31.37, 198) Castor Rådberg, do, 4.16.13.
D45 Kort-2 (130): 1) Weronica Zederin, OK Nackhe, 2.32.18, 9) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 2.50.24, 53) Helena Holmberg, do, 3.27.23.
D55 Kort (114): 1) Ewa Roos, Helsingborgs SOK, 2.34.20, 16) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 2.57.26, 21) Marie Larsson, do, 3.05.23, 67) Ingela Sjögren, do, 3.38.56.
H55 Kort (165): 1) Mikael Eriksson, VK Uvarna, 2.36.01, 80) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 3.40.55.
H60 Kort (185): 1) Arnfinn Pedersen, Gjø-Vard OL, 2.32.24, 58) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 3.26.42, 90) Anders Waldemarsson, do, 3.49.56, 92) Leif Wadman, do, 3.50.17.
D65 Kort (90): 1) Gunvor Sandberg, Bromma-Vällingby SOK, 2.43.08, 23) Kerstin Eriksson, Köping-Kolsva OK, 3.24.18.
H65 Kort (178): 1) Lars-Ivar Svensson, Rehns BK, 2.32.57, 65) Ernst Ove Ek, Köping-Kolsva OK, 3.24.47, 129) Bo Eriksson, do, 4.08.36.
H70 (121): 1) Jan Fogelberg, Västvärmlands OK, 2.35.31, 9) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 3.02.56.
D70 Kort (67): 1) Britt-Marie Eklöf, OK Milan, 2.52.46, 12) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 3.29.21.
H70 Kort (175): 1) S O Vikström, Skellefteå OK, 2.14.06, 19) Bo Lindkvist, Köping-Kolsva OK, 2.42.32, 49) Karl-Gustav Klemets, do, 2.59.48, 142) Jan Rehdin, do, 4.05.52.
H85 (13): 1) Ove Kilborn, Uddevalla IS, 3.49.17, 11) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 5.52.50.
D21 Motion (100): 1) Sina Seipel, Elfsborg SOK, 3.04.39, 29) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 4.18.42.
U1 (438): 1) Elias Zederin, OK Nackhe, 1.14.56, 179) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 2.05.30.
Open 7 (283): 1) Stefan Djurstedt, Eksjö SOK, 1.54.19, 69) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 3.18.30, 160) Margareta Valdemarsson, do, 5.55.43.
Open 8 (245): 1) Per-Ola Olsson, Academy 2016, 2.28.56, 63) Eric Sjögren, Köping-Kolsva OK, 4.21.35.

 2016-08-12 MtbO, USM/JSM/SM/VSM, medel

D21, 9 730 m: 1) Kajsa Engström, OK Kåre, 52.45, 5) Malin Welen, Köping-Kolsva OK, 59.45.
D50, 6 510 m: 1) Ingrid Alexandersson, Stora Tuna OK, 38.38, 8) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 49.37.
2016-08-13 Askersundsträffen, medel
H60, 3 990 m (17): 1) Thom Sandvik, Avesta OK, 29.31, 15) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 49.56.
H65, 3 670 m (14): 1) Weine Fredriksson, KFUM Örebro OK, 28.44, 5) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 33.17.
H70, 3 530 m (17): 1) Tore Martinsson, Degerfors OK, 29.00, 4) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 33.41, 5) Bo Lindkvist, do, 35.48
2016-08-13 Avesta Propagandan
D21 Elit, 9 630 m (5): 1) Karolina Højsgaard, Domnarvets GOIF, 1.22.04, 3) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.42.21.
D55, 4 080 m (9): 1) Annika Brodin, Lindebygdens OK, 40.29, 8) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 57.08.
H70, 4 010 m (24): 1) Nils-Erik Eriksson, Sala OK, 45.43, 13) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 55.58.
Öppen motion 2, 3 380 m (10): 1) Marie Andersson, Norbergs OK, 38.19, 6) Anna-Lis Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 52.43.
Öppen motion 5, 3 380 m (31): 1) Kjell Risto, OK Linné, 35.49, 12) Pelle Höök, Köping-Kolsva OK, 50.24.
Öppen motion 7, 2 880 m (21): 1) Pia Birkebæk, Stora Tuna OK, 24.14, 17) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 47.37.
Öppen motion 8, 4 500 m (29): 1) Petra Baljeu, Leksands OK, 33.21, 8) Karin Valdemarsson, Köping-Kolsva OK, 44.18.
Öppen motion 17, 2 880 m (12): 1) Nils Olsson, Vandrarringen, 34.58, 3) Anders Welén, Köping-Kolsva OK, 37.34, 10) Frank Larsson, do, 56.47.
2016-08-14 Avesta Propagandan
D21 Elit, 4 790 m (12): 1) Annika Östman, Domnarvets GOIF, 40.42, 10) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 48.42.
D55, 3 210 m (7): 1) Annika Brodin, Lindebygdens OK, 30.53, 7) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 50.12.
H70, 3 210 m (14): 1) Leif Eriksson, Heby AIF, 37.25, 9) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 48.19.
Öppen motion 7, 3 290 m (33): 1) Johan Israelsson, Stora Tuna OK, 26.13, 19) Nina Andersson, Köping-Kolsva OK, 51.28, 25) Karin Profors, do, 56.31.
2016-08-14 Eskilstunaorienteringen
H55, 5 500 m (11): 1) Lennart Agén, Tullinge SK, 44.56, 7) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 54.47.
H60, 5 120 m (10): 1) Håkan Palmfjord, Katrineholms OK, 39.44, 8) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 1.00.59.
H65, 4 540 m (14): 1) Hans Aurell, Gävle OK, 38.34, 3) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 44.16.
H70, 4 030 m (12): 1) Roland Kusgård, Södertälje-Nykvarn OF, 35.57, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 39.57.
H75, 3 590 m (7): 1) Lars Johansson, OK Tor, 50.56, 6) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.16.43.
H85, 2 660 m (1): 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.18.49.
Öppen motion 2, 3 900 m (2): 1) Ann-Lis Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 52.50.
Öppen motion 7, 3 090 m (28): 1) Mikael Utter, Surahammars SOK, 28.36, 6) Bo Lindkvist, Köping-Kolsva OK, 33.05, 8) Anders Welén, do, 38.44.
Öppen motion 8, 4 540 m (27): 1) Kalle Larsson, Ärla IF, 33.24, 8) Mats Landqvist, Köping-Kolsva OK, 46.49, 10) Rebecca Mårtensson, do, 48.28.
2016-08-20 Golden Weekend, dag 1, medel
H21, 4 450 m (23): 1) Viktor Larsson, Hagaby GoIF Örebro, 28.55, 12) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 40.13, 13) Johan Celander, do, 40.46, 18) Thomas Ek, do, 46.55.
D18, 3 560 m (12): 1) Jonna Fors, Västerås SOK, 33.11, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 41.24.
D16, 3 490 m (14): 1) Amanda Kleijn, Södertälje-Nykvarn OF, 33.37, 7) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 52.33.
D14, 3 070 m (22): 1) Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 25.08, 14) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 49.18.
H10, 2 210 m (11): 1) Axel Kylborn, Almby IK, 17.34, 5) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 27.44.
H40, 4 120 m (11): 1) Jörgen Jonsson, OK Tor, 35.27, 6) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 46.20.
D45, 3 560 m (15): 1) Maria Kleijn, Södertälje-Nykvarn OF, 33.00, 7) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 45.08.
H55, 3 710 m (19): 1) Bo Gustafsson, OK Tylöskog, 35.05, 11) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 46.20, 16) Mats Birkestål, do, 53.46, 18) Pelle Höök, do, 56.51.
H60, 3 590 m (21): 1) Bengt Svedjeby, Skattkärrs SOK, 37.32, 3) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 41.13, 15) Anders Waldemarsson, do, 56.38.
D70, 2 650 m (11): 1) Inger Löfgren, Stora Tuna OK, 40.19, 9) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 55.21.
H70, 3 050 m (18): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 32.07, 11) Karl-Gustav Klemets, do, 52.10.
H85, 1 860 m (3): 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 55.15.
U1, 1 750 m (18): 1) Emma Segura, KFUM Örebro OK, 16.19, 6) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 21.41, 10) Frida Andersson, do, 22.27.
U2, 2 210 m (17): 1) Ellen Karlsson, Katrineholms OK, 22.44, 11) Johan Andersson, Köping-Kolsva OK, 48.55.
Öppen motion 3, 2 550 m (21): 1) Mattias Andre, Degerfors OK, 37.13, 13) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 1.01.55.
Öppen motion 5, 3 100 m (33): 1) Karl Martin Svärd, Strängnäs-Malmby OL, 34.21, 25) Carola Cederth, Köping-Kolsva OK, 1.38.06.
Öppen motion 8, 4 120 m (39): 1) Björn Wistrand, OK Hällen, 33.54, 16) Therese Björklund, Köping-Kolsva OK, 56.10.
Öppen motion 17, 3 790 m (15): 1) Johan Herbst, Västerås SOK, 52.32, 2) Ove Ek, Köping-Kolsva OK, 58.35.
2016-08-21 Golden Weekend, dag 2, medel
H21, 6 930 m (19): 1) Daniel Attås, OK Tisaren, 41.58, 11) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 54.05, 12) Janne Selkälä, do, 54.24, 17) Thomas Ek, do, 1.07.23, 18) Johan Celander, do, 1.13.00.
D18, 4 100 m (11): 1) Jonna Fors, Västerås SOK, 38.32, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 41.36.
D16, 3 790 m (11): 1) Linnéa Gustafsson, OK Hällen, 43.47, 9) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 1.07.15.
D14, 3 050 m (16): 1) Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 30.42, 12) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 52.07.
D45, 3 600 m (8): 1) Annika Sundström, Västerås SOK, 37.16, 2) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 42.08.
H55, 3 600 m (12): 1) Klas Thybeck, Lindebygdens OK, 41.13, 4) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 43.44, 11) Pelle Höök, do, 1.02.08.
H60, 3 600 m (18): 1) Håkan Palmfjord, Katrineholms OK, 33.05, 4) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 41.37.
D70, 2 600 m (6): 1) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 45.07.
H70, 3 260 m (15): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 33.28, 14) Karl-Gustav Klemets, do, 1.03.32.
H75, 2 990 m (12): 1) Karl Johansson, IFK Hedemora OK, 31.01, 10) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.10.08.
H85, 1 990 m (2): 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.23.32.
U1, 1 890 m (8): 1) Erik Kylborn, Almby IK, 15.24, 4) Frida Andersson, Köping-Kolsva OK, 20.55.
U2, 2 250 m (6): 1) Ture Holmstrand, Arboga OK, 30.45, 3) Johan Andersson, Köping-Kolsva OK, 34.55.
Öppen motion 5, 3 050 m (23): 1) Christian Björkman, Åkers IF, 36.52, 6) Linn Engman, Köping-Kolsva OK, 53.09.
Öppen motion 7, 3 890 m (12): 1) Jacob Eriksson, KFUM Örebro OK, 33.40, 7) Anders Erik Joakim Sandberg, Köping-Kolsva OK, 51.14.
Öppen motion 17, 3 890 m (15): 1) Magnus Bern, Garphyttans IF, 36.22, 2) Thomas Danielsson, Köping-Kolsva OK, 42.26, 7) Ove Ek, do, 59.17.
2016-08-27 OL-rounden, dag 1, lång
D21, 6 450 m (9): 1) Elin Ek, IFK Mora OK, 1.01.06, 6) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.13.47.
H21, 8 810 m (16): 1) Daniel Attås, OK Tisaren, 56.40, 6) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 1.18.33, 7) Janne Selkälä, do, 1.20.59, 13) Johan Celander, do, 1.34.14.
D18, 5 030 m (5): 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 54.21, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 57.44.
D14, 3 700 m (13): 1) Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 36.35, 7) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 1.19.48.
H10, 1 990 m (7): 1) Jonatan Haglund, IFK Hedemora OK, 14.33, 5) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 22.32.
D45, 4 760 m (11): 1) Anna Strand, Attunda OK, 50.24, 5) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 58.52.
D50, 4 570 m (13): 1) Anna-Maria Backryd, Lindebygdens OK, 47.20, 9) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.13.49.
D55, 4 010 m (7): 1) Annika Brodin, Lindebygdens OK, 49.10, 6) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.01.17.
H55, 5 350 m (10): 1) Tryggve Ottosson, Västerbergslagens OL, 48.28, 9) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 1.11.25.
H60, 4 760 m (15): 1) Mats Lundberg, Dalaportens OL, 47.51, 8) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 1.08.25, 12) Anders Waldemarsson, do, 1.21.36.
H65, 4 570 m (16): 1) Johan Källman, Norbergs OK, 48.30, 6) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 53.39.
D70, 2 230 m (5): 1) Asta Sjöberg, Lindebygdens OK, 28.17, 5) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 40.45.
H70, 4 010 m (14): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 49.48, 7) Karl-Gustav Klemets, do, 1.04.44.
U1, 1 950 m (7): 1) Sofia Halldin, KFUM Örebro OK, 18.41, 6) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 23.15.
Öppen motion 17, 4 010 m (13): 1) Johan Herbst, Västerås SOK, 45.04, 5) Klaus Tröster-Cederth, Köping-Kolsva OK, 1.14.49, 9) Carola Cederth, do, 1.44.18.
Öppen motion 8, 4 570 m (15): 1) Björn Rosendahl, Ärla IF, 44.43, 7) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 54.22.
2016-08-28 OL-rounden, dag 2, medel
D21, 3 910 m (12): 1) Malin Leijon Lind, OK Kolmården, 31.59, 4) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 35.26, 7) Elvira Danielsson, do, 39.03.
H21, 5 090 m (24): 1) Jonas Gustafsson, OK Kåre, 31.44, 7) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 38.01, 12) Marcus Ek, do, 39.57, 13) Janne Selkälä, do, 40.32, 19) Henrik Holmberg, do, 44.24, 21) Thomas Ek, do, 46.40, 23) Cristian Larsson, do, 49.59, 24) Johan Celander, do, 52.38.
D18, 3 650 m (3): 1) Hanna Sundström, Västerås SOK, 51.46, 2) Emma Jansson, Köping-Kolsva OK, 53.18.
D14, 2 640 m (10): 1) Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 20.09, 6) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 33.09.
H10, 2 120 m (6): 1) Axel Thybeck, Lindebygdens OK, 13.35, 3) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 15.10.
H40, 3 910 m (2): 1) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 51.50.
D45, 3 470 m (12): 1) Anna Strand, Attunda OK, 35.23, 3) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 39.10, 7) Helena Holmberg, do, 53.56, 10) Pernilla Einan, do, 1.03.38.
H45, 3 910 m (11): 1) Håkan Olofsson, Ärla IF, 34.27, 10) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 50.15.
D55, 3 060 m (5): 1) Annika Brodin, Lindebygdens OK, 32.51, 5) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 47.29.
H55, 3 790 m (10): 1) Jan-Åke Israelsson, OK Milan, 37.51, 4) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 43.56, 6) Kenneth Larsson, do, 49.47, 9) Pelle Höök, do, 1.06.05.
H60, 3 470 m (11): 1) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 37.41, 5) Mats Landquist, do, 42.49, 6) Anders Waldemarsson, do, 51.36.
D70, 1 930 m (7): 1) Asta Sjöberg, Lindebygdens OK, 25.42, 5) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 36.54.
H70, 3 060 m (20): 1) Olle Johansson, IFK Hedemora OK, 35.47, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 39.03, 17) Karl-Gustav Klemets, do, 51.04.
H75, 2 790 m (9): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 29.37, 9) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.08.42.
U1, 2 130 m (10): 1) Joline Petri, OK Djerf, 18.19, 8) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 22.39.
Öppen motion 5, 2 930 m (16): 1) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 39.45, 12) Marita Lindholm, do, 1.04.21.
Öppen motion 7, 3 060 m (15): 1) Johan Herbst, Västerås SOK, 29.16, 6) Daniel Forsström, Köping-Kolsva OK, 40.50.
Öppen motion 17, 3 060 m (15): 1) Per-Inge Johansson, Klubblös, 37.48, 4) Klaus Tröster-Cederth, Köping-Kolsva OK, 46.00, 7) Linus Cederth, do, 55.04.
Öppen motion 8, 4 080 m (22): 1) August Mikaelsson, Västerås SOK, 34.39, 7) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 43.48.
2016-09-03 DM, medel, Västmanland
D18, 3 250 m (8): 1) Jonna Fors, Västerås SOK, 24.48, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 27.00, 7) Agnes Jansson, do, 57.06, 8) Emma Jansson, do, 58.28.
D16, 3 230 m (8): 1) Agnes Källström, Sala OK, 35.01, 5) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 45.08, 7) Kajsa Jansson, do, 48.37.
D14, 2 810 m (11): 1) Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 21.28, 8) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 39.40.
H10, 1 900 m (6): 1) Erik Palm, Västerås SOK, 14.02, 4) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 19.13.
U1, 1 900 m (7): 1) Elin Palm, Västerås SOK, 19.39, 4) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 26.25.
2016-09-04 DM, lång, Västmanland
D18, 5 190 m: 1) Jonna Fors, Västerås SOK, 50.07, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 52.03.
D16, 4 340 m: 1) Johanna Breivold, Västerås SOK, 51.35, 2) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 1.02.27.
D14, 3 670 m: 1) Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 26.28, 6) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 59.10.
H10, 2 790 m: 1) Erik Palm, Västerås SOK, 23.24, 2) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 33.30.
U1, 2 790 m: 1) Elin Palm, Västerås SOK, 31.44, 5) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 42.39.
Öppen motion 7, 3 330 m: 1) Johan Herbst, Västerås SOK, 32.00, 2) Eric Sjögren, Köping-Kolsva OK, 32.17, 3) Thomas Törnkvist, do, 35.23.
Öppen motion 17, 3 330 m: 1) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 38.52, 4) Pelle Höök, do, 43.12, 8) Siv Frodin, do, 55.25.
2016-09-09 DM, natt, Västmanland
H21, 7 970 m (16): 1) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 54.27, 6) Janne Selkälä, do, 1.00.47, 12) Johan Celander, do, 1.08.22.
D18, 4 980 m (6): 1) Jonna Fors, Västerås SOK, 43.12, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 49.47.
D14, 2 890 m (5): 1) Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 27.05, 5) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 43.16.
H10, 1 550 m (1): 1) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 48.20.
D45, 3 980 m (3): 1) Annika Sundström, Västerås SOK, 41.05, 2) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 41.47.
H45, 6 910 m (9): 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 59.04, 2) Thomas Danielsson, do, 1.11.23, 7) Christer Linderborg, do, 1.58.04.
H55, 5 700 m (9): 1) Roger Åsberg, OK Hedströmmen, 57.29, 7) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.19.28, 9) Pelle Höök, do, 1.37.59.
H60, 4 980 m (8): 1) Göran Hansson, Täby OK, 49.14, 6) Lars Fogelberg, Köping-Kolsva OK, 1.24.12, 7) Leif Wadman, do, 1.24.29, 8) Anders Waldemarsson, do, 1.27.29.
H70, 3 980 m (5): 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga OK, 51.36, 2) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 53.57.
H80, 2 850 m (1): 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.43.24.
Öppen motion 5, 4 390 m (12): 1) Samuel Andersson, Hagaby GoIF Örebro, 29.25, 3) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 52.27, 6) Benneth Sundqvist, do, 1.04.41.

 2016-09-17 Arosträffen, medel

H21, 5 490 m (31): 1) William Lind, Malungs OK Skogsmårdarna, 32.18, 5) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 40.16, 6) Janne Selkälä, do, 42.31, 15) Jonas Vikström, do, 47.23, 20) Johan Celander, do, 53.24, 21) Thomas Ek, do, 53.44.
D18, 3 440 m (4): 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 36.28, 3) Agnes Jansson, Köping-Kolsva OK, 55.37, 4) Emma Jansson, do, 1.15.36.
D14, 2 520 m (14): 1) Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 20.28, 9) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 28.11.
H10, 2 460 m (13): 1) Tor Nylund, OK Linné, 18.27, 5) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 23.20.
D45, 3 440 m (11): 1) Charlotte Flansbjer, OK Djerf, 32.53, 3) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 35.58.
H60, 3 440 m (20): 1) Mats Lundberg, Dalaportens OL, 26.53, 7) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 37.21, 16) Leif Wadman, do, 1.02.09, 17) Anders Waldemarsson, do, 1.02.24.
H75, 3 020 m (11): 1) Karl Johansson, IFK Hedemora OK, 32.27, 9) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.09.31.
Öppen motion 5, 2 520 m (29): 1) Michael Andersson, Dalaportens OL, 24.23, 26) Linn Engman, Köping-Kolsva OK, 1.01.03.
Öppen motion 7, 3 320 m (31): 1) Per Holmstrand, Arboga OK, 36.52, 3) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 41.36, 9) Benneth Sundqvist, do, 46.05, 10) Anders Erik Joakim Sandberg, do, 46.20.
Öppen motion 10, 4 070 m (24): 1) Mats Bäckström, OK Enen, 34.23, 3) Daniel Forsström, Köping-Kolsva OK, 37.17.
Öppen motion 17, 3 320 m (24): 1) Svend Erik Mathiassen, OK Linné, 37.20, 4) Bo Lindkvist, Köping-Kolsva OK, 48.47, 5) Bo Eriksson, do, 49.47, 7) Siv Frodin, do, 53.05, 11) Kerstin Eriksson, do, 56.46.

 2016-09-18 Arosträffen, lång

D21, 7 330 m (10): 1) Matilda Andersson, OK Kåre, 56.09, 5) Martina Welén, Köping-Kolsva OK, 1.06.07.
H21, 10 410 m (15): 1) Jakob Wallenhammar, Hagaby GoIF Örebro, 1.04.27, 4) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 1.16.02, 8) Janne Selkälä, do, 1.22.54, 11) Thomas Ek, do, 1.29.13, 13) Johan Celander, do, 1.39.49.
D45, 4 710 m (8): 1) Marie Hedar, OK Tor, 46.25, 3) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 51.45.
H60, 4 880 m (14): 1) Carl-Erik Berglöv, Fagersta OK, 49.47, 3) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 52.34, 8) Anders Waldemarsson, do, 1.10.40, 12) Leif Wadman, do, 1.17.00.
H70, 4 390 m (25): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 37.23.
H85, 2 170 m (1): 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 52.40.
Öppen motion 5, 3 230 m (18): 1) Henrik Hallin, Surahammars SOK, 26.23, 2) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 34.34.
Öppenmotion 17, 3 590 m (22): 11) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 57.51.
2016-09-25 Skräddartorpsträffen
D21, 6 750 m (14): 1) Karolina Højsgaard, Domnarvets GOIF, 51.48, 10) Anna Birkestål, Köping-Kolsva OK, 1.13.14, 12) Sandra Burén, do, 1.29.36.
H21, 8 360 m (27): 1) Staffan Eriksson, Stora Tuna OK, 48.55, 9) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 58.50, 19) Cristian Larsson, do, 1.10.35.
D14, 3 520 m (19): 1) Emma Eliasson, Domnarvets GOIF, 30.45, 15) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 49.51.
H10, 2 350 m (13): 1) Olle Wallman, Västerbergslagens OL, 13.57, 7) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 18.55.
D45, 4 490 m (12): 1) Anna Strand, Attunda OK, 34.50, 7) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 41.21.
H45, 6 320 m (14): 1) Robert Palm, Västerås SOK, 44.45, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 45.20, 14) Christer Linderborg, do, 1.07.13.
H55, 5 530 m (18): 1) Stefan Nyberg, Avesta OK, 38.22, 13) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 51.22.
H60, 4 790 m (15): 1) Mats Lundberg, Dalaportens OL, 36.57, 11) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 52.44.
H70, 3 960 m (32): 1) Sten Eriksson, Strängnäs-Malmby OL, 37.29, 14) Bo Lindkvist, Köping-Kolsva OK, 44.32.
D75, 2 450 m (4): 1) Berit Nylin, Västerås SOK, 36.47, 3) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 44.15, 4) Rose-Marie Karlsson, do, 45.52.
H75, 3 520 m (12): 1) Hans Andersson, Västerås SOK, 38.07, 12) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.08.56.
H85, 2 450 m (3): 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 38.31, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 40.23.
Öppen motion 3, 2 640 m (17): 1) Stefan Waldén, Klubblös, 24.46, 12) Carola Cederth, Köping-Kolsva OK, 51.01.
Öppen motion 7, 3 520 m (27): 1) Dan Österlund, Västerås SOK, 34.13, 4) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 38.03, 6) Kenneth Larsson, do, 39.13.
Öppen motion 8, 4 490 m (30): 1) Erik Ersson, IFK Mora OK, 31.18, 3) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 35.59, 6) Thomas Törnkvist, do, 37.35.
Öppen motion 17, 3 520 m (46): 1) Lars Karlsson, Valbo AIF, 25.41, 10) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 40.44, 11) Lars Fogelberg, do, 41.45, 16) Mats Kåberg, do, 45.55, 17) Klaus Tröster-Cederth, do, 46.34, 21) Bo Eriksson, do, 49.08, 35) Kerstin Eriksson, do, 56.19.
2016-09-23 Veteran-SM, sprint
H70, 1 640 m (43): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 11.19, 6) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 13.02.
2016-09-23 SM, medel, kval
D21 Kval B, 4 310 m: 1) Sara Hagström, Falköpings AIK OK, 31.35, 25) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 44.38.
D21 Kval D, 4 340 m: 1) Lina Strand, Göteborg-Majorna OK, 31.00, 24) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 42.00.
D18 Kval B, 3 130 m: 1) Sofia Westin, Vittjärvs IK, 24.00, 19) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 33.27.

2016-09-24 SM, medel, final
D21 Final C, 4 620 m: 1) Elna Forsberg, IK Hakarpspojkarna, 40.26, 9) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 44.59, 11) Sofie Landqvist, do, 46.06.
D18 Final B, 3 090 m: 1) Sophia Björnlinger, IK Hakarpspojkarna, 25.23, 23) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 33.38.

2016-09-24 Veteran-SM, medel
H60, 3 240 m (45): 1) Sixten Westlund, OK Tyr, 23.19, 42) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 57.49.
H70, 3 070 m (61): 1) Christer Sandh, OK Roxen, 27.57, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 28.23.
2016-09-25 Veteran-SM, lång
H60, 4 800 m (37): 1) Sixten Westlund, OK Tyr, 33.49, 34) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 1.03.30.
H70, 3 770 m (57): 1) Lars Granefelt, OK Tyr, 33.36, 14) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 38.11.
2016-10-01 KM Sprint
D21, 2 660 m (5): 1) Martina Welèn, Köping-Kolsva OK, 18.20, 2) Rebecca Mårtensson, do, 22.32, 3) Anna Birkestål, do, 25.43, 4) Emma Klemets, do, 27.30, 5) Sandra Burén, do, 33.46.
H21, 2 660 m (5): 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 14.57, 2) Marcus Ek, do, 15.26, 3) Jonas Vikström, do, 17.26, 4) Thomas Ek, do, 17.30, 5) Daniel Forsström, do, 23.27.
D18, 2 660 m (2): 1) Emma Jansson, Köping-Kolsva OK, 25.37, 2) Agnes Jansson, do, 33.04.
D16, 1 420 m (1): 1) Kajsa Jansson, Köping-Kolsva OK, 25.29.
D14, 1 420 m (3): 1) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 17.41.
D12, 1 190 m (2): 1) Kornelia Rådberg, Köping-Kolsva OK, 9.53.
H10, 1 190 m (2): 1) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 8.18, 2) Castor Rådberg, do, 12.54.
H40, 2 110 m (2): 1) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 18.21, 2) Anders Erik Joakim Sandberg, do, 19.08.
H45, 2 110 m (4): 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 14.42, 3) Christer Linderborg, do, 21.03, 4) Mats Kåberg, do, 25.09.
H50, 2 110 m (2): 1) Thomas Danielsson, Köping-Kolsva OK, 14.38, 2) Klaus Tröster-Cederth, do, 22.22.
H55, 2 110 m (3): 1) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 17.19, 2) Kenneth Larsson, do, 19.27.
H60, 1 420 m (3): 1) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 13.50, 2) Anders Waldemarsson, do, 14.29, 3) Mats Landquist, do, 15.59.
H65, 1 420 m (4): 1) Göran Larsson, Sala OK, 12.59, 2) Bo Eriksson, Köping-Kolsva OK, 17.09, 3) Lars Fogelberg, do, 18.17.
H70, 1 420 m (5): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 12.24, 3) Karl-Gustav Klemets, do, 17.33, 4) Anders Welèn, do, 19.32, 5) Sune Ahlin, do, 25.18.
H85, 1 250 m (2): 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 25.42.
2016-10-15 Daladubbeln, individuella öppna motionsklasser lördag
Öppen motion 7, 3 110 m: 1) Erik Ersson, IFK Mora OK, 20.46, 5) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 28.27, 62) Marie Larsson, do, 44.16.
Öppen motion 8, 4 510 m: 1) Jimmy Larsson, Malungs OK Skogsmårdarna, 27.08, 44) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 45.42, 64) Pernilla Klemets, do, 49.38, 67) Benneth Sundqvist, do, 49.51.
2016-10-22 Helg utan älg, etapp 1, lång
H21, 10 330 m (45): 1) Erik Ivarsson Sandberg, IFK Lidingö SOK, 1.02.41, 30) Thomas Ek, Köping-Kolsva OK, 1.36.46, 39) Johan Celander, do, 1.56.55.
H60, 5 140 m (38): 1) Mats Lundberg, Dalaportens OL, 40.31, 15) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 59.11, 17) Anders Waldemarsson, do, 1.00.10.
2016-10-23 Helg utan älg, etapp 2, medel
H21, 5 860 m (41): 1) Rassmus Andersson, OK Linné, 31.56, 18) Thomas Ek, Köping-Kolsva OK, 49.54, 29) Johan Celander, do, 55.23.
H55, 3 380 m (19): 1) Olof Fraenell, Sundsvalls OK, 30.39, 10) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 40.26.
H60, 3 260 m (40): 1) Arne Back, OK Södertörn, 25.57, 19) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 41.39.
Öppen motion 8, 4 640 m (16): 1) Olof Persson, Svaide Roma SOK, 39.59, 4) Erik Valdemarsson, Köping-Kolsva OK, 48.04.
2016-10-23 Oktoberracet
H40, 3 980 m (17): 1) Jonas Eriksson, Länna IF, 28.31, 7) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 36.50.
H60, 3 340 m (30): 1) Thomas Johansson, Rånäs OK, 25.22, 13) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 32.11.
H65, 3 340 m (38): 1) Lars Jakobsson, Västerås SOK, 26.33, 3) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 30.28, 28) Ove Ek, do, 48.15.
H70, 2 990 m (40): 1) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, 25.26, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 27.21, 22) Karl-Gustav Klemets, do, 42.21.
D75, 2 350 m (5): 1) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 44.40.
H75, 2 970 m (24): 1) Karl Johansson, IFK Hedemora OK, 26.01, 18) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 47.42.
H80, 2 350 m (15): 1) Rune Carlsson, Sundbybergs IK, 27.16, 4) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 38.54.
Öppen motion 5, 3 090 m (34): 1) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 34.19.
Öppen motion 7, 3 190 m (39): 1) Pär Jansson, IF Thor, 30.02, 11) Pelle Höök, Köping-Kolsva OK, 40.58, 14) Mats Kåberg, do, 41.41, 18) Daniel Forsström, do, 46.09.
Öppen motion 8, 4 150 m (37): 1) Martin Norrbom, Sala OK, 30.08, 3) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 37.22.
2016-11-06 DM, ultralång, Västmanland
H21, 16 880 m (7): 1) Tomas Holmberg, OK Södertörn, 2.05.39, 5) Johan Celander, Köping-Kolsva OK, 2.50.28.
D45, 7 650 m (4): 1) Maria Bylund, Fagersta OK, 1.10.54, 2) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 1.13.53.
H45, 10 760 m (5): 1) Fredrik Sone, Attunda OK, 1.11.19, 5) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 1.46.24.
H55, 8 220 m (6): 1) Lars-Åke Andersson, Arboga OK, 1.10.44, 4) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 1.41.23.
Öppen motion 7, 4 360 m (18): 1) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 36.32, 2) Benneth Sundqvist, do, 38.54, 4) Pelle Höök, do, 45.08, 15) Mats Koberrg, do, 1.08.15.
2016-11-13 Fakiren
Herrar Fakiren 18km, 17 630 m: 1) Nils Edvardsson, Järfälla OK, 1.51.52, 12) Thomas Ek, Köping-Kolsva OK, 2.28.06.
Herrar Omvägen 12km, 11 790 m: 1) Jörgen Jonsson, OK Tor, 1.22.45, 11) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 1.41.00, 13) Mats Birkestål, do, 1.47.46.
Herrar Korten 6km, 6 010 m: 1) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 51.44, 10) Leif Wadman, do, 1.01.08, 11) Anders Waldemarsson, do, 1.01.48, 12) Mats Landquist, do, 1.02.36, 14) Pelle Höök, do, 1.07.25, 16) Mats Kåberg, do, 1.10.10.
Damer Korten 6km, 6 010 m: 1) Josefine Jonsson, OK Tor, 52.50, 5) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 56.52.
2016-12-04 Julserien Etapp1
H40, 6 320 m: 1) Magnus Sterner, Strängnäs-Malmby OL, 57.51, 9) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 1.16.52.
D50, 3 780 m: 1) Lena Larsson, Sala OK, 33.25, 2) Pernilla Klemets, Hallstahammar, 37.21.
H60, 3 780 m: 1) Anders Gunnar Dahlgren, Hagaby GoIF Örebro, 31.05, 13) Ove Ek, Köping-Kolsva OK, 42.24, 14) Leif Wadman, do, 42.37, 15) Anders Waldemarsson, do, 45.25, 17) Mats Landquist, do, 45.41.
D70, 3 310 m: 1) Birgitta Arlebo, KFUM Örebro OK, 50.35, 2) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 56.09, 3) Rose-Marie Karlsson, do, 1.05.03.
H70, 3 310 m: 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 32.06, 8) Carl-Gustav Klemets, do, 56.53, 9) Bo Karlsson, do, 1.05.33.
2016-12-11 Julserien Etapp2
H60, 3 900 m (17): 1) Anders Gunnar Dahlgren, Hagaby GoIF Örebro, 35.06, 17) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 58.36.
D70, 3 180 m (3): 1) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 1.07.37.
H70, 3 180 m (5): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 28.58.
Öppen motion 5, 4 860 m (3): 1) Filip Söderlund, OK Milan, 55.17, 2) Erik Valdemarsson, Köping-Kolsva OK, 1.03.58.
 2016-12-18 Julserien Etapp3
D50, 3 960 m (4): 1) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 49.54.
H60, 3 960 m (20): 1) Kenneth Johansson, Eskilstuna OL, 40.55, 16) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 1.00.44, 19) Pelle Höök, do, 1.06.03, 20) Lars Sundkvist, do, 1.22.47.
D70, 3 030 m (2): 1) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 1.02.24.
H70, 3 030 m (9): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 34.07, 8) Carl-Gustav Klemets, do, 1.20.13.
Öppen motion 5, 4 900 m (4): 1) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 57.29.
2016-12-26 Julserien Etapp4
D17, 5 090 m (8): 1) Josefin Erlandsson, OK Milan, 41.47, 7) Karin Valdemarsson, Köping-Kolsva OK, 1.00.47, 8) Elvira Danielsson, do, 1.03.43.
D50, 3 890 m (5): 1) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 39.19.
H60, 3 890 m (23): 1) Weine Fredriksson, KFUM Örebro OK, 35.53, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 37.19, 15) Anders Waldemarsson, do, 47.24, 19) Pelle Höök, do, 52.15, 20) Leif Wadman, do, 56.02.
D70, 2 770 m (5): 1) Barbro Möllberg, Arboga OK, 37.49, 2) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 39.38.
H70, 2 770 m (14): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 30.13, 5) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 38.07.
Öppen motion 5, 5 090 m (9): 1) Michael Wickström, Arboga OK, 46.19, 2) Erik Valdemarsson, Köping-Kolsva OK, 47.25, 4) Thomas Törnkvist, do, 48.53, 5) Cristian Larsson, do, 51.21.




 

Uppdaterad: 02 MAR 2017 16:02 Skribent: Kenneth Larsson
Epost: This is a mailto link

Samarbetspartners: 

 

sl_8182_c_pos_ce_web_182x46

 

EMAG_2c

 

Prevas logo-cent

 

1915844_116822235006302_6150314_n

 

Sejfo färg logo copy

 

Corporate logo med pay off

volvo-logo

YARA_RGB

 

 

Beijer

 

All_conveyor-svart



GL-logo

 

    gleason

 

logo_marposs

Postadress:
Köping-Kolsva OK - Orientering
Brovägen 15
73113 Kolsva

Besöksadress:
Brovägen 15
73113 Kolsva

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info