Hoppa till sidans innehåll

RESULTAT 2015


 

 

RESULTAT 2015

2004 2005 2006 2007 2008,2009 2010 2011 2012  2013

 

2015-04-03 NAIS-träffen, medel

H21 Elit, 5 120 m (59): 1) Peter Öberg, OK Hällen, 34.36, 49) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 55.54.
D20 Elit, 3 740 m (11)
: 1) Jeanette Hellstadius, Södertälje-Nykvarn OF, 40.40, 9) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 58.28.
D21, 3 790 m (30): 1) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 42.15, 9) Johanna Larsson, do, 47.20, 14) Sandra Burén, do, 57.46, 21) Anna Birkestål, do, 1.07.24.
H21, 4 380 m (18)
: 1) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 40.00, 8) Cristian Larsson, do, 50.16, 9) Jonas Vikström, do, 51.46, 11) Johan Celander, do, 1.01.43.
2015-04-03 Påskorienteringen
D21, 6 800 m (22): 1) Josefine Engström, Alfta-Ösa OK, 41.50, 15) Malin Welén, Köping-Kolsva OK, 53.37.
H20, 7 400 m (10)
: 1) Isak Langerak, Järfälla OK, 42.25, 3) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 45.10.
D12, 2 870 m (19)
: 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 17.54, 15) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 34.38.
H10, 2 390 m (12): 1) Wille Söderqvist, OK Kåre, 19.42, 11) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 1.00.13.
D50, 3 900 m (18): 1) Anna Von Krusenstierna, OK Kåre, 29.56, 10) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 37.14.
H60, 4 960 m (26): 1) Stig Andersson, OK Linné, 36.27, 18) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 52.10, 22) Leif Vadman, do, 55.41.
D65, 3 430 m (21): 1) Britt Linnéa Eriksson, Sala OK, 31.53, 13) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 43.14.
D70, 2 910 m (13): 1) Anita Johansson, OK Tor, 27.17, 13) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 58.42.
H70, 4 030 m (32): 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga OK, 33.07, 14) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 43.12, 16) Alf Lindberg, do, 44.25, 22) Bo Lindkvist, do, 48.23.
H75, 3 480 m (19): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 27.32, 19) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 54.06.
H85, 2 910 m (3): 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 40.06, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 54.19.
Öppen motion 3, 2 870 m (18): 1) Eva-Lill Bergenfur, IK Vikings OK, 25.37, 17) Carola Cederth, Köping-Kolsva OK, 53.02.
Öppen motion 7, 2 910 m (58): 1) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 22.31, 19) Bo Eriksson, do, 32.37, 29) Mats Kåberg, do, 35.34, 35) Kerstin Vidner-Eriksson, do, 38.59, 46) Monica Törnkvist, do, 46.36.
Öppen motion 8, 4 240 m (67): 1) Katarina Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 29.19, 58) Klaus Tröster-Cederth, Köping-Kolsva OK, 50.53.
2015-04-04 NAIS-träffen, lång
D20 Elit, 6 970 m (12): 1) Jeanette Hellstadius, Södertälje-Nykvarn OF, 1.07.13, 12) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 1.34.05.
D21, 6 630 m (19): 1) Veronica Lund, OK Kolmården, 1.05.36, 2) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.07.31, 9) Sofie Landqvist, do, 1.12.13, 13) Sandra Burén, do, 1.22.17, 17) Anna Birkestål, do, 1.49.32.
H21, 10 560 m (26): 1) Robin Pousette, Långhundra IF, 1.18.55, 8) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 1.23.01, 13) Jonas Vikström, do, 1.27.16, 14) Marcus Ek, do, 1.29.22, 19) Cristian Larsson, do, 1.43.33, 23) Johan Celander, do, 1.49.03.
D45, 4 420 m (22): 1) Jenny Röjgård, OK Kolmården, 42.10, 9) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 53.34.
H45, 6 630 m (40): 1) Johan Pettersson, OK Motala, 45.51, 12) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.00.28.
D50, 4 280 m (14): 1) Elisabet Enmark, Gävle OK, 44.28, 9) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.02.37.
H60, 5 140 m (13): 1) Kent Bergendahl, Nyköpings OK, 53.32, 8) Leif Vadman, Köping-Kolsva OK, 1.11.47.
Öppen motion 5, 3 980 m (51): 1) Kirsi Aronsson, OK Tisaren, 41.30, 3) Daniel Forsström, Köping-Kolsva OK, 45.22, 23) Owe Ek, do, 1.07.14, 27) Emma Klemets, do, 1.11.19
 
2015-04-04 Ärlaträffen
H20, 4 660 m (13): 1) Carl Näslund, Västerås SOK, 28.28, 2) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 28.56.
D12, 2 620 m (13): 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 20.08, 7) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 31.59.
H10, 2 090 m (10): 1) Niklas Erlandsson, OK Södertörn, 15.40, 5) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 20.27.
D50, 3 140 m (14): 1) Monica Boman, Gävle OK, 30.45, 10) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 38.37.
H55, 3 780 m (23): 1) Tryggve Ottosson, Västerbergslagens OL, 29.11, 13) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 40.13.
H60, 3 370 m (20): 1) Hans Andersson, Västerbergslagens OL, 26.25, 7) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 34.06.
D65, 2 900 m (12): 1) Eva Halvarson, OK Kåre, 36.23, 8) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 40.22.
D70, 2 370 m (8): 1) Evy Nord, Södertälje IF, 31.08, 5) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 57.26.
H70, 3 010 m (16): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 26.38, 8) Karl-Gustav Klemets, do, 38.09.
H80, 2 210 m (5): 1) Göran Larsson, Södertälje-Nykvarn OF, 30.16, 3) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 33.42.
Öppen motion 7, 3 110 m (42): 1) Jan Andersson, Gävle OK, 26.57, 23) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 44.00, 36) Kjell Frodin, do, 49.40.
Öppen motion 9, 4 080 m (20): 1) Johan Östberg, Stora Tuna OK, 30.28, 16) Linda Olsson, Köping-Kolsva OK, 57.50
 
2015-04-05 Kolmårdsmedeln
D21E1, 5 140 m (57): 1) Helena Jansson, Leksands OK, 34.34, 35) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, +10.35, 43) Sofie Landqvist, do, +14.47, 47) Karin Valdemarsson, do, +16.36.
D20E, 4 020 m (17): 1) Sanna Skoog, Södertälje-Nykvarn OF, 35.06, 10) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, +10.06.
D21, 3 850 m (39): 1) Petra Olander, Långhundra IF, 32.51, 32) Anna Birkestål, Köping-Kolsva OK, +23.49, 37) Sandra Burén, do, +35.27.
H21, 4 830 m (29): 1) Jonathan Gunnarsson, Malmö OK, 34.01, 2) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, +0.20, 4) Jonas Vikström, do, +1.41, 8) Janne Selkälä, do, +3.35, 13) Cristian Larsson, do, +6.27, 15) Thomas Ek, do, +7.04, 24) Johan Celander, do, +14.14.
D45, 3 330 m (28): 1) Annika Ivarsson, Linköpings OK, 27.02, 9) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, +10.43.
H45, 4 080 m (50): 1) Per Ek, Nyköpings OK, 26.04, 19) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, +7.17.
D50, 3 280 m (19): 1) Anita Wehlin, Skogspojkarnas OK, 30.39, 11) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, +12.31, 15) Helena Holmberg, do, +16.30.
H55, 3 580 m (20): 1) Christer Skoog, Kils OK, 27.11, 15) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, +14.50.
ÖM5, 3 730 m (59): 1) Peter Edman, Korsnäs IF OK, 37.10, 3) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, +18.48, 33) Linn Engman, do, +46.19.
ÖM7, 3 300 m (86): 1) Daniel Martinsson, Göteborg-Majorna OK, 25.06, 18) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, +12.16, 75) Daniel Forsström, do, +46.16.
 
2015-04-05 Stockenfejden
H20, 4 080 m (6): 1) Niklas Sundqvist, Tullinge SK, 24.35, 2) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 24.39.
H40, 4 120 m (11): 1) Peter Fredriksson, IFK Moras OK, 29.07, 10) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 43.23.
H60, 3 280 m (15): 1) Mikael Tarandi, IFK Lidingö SOK, 27.07, 11) Leif Vadman, Köping-Kolsva OK, 36.01, 13) Mats Landquist, do, 41.13.
D65, 2 600 m (12): 1) Britt Linnéa Eriksson, Sala OK, 27.56, 6) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 40.45.
D70, 2 470 m (10): 1) Dagny Gustavsson, Sigtuna OK, 29.53, 5) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 37.10.
H70, 3 000 m (28): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 26.15, 12) Karl-Gustav Klemets, do, 37.47.
H75, 2 880 m (14): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 25.07, 12) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 45.36.
H85, 2 100 m (1): 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 45.33.
Öppen motion 7, 2 950 m (45): 1) Olle Rönnols, Säterbygdens OK, 27.51, 5) Linus Cederth, Köping-Kolsva OK, 32.08, 8) Bo Lindkvist, do, 33.30, 13) Klaus Tröster-Cederth, do, 38.26, 23) Bo Eriksson, do, 43.03, 33) Kerstin Eriksson, do, 47.54
2015-04-10 Eskilstunasprinten
D16, 1 850 m (7): 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 11.28, 3) Kajsa Jansson, Köping-Kolsva OK, 14.39.
H17->, 2 650 m (28): 1) Nils Gumaelius, Waxholms OK, 13.16, 7) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 14.51, 8) Jonas Vikström, do, 14.57, 11) Johan Celander, do, 15.33, 16) Thomas Ek, do, 16.03, 22) Alf Lindberg, do, 20.13, 27) Leif Vadman, do, 22.42.
D17->, 2 320 m (18): 1) Annica Gustafsson, IFK Lidingö SOK, 13.33, 5) Emma Jansson, Köping-Kolsva OK, 15.50, 9) Agnes Jansson, do, 17.02, 18) Linn Engman, do, 22.57.
2015-04-11 Lännamedeln
H20 Elit, 4 850 m (8): 1) Karl Enges, Attunda OK, 31.32, 5) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 32.38.
D21, 3 800 m (16): 1) Jenny Eriksson, OK Kåre, 31.33, 3) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 36.58, 4) Karin Valdemarsson, do, 37.04.
H21, 5 290 m (21): 1) Albin Ridefelt, OK Linné, 33.17, 12) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 46.54.
H45, 4 190 m (35): 1) Håkan Eriksson, Malungs OK Skogsmårdarna, 25.00, 15) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 32.35.
D50, 3 300 m (29): 1) Ingrid Alexandersson, Stora Tuna OK, 28.27, 10) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 36.28.
Öppen motion 7, 3 070 m (78): 1) Josefin Bengtsson, Långhundra IF, 22.58, 72) Göte Pelander, Köping-Kolsva OK, 1.11.49.
2015-04-11 OK Tors ungdomstävling
D18, 5 430 m (6): 1) Johanna Henriksson, Ärla IF, 43.01, 5) Emma Jansson, Köping-Kolsva OK, 1.00.05, 6) Agnes Jansson, do, 1.35.08.
D16, 5 100 m (17): 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 41.24, 6) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 49.15.
D14, 3 990 m (20): 1) Sofie Fröjd, Sundsvalls OK, 34.10, 15) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 1.00.13.
D12, 2 820 m (32): 1) Klara Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 21.01, 16) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 31.43.
Inskolning, 1 950 m (15): 1) Miriam Gustafsson, Trosabygdens OK, 16.30, 11) Arvid Lindholm, Köping-Kolsva OK, 32.19.
U1, 1 920 m (40): 1) Elin Lönnqvist, Ärla IF, 13.45, 39) Castor Rådberg, Köping-Kolsva OK, 41.25.
Öppen motion 2, 3 100 m (4): 1) Ann-Marie Thorgren, OK Klemmingen, 31.18, 3) Theo Lindholm, Köping-Kolsva OK, 39.45.
Öppen motion 5, 3 060 m (30): 1) Niklas Doering, Garphyttans IF, 25.49, 5) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 33.14, 21) Pernilla Klemets, do, 1.12.20, 22) Carola Cederth, do, 1.12.22.
Öppen motion 8, 4 350 m (64): 1) Henrik Anängen, Nyköpings OK, 27.03, 7) Thomas Danielsson, Köping-Kolsva OK, 34.41, 28) Kenneth Larsson, do, 42.15, 30) Leif Vadman, do, 43.15, 36) Linus Cederth, do, 44.46, 39) Mats Landquist, do, 46.05, 40) Pelle Höök, do, 46.15, 41) Karin Profors, do, 47.12, 49) Klaus Tröster-Cederth, do, 51.23.
2015-04-12 Eskilstunaorienteringen
D16, 4 590 m (7): 1) Sofie Ohlsson, Ärla IF, 48.59, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 51.13.
D45, 4 480 m (7): 1) Anna Folkegård, Strängnäs-Malmby OL, 40.10, 4) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 47.14.
H60, 4 910 m (22): 1) Anders Lillstrand, Södertälje-Nykvarn OF, 35.17, 10) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 47.29, 15) Leif Vadman, do, 50.22.
D65, 3 420 m (11): 1) Britt Linnéa Eriksson, Sala OK, 37.16, 6) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 56.55.
D70, 2 980 m (14): 1) Inga Johansson, Nyköpings OK, 34.12, 5) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 45.27, 8) Rose-Marie Karlsson, do, 50.18.
H70, 4 080 m (27): 1) Per-Ivar Möllberg, Arboga OK, 39.12, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 39.23, 16) Karl-Gustav Klemets, do, 53.29.
H75, 3 420 m (18): 1) Karl Johansson, IFK Hedemora OK, 29.00, 13) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 53.08.
H85, 2 980 m (3): 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 49.19, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 55.03.
Öppen motion 5, 3 340 m (24): 1) Erik Fochsen, Waxholms OK, 31.33, 3) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 37.08, 6) Emma Klemets, do, 40.48, 23) Carola Cederth, do, 1.31.02.
Öppen motion 7, 2 980 m (42): 1) Marie Hedar, OK Tor, 26.08, 14) Bo Eriksson, Köping-Kolsva OK, 40.25, 21) Kerstin Eriksson, do, 42.37, 22) Mats Kåberg, do, 43.11, 27) Kjell Frodin, do, 44.08.
Öppen motion 8, 4 480 m (32): 1) Johan Olausson, OK Orion, 33.20, 17) Daniel Forsström, Köping-Kolsva OK, 50.51, 19) Ola Lindholm, do, 52.14, 22) Karin Profors, do, 55.59, 26) Klaus Tröster-Cederth, do, 1.06.59.
2015-04-17 SM, natt
H20 Elit, 10 660 m (54): 1) Emil Granqvist, OK Ravinen, 1.02.16, 40) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 1.30.09.
2015-04-18 Arosträffen
D21, 4 660 m (14): 1) Matilda Andersson, OK Kåre, 31.30, 4) Malin Welén, Köping-Kolsva OK, 35.37, 5) Johanna Larsson, do, 35.47, 10) Sandra Burén, do, 38.51, 11) Rebecca Mårtensson, do, 41.15.
H21, 6 090 m (16): 1) William Lind, Malungs OK Skogsmårdarna, 36.28, 2) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 37.51, 3) Marcus Ek, do, 39.57, 7) Janne Selkälä, do, 44.46, 8) Johan Celander, do, 48.00.
D18, 3 920 m (3): 1) Jenny Lindberg, Vandrarringen, 34.10, 2) Emma Jansson, Köping-Kolsva OK, 44.30, 3) Agnes Jansson, do, 48.31.
D16, 3 450 m (4): 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 29.42, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 30.43.
D14, 3 100 m (11): 1) Alva Rytther, Västerbergslagens OL, 32.19, 5) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 45.12.
D12, 2 860 m (13): 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 17.26, 10) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 31.16, 12) Kornelia Rådberg, do, 36.27.
H10, 2 020 m (8): 1) Casper Karlsson, OK Tor, 15.38, 6) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 31.45.
H40, 4 660 m (5): 1) Pär Höök, IFK Moras OK, 33.16, 3) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 42.24.
D45, 3 920 m (7): 1) Marie Hedar, OK Tor, 34.24, 2) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 39.17.
D50, 3 190 m (13): 1) Mia Bierfeldt, Ärla IF, 27.33, 5) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 34.31, 6) Marie Larsson, do, 36.47.
H50, 3 920 m (12): 1) Henrik Olsson, OK Tor, 28.54, 9) Christer Johansson, Köping-Kolsva OK, 39.58.
H55, 3 190 m (21): 1) Mats Lundberg, Dalaportens OL, 22.16, 10) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 27.49, 15) Kenneth Larsson, do, 31.24, 19) Pelle Höök, do, 36.32.
H60, 3 080 m (14): 1) Anders Silvemark, Dalaportens OL, 25.55, 11) Leif Vadman, Köping-Kolsva OK, 32.46.
D65, 2 520 m (8): 1) Britt Linnéa Eriksson, Sala OK, 27.09, 8) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 48.13.
D70, 2 470 m (12): 1) Anita Johansson, OK Tor, 32.38, 7) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 44.35, 8) Monica Törnkvist, do, 47.29.
H70, 2 690 m (18): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 21.58, 10) Karl-Gustav Klemets, do, 29.40, 14) Bo Lindkvist, do, 33.24.
D75, 2 470 m (6): 1) Asta Sjöberg, Lindebygdens OK, 34.56, 5) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 1.01.54.
H80, 2 520 m (5): 1) Alf Lundkvist, OK Tor, 34.36, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 36.07.
H85, 2 470 m (1): 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 58.31.
U1, 2 150 m (11): 1) Walter Söderqvist, OK Kåre, 18.17, 4) Castor Rådberg, Köping-Kolsva OK, 29.21.
Öppen motion 5, 3 100 m (27): 1) Helena Wallman, Västerbergslagens OL, 31.32, 4) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva OK, 33.19, 7) Emilia Danielsson, do, 37.00, 9) Emma Klemets, do, 40.15.
Öppen motion 7, 3 190 m (41): 1) Caroline Green, OK Vivill, 26.51, 22) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 43.50, 29) Ulrika J Olofsdotter, do, 46.26.
Öppen motion 8, 4 660 m (29): 1) Daniel Hasselström, Motala AIF OL, 32.36, 15) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 41.33, 18) Ola Lindholm, do, 42.34, 21) Christer Jonsson, do, 44.19.
Öppen motion 17, 3 190 m (27): 1) Nils Olsson, Vandrarringen, 34.51, 6) Bo Eriksson, Köping-Kolsva OK, 41.13, 12) Kerstin Eriksson, do, 48.27, 21) Daniel Forsström, do, 54.47.
2015-04-19 Enenracet
D21, 4 400 m (13): 1) Annika Billstam, OK Linné, 32.24, 8) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 43.19.
D16, 3 500 m (18): 1) Ronja Jungåker, Korsnäs IF OK, 28.46, 7) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 37.01.
D45, 3 300 m (14): 1) Inger Gunnarsson, Västerås SOK, 28.39, 8) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 35.40.
D50, 3 400 m (21): 1) Elisabet Enmark, Gävle OK, 29.54, 18) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 57.40.
H60, 3 600 m (23): 1) Mats Lundberg, Dalaportens OL, 25.45, 14) Leif Vadman, Köping-Kolsva OK, 34.22.
D65, 2 900 m (15): 1) Britt Linnéa Eriksson, Sala OK, 31.44, 12) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 1.03.39.
H70, 2 900 m (34): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 25.11, 13) Karl-Gustav Klemets, do, 34.52.
H75, 2 800 m (25): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 22.31, 15) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 40.50.
H85, 2 400 m (5): 1) Inge Håkansson, OK Linné, 40.07, 3) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.08.29.
Öppen motion 5, 3 200 m (35): 1) Edvin Wiklund, OK Enen, 32.19, 8) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 39.31.
Öppen motion 7, 3 100 m (32): 1) Jenny Hallman, Attunda OK, 33.08, 17) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 51.46.
Öppen motion 8, 4 300 m (47): 1) Per Grywenz, OK Linné, 33.25, 10) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 43.20, 26) Ola Lindholm, do, 57.20.
2015-04-25 Gripträffen
H60, 3 300 m (11): 1) Mats Johansson, Södertälje-Nykvarn OF, 33.03, 8) Leif Vadman, Köping-Kolsva OK, 50.55.
D65, 2 480 m (8): 1) Maud Mossberg, OK Järnbärarna, 38.07, 7) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 59.52.
D70, 2 480 m (5): 1) Sonja Jedar, Åkers IF, 39.35, 5) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.07.45.
H70, 2 960 m (15): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 29.34, 10) Karl-Gustav Klemets, do, 41.41.
H75, 2 840 m (8): 1) Jerry Holm, Eskilstuna OL, 33.47, 7) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.02.38.
H80, 2 480 m (6): 1) Göran Larsson, Södertälje-Nykvarn OF, 36.49, 3) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 41.31.
2015-04-26 DM, ultralång, Västmanland
D21, 10 000 m (6): 1) Elin Eriksson, Västerås SOK, 1.26.53, 4) Malin Welén, Köping-Kolsva OK, 1.38.32.
H21, 14 530 m (9): 1) Anders Österlund, Västerås SOK, 1.41.24, 2) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 1.53.36.
D18, 7 740 m (4): 1) Jenny Lindberg, Vandrarringen, 1.15.22, 3) Emma Jansson, Köping-Kolsva OK, 1.49.42.
D16, 6 590 m (2): 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 1.03.17, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 1.06.28.
D14, 5 900 m (3): 1) Iris van Loenhout, OK Hedströmmen, 1.17.38, 3) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 1.26.18.
D12, 3 210 m (6): 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 22.34, 5) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 49.00.
H10, 2 850 m (4): 1) Arvid Jonforsen, Hallstahammars OK, 35.27, 3) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 1.01.05.
D50, 5 600 m (4): 1) Eva Wadman, Västerås SOK, 1.03.19, 2) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.11.25.
H65, 6 570 m (5): 1) Johan Källman, Norbergs OK, 1.04.07, 3) Bo Eriksson, Köping-Kolsva OK, 1.31.15.
H70, 5 600 m (5): 1) Bo Lindkvist, Köping-Kolsva OK, 1.03.36, 2) Karl-Gustav Klemets, do, 1.19.52.
H85, 3 010 m (3): 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 57.44, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.08.29.
Öppen motion 3, 3 210 m (9): 1) Axel Olsson, Hallstahammars OK, 37.56, 2) Kajsa Jansson, Köping-Kolsva OK, 41.47, 3) Monica Törnkvist, do, 46.37, 4) Sune Ahlin, do, 50.08.
Öppen motion 17, 3 810 m (8): 1) Göran Wiig, Hallstahammars OK, 56.01, 4) Kerstin Eriksson, Köping-Kolsva OK, 1.02.11, 6) Anders Welén, do, 1.10.22.
Öppen motion 7, 3 810 m (7): 1) Daniel Forsström, Köping-Kolsva OK, 43.54.
Öppen motion 8, 4 360 m (4): 1) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 44.23, 3) Kenneth Larsson, do, 47.56, 4) Klaus Tröster-Cederth, do, 1.11.46
2015-04-25 Uppsala möte, medel
H21 Elit, 5 130 m (41): 1) Johan Bäckman, Malungs OK Skogsmårdarna, 33.38, 32) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 47.53.
D21, 3 700 m (19): 1) Lenka Klimplova, OK Kåre, 37.19, 2) Karin Valdemarsson, Köping-Kolsva OK, 39.48.
D45, 2 960 m (18): 1) Annika Sundström, Västerås SOK, 33.56, 12) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 42.59.
H45, 4 000 m (39): 1) Olov Vikström, Sundsvalls OK, 29.33, 8) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 34.20.
D50, 2 960 m (23): 1) Annika Ardell, OK Rodhen, 32.17, 14) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 49.16.
H65, 3 230 m (32): 1) Magnus Säveros, Nilivaara IS, 32.19, 25) Ulf Kjellin, OK Hedströmmen, 48.05.
H75, 2 970 m (14): 1) Ragnar Eriksson, OK Hedströmmen, 33.29.
Öppen motion 5, 3 310 m (50): 1) Ylva Lorentsson, OK Kåre, 30.57, 3) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 39.57.
Öppen motion 7, 3 090 m (81): 1) Johan Hamelius, OK Linné, 19.13, 8) Daniel Forsström, Köping-Kolsva OK, 32.20.
2015-04-25 Swedish League, lång, med Stigsökarträffen
H20 Elit1, 12 840 m (81): 1) Emil Granqvist, OK Ravinen, 1.32.25, 26) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 1.45.33.
Öppen motion 8, 5 180 m (36): 1) Janne Heikka, Björkhagen OK, 34.11, 28) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 58.59.
Öppen motion 9, 7 210 m (15): 1) Antti Harsu, Kalevan Rasti, 51.41, 10) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.27.22.
2015-04-26 Swedish League, medel, med Ändå Något
W21 Elit2, 4 470 m (27): 1) Frida Bakkman, IFK Lidingö SOK, 40.39, 18) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 59.30.
D20 Elit1, 4 310 m (70): 1) Tilda Johansson, OK Orion, 38.39, 59) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 1.05.34.
Öppen motion 7, 2 840 m (45): 1) Mats Christiansson, Uddevalla OK, 25.42, 9) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 34.02.
.
2015-05-01 Silverjakten
D21, 5 950 m (18): 1) Elin Ek, IFK Moras OK, 40.17, 7) Malin Welén, Köping-Kolsva OK, 44.16, 11) Sandra Burén, do, 49.20.
H21, 6 510 m (39): 1) Jonathan Rosendahl, Ärla IF, 31.24, 28) Johan Celander, Köping-Kolsva OK, 44.43.
D45, 4 360 m (9): 1) Catarina Öberg, Stora Tuna OK, 25.53, 5) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 34.34.
D50, 3 740 m (10): 1) Carina Sundbüe, Strängnäs-Malmby OL, 30.12, 4) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 31.07.
H55, 5 040 m (13): 1) Stefan Nyberg, Avesta OK, 30.35, 12) Pelle Höök, Köping-Kolsva OK, 1.11.40.
H60, 4 790 m (20): 1) Roger Lind, Leksands OK, 30.48, 11) Leif Vadman, Köping-Kolsva OK, 42.09, 16) Anders Waldemarsson, do, 46.00.
D70, 3 170 m (9): 1) Eva Kjellman, Vandrarringen, 30.17, 8) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 53.05.
H70, 3 740 m (19): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 26.07, 8) Karl-Gustav Klemets, do, 35.34.
D75, 2 400 m (7): 1) Gertrud Asplund, Västerås SOK, 31.58, 6) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 50.07.
H80, 3 170 m (5): 1) Ingemar Johansson, IFK Hedemora OK, 33.02, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 33.06.
H85, 2 400 m (5): 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 29.06, 3) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 36.14.
Öppen motion 5, 3 380 m (21): 1) Henrik Olsson, Hallstahammars OK, 25.23, 3) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 28.53, 6) Linn Engman, do, 34.46.
Öppen motion 7, 3 170 m (17): 1) Mikael Andersson, Västerbergslagens OL, 22.03, 12) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 33.58.
Öppen motion 8, 4 360 m (16): 1) Patrik Hellblom, Sala OK, 25.19, 3) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 30.53.
Öppen motion 17, 3 170 m (14): 1) Göran Söderström, Domnarvets GOIF, 30.14, 9) Lars Fogelberg, Köping-Kolsva OK, 34.45.
2015-05-01 Tisarträffen, medel
H21, 5 000 m (44): 1) Johan Runesson, Göteborg-Majorna OK, 25.13, 35) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 39.43.
D16, 3 220 m (8): 1) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 30.51.
D12, 2 580 m (14): 1) Sanna Sander, OK Milan, 22.51, 8) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 30.35.
H10, 1 960 m (14): 1) Anton Jonsson, OK Tyr, 16.23, 12) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 27.17.
Öppen motion 7, 2 960 m (27): 1) Pontus Halldin, KFUM Örebro OK, 22.03, 2) Thomas Danielsson, Köping-Kolsva OK, 29.56.
2015-05-02 Dolkampen, medel
H70, 3 060 m (20): 1) Sven-Olof Asp, Leksands OK, 35.14, 8) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 44.18.
H80, 2 200 m (4): 1) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 29.24.
2015-05-02 Tisarträffen, lång
D21, 6 960 m (16): 1) Ellinor Tjernlund, OK Vilse 87, 53.21, 15) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 1.16.52.
H21, 9 860 m (24): 1) Johan Runesson, Göteborg-Majorna OK, 54.31, 17) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 1.13.04, 19) Janne Selkälä, do, 1.15.36, 23) Johan Celander, do, 1.22.55.
D12, 2 890 m (8): 1) Sanna Sander, OK Milan, 24.40, 5) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 36.01.
H60, 4 860 m (13): 1) Hans Andersson, Västerbergslagens OL, 45.07, 4) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 54.15.
Öppen motion 5, 3 630 m (17): 1) Rebecka Höög, Hagaby GOIF, 46.38, 6) Owe Ek, Köping-Kolsva OK, 52.43.
Öppen motion 7, 3 150 m (28): 1) Mats Gustafsson, KFUM Örebro OK, 28.57, 7) Joakim Sandberg, Köping-Kolsva OK, 39.36, 19) Mats Kåberg, do, 55.08.
2015-05-02 Mälarmårdsdubbeln, medel
D21, 3 830 m (15): 1) Emma Kantarp, Ärla IF, 31.47, 6) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 36.29.
H40, 3 830 m (8): 1) Jörgen Granefelt, Kils OK, 28.50, 6) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 40.41.
H60, 2 840 m (13): 1) Peter Rasmussen, Nyköpings OK, 29.29, 10) Leif Vadman, Köping-Kolsva OK, 39.12.
D70, 2 500 m (7): 1) Sonja Jedar, Åkers IF, 41.13, 7) Monica Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 1.06.05.
H75, 2 500 m (7): 1) Jerry Holm, Eskilstuna OL, 33.10, 5) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 54.59
2015-05-03 Mälarmårdsdubbeln, lång
D16, 4 610 m (12): 1) Anna Hallmén, OK Tisaren, 44.30, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 50.22.
H60, 4 920 m (9): 1) Kent Bergendahl, Nyköpings OK, 47.03, 6) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 54.42, 8) Leif Vadman, do, 1.00.15.
H70, 3 780 m (13): 1) Ulf Svedestam, Eskilstuna OL, 41.27, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 42.15, 12) Bo Lindkvist, do, 1.10.14.
H85, 2 600 m (1): 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 59.50.
Öppen motion 5, 3 730 m (28): 1) Jörgen Olausson, Vingåkers OK, 32.01, 8) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 41.20.
Öppen motion 7, 3 690 m (47): 1) Karin Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 28.26, 6) Thomas Danielsson, do, 32.01, 26) Anders Valdemarsson, do, 43.52, 31) Bo Eriksson, do, 45.31
2015-05-05 VPT 1 OK Hedströmmen
D20, 2 290 m (5): 1) Jenny Lindberg, Vandrarringen, 14.13, 4) Agnes Jansson, Köping-Kolsva OK, 20.35.
D16, 2 070 m (14): 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 13.50, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 14.16, 13) Kajsa Jansson, do, 23.18.
D14, 1 720 m (14): 1) Iris van Loenhout, OK Hedströmmen, 12.46, 1) Agnes Källström, Sala OK, 12.46, 4) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 13.32.
D12, 1 340 m (22): 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 7.47, 5) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 12.22.
H10, 1 080 m (20): 1) Carl Sandqvist, Västerås SOK, 8.47, 19) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 22.54

10-mila 20150510 Skepptuna motorstadion
1 Domnarvets GOIF 1       3:57:09      
  1. Elin Dahlin 44:19 65 +2:40 44:19 65    
  2. Karolina Højsgaard 38:31 23 +2:26 1:22:50 24 -41  
  3. Dana Safka Brozkova 42:38 4 +3:26 2:05:28 6 -18  
  4. Lena Eliasson 1:02:43 7 +58:01 3:08:11 3 -3  
  5. Emma Johansson 48:58 3 +1:02 3:57:09 1 -2
.
156 Köping-Kolsva OK 1       5:25:01      
  1. Karin Valdemarsson 58:13 257 +16:34 58:13 257    
  2. Sofie Landqvist 43:06 107 +7:01 1:41:19 182 -75  
  3. Johanna Larsson 59:22 151 +20:10 2:40:41 172 -10  
  4. Sandra Burén 1:35:26 212 +1:30:44 4:16:07 173 +1  
  5. Rebecca Mårtensson 1:08:54 142 +20:58 5:25:01 156 -17


 

269 Köping-Kolsva OK 2       6:59:05      
  1. Pernilla Klemets 1:01:09 280 +19:30 1:01:09 280    
  2. Elvira Danielsson 51:51 201 +15:46 1:53:00 232 -48  
  3. Pernilla Einan 1:20:06 279 +40:54 3:13:06 255 +23  
  4. Anna Birkestål 2:15:55 297 +2:11:13 5:29:01 274 +19  
  5. Helena Holmberg 1:30:04 279 +42:08 6:59:05 269 -5

133 Köping-Kolsva OK 1       13:49:20      
  1. Samuel Hedlund 1:12:18 56 +3:38 1:12:18 56    
  2. Marcus Ek 1:16:15 177 +22:29:54 2:28:33 132 +76  
  3. Diogo Da Silva Miguel 1:54:58 147 +30:17 4:23:31 132 0  
  4. Cristian Larsson 1:06:50 173 +21:55 5:30:21 140 +8  
  5. Bruno Nazário 1:42:00 268 +44:14 7:12:21 160 +20  
  6. Johanna Larsson 57:47 178 +19:07 8:10:08 156 -4  
  7. Johan Celander 1:15:31 134 +22:54 9:25:39 150 -6  
  8. Janne Selkälä 1:28:33 116 +49:48 10:54:12 142 -8  
  9. Sofie Landqvist 1:07:03 204 +27:04 12:01:15 139 -3  
  10. Jonas Vikström 1:48:05 92 +21:43 13:49:20 133 -6

 

2015-05-12 VPT 2. Arr. Vandraringen
D20, 1 920 m (9): 1) Jenny Lindberg, Vandrarringen, 10.03, 2) Emma Jansson, Köping-Kolsva OK, 10.28, 4) Agnes Jansson, do, 11.25.
D16, 1 830 m (16): 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 8.57, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 10.06, 4) Kajsa Jansson, do, 10.49.
D14, 1 620 m (16): 1) Agnes Källström, Sala OK, 9.05, 4) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 10.01.
D12, 1 520 m (27): 1) Elin Lindberg, Vandrarringen, 8.34, 8) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 11.20, 21) Kornelia Rådberg, do, 21.23.
H10, 1 180 m (20): 1) Carl Sandqvist, Västerås SOK, 7.37, 15) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 15.08.
2015-05-14 Swedish League, sprint, WRE, med OL-Touren, dag 1
W21 Elite, 3 600 m (92): 1) Emma Klingenberg, Järla Orientering, 13.03, 84) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 18.57.
D20 Elit, 2 350 m (62): 1) Tilda Johansson, OK Orion, 14.38, 43) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 18.17.
2015-05-14 Närkekvartetten, dag 1, medel
D21, 3 650 m: 1) Hanna Palm, IK Hakarpspojkarna, 29.54, 17) Malin Welén, Köping-Kolsva OK, 36.57.
H21, 4 610 m: 1) Petter Eriksson, Ärla IF, 29.25, 24) Johan Celander, Köping-Kolsva OK, 43.44, 30) Daniel Forsström, do, 59.48.
H40, 4 240 m: 1) Bertil Eronn, Linköpings OK, 28.32, 28) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 51.07.
D45, 3 140 m: 1) Anette Granstedt, IK Hakarpspojkarna, 29.07, 5) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 34.34.
H45, 4 240 m: 1) Per Jansson, OK Djerf, 27.48, 25) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 40.54.
D50, 3 040 m: 1) Anna-Maria Backryd, Lindebygdens OK, 27.04, 17) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 38.13.
H55, 3 470 m: 1) Sixten Westlund, OK Tyr, 27.28, 23) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 40.56, 33) Pelle Höök, do, 50.16.
D70, 2 530 m: 1) Birgitta Stenström, Vänersborgs SK, 35.06, 22) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 49.20.
H70, 3 040 m: 1) Jan Fogelberg, Västvärmlands OK, 28.43, 4) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 31.04, 20) Karl-Gustav Klemets, do, 38.23.
D75, 2 160 m: 1) Asta Sjöberg, Lindebygdens OK, 33.40, 7) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 56.20.
H75, 3 140 m: 1) Rune Karlsson, Sundbybergs IK, 37.43, 20) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.10.19.
H80, 2 160 m: 1) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 30.25.
H85, 2 160 m: 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 49.54.
Öppen motion 7, 2 980 m: 1) Pontus Halldin, KFUM Örebro OK, 23.30, 26) Ulrika J Olofsdotter, Köping-Kolsva OK, 44.54, 38) Mats Kåberg, do, 51.29.
Öppen motion 17, 2 980 m: 1) Lena Jansson, Garphyttan, 42.32, 2) Bo Eriksson, Köping-Kolsva OK, 45.06, 10) Kerstin Eriksson, do, 1.07.23.
Öppen motion 8, 4 530 m: 1) Björn Wistrand, OK Hällen, 34.04, 25) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 53.33.
2015-05-15 Swedish League, medel, med OL-Touren, dag 2
D20 Elit, 4 610 m: 1) Andrea Svensson, OK Tisaren, 34.45, 45) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 56.42.
H20 Elit, 5 130 m: 1) Jens Rönnols, Täby OK, 29.03, 46) Samuel Hedlund, Köping-Kolsva OK, 43.04.
D21E2, 4 620 m: 1) Frida Nero, Göteborg-Majorna OK, 36.19, 20) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 44.35.
D21, 3 940 m: 1) Anna Maria Roubert, Växjö OK, 29.20, 3) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 29.27, 4) Karin Valdemarsson, do, 29.49.
D50, 3 630 m: 1) Christina Smedberg, OK Skogsfalken, 27.21, 26) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 37.54, 38) Marie Larsson, do, 41.26.
H50, 4 410 m: 1) Mats Hellstadius, Södertälje-Nykvarn OF, 24.18, 93) Christer Johansson, Köping-Kolsva OK, 44.13.
H60, 3 740 m: 1) Lars Harkman, Malungs OK Skogsmårdarna, 26.39, 14) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 37.16.
H65, 3 400 m: 1) Hasse Åberg, Valbo AIF, 27.29, 39) Owe Ek, Köping-Kolsva OK, 48.17.
Öppen motion 5, 3 500 m: 1) Tony Eriksson, Stora Tuna OK, 25.42, 38) Ulrika Johansson, Köping-Kolsva OK, 42.02.

2
015-05-15 Närkekvartetten, dag 2, lång
D21, 7 240 m (16): 1) Eva Öhlund, IK Hakarpspojkarna, 1.02.50, 5) Malin Welén, Köping-Kolsva OK, 1.16.47.
D16, 4 070 m (18): 1) Isa Envall, IK Hakarpspojkarna, 36.42, 9) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 47.57.
H45, 6 320 m (39): 1) Johan Pettersson, OK Motala, 45.22, 27) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.08.35.
D50, 4 270 m (18): 1) Anna-Maria Backryd, Lindebygdens OK, 48.43, 5) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 58.23.
H60, 5 010 m (27): 1) Ulf Svensson, OK Njudung, 50.28, 12) Leif Vadman, Köping-Kolsva OK, 1.05.20.
H70, 4 270 m (44): 1) Jan Fogelberg, Västvärmlands OK, 42.43, 5) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 46.37, 15) Karl-Gustav Klemets, do, 58.06.
H80, 2 300 m (9): 1) Rolf Andersson, Rimbo SOK, 37.43, 4) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 39.02.
Öppen motion 5, 3 870 m (34): 1) Magnus Bern, Garphyttans IF, 34.00, 4) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 47.44.
Öppen motion 8, 4 190 m (36): 1) Andreas Karlqvist, Borensberg, 38.41, 10) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 49.13, 11) Daniel Forsström, do, 49.55.
Öppen motion 9, 6 870 m (10): 1) Joakim Törnros, Tumba-Mälarhöjden OK, 55.49, 8) Gabriella Vadman, Köping-Kolsva OK, 1.37.25.
2015-05-16 Närkekvartetten, dag 3, lång
H21, 11 230 m (34): 1) Per Carlborg, Linköpings OK, 1.16.33, 22) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 1.45.02.
D16, 4 580 m (12): 1) Elvira Wildheim, FK Friskus-Varberg, 46.58, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 51.42.
H60, 5 090 m (41): 1) Urban Larsson, OK Gipen, 51.05, 32) Leif Vadman, Köping-Kolsva OK, 1.26.28.
H85, 2 780 m (1): 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.15.42.
Öppen motion 7, 3 110 m (79): 1) Erik Hellsten, Nyköpings OK, 31.39, 54) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 1.00.40, 75) Göta Kåberg, do, 1.39.17.
Öppen motion 9, 7 650 m (15): 1) Jonathan Karlsson, OK Tisaren, 1.09.36, 12) Gabriella Vadman, Köping-Kolsva OK, 1.47.12.
2015-05-16 OL-Touren, medel, dag 3
D21, 3 475 m: 1) Lenka Klimplova, OK Kåre, 34.31, 27) Karin Valdemarsson, Köping-Kolsva OK, 1.01.08.
D50, 2 850 m: 1) Maria Bergfält, Domnarvets GOIF, 25.55, 41) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 47.47.
H60, 3 175 m: 1) Roger Lind, Leksands OK, 25.37, 19) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 35.56.
H65, 3 000 m: 1) Leif Sandgren, Frosta OK, 26.28, 44) Owe Ek, Köping-Kolsva OK, 57.30.
2015-05-17 Närkekvartetten, dag 4, medel
H21, 4 600 m (42): 1) Lauri Sild, Koovee, 33.17, 21) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 46.37, 34) Johan Celander, do, 53.48.
D16, 3 700 m (14): 1) Kajsa Andersson, OK Orion, 34.43, 6) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 43.46.
D12, 2 830 m (28): 1) Ida Eskilsson, IK Hakarpspojkarna, 20.57, 21) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 31.35.
H10, 2 030 m (28): 1) Isak Eskilsson, IK Hakarpspojkarna, 9.47, 20) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 16.29.
H40, 4 070 m (28): 1) Bertil Eronn, Linköpings OK, 31.10, 14) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 47.15.
H70, 3 060 m (42): 1) Morgan Ljung, Vaggeryds SOK, 36.18, 22) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 54.54.
H80, 2 330 m (10): 1) Tord Lidström, Hagaby GOIF, 29.02, 9) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.04.58.
Öppen motion 8, 4 560 m (19): 1) Michael Reinhart, KFUM Örebro OK, 39.05, 8) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 58.12.

2015-05-19 VPT 3
D20, 1 820 m (7): 1) Emma Jansson, Köping-Kolsva OK, 10.54, 4) Agnes Jansson, do, 11.58.
D16, 1 780 m (15): 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 10.20, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 11.18, 9) Kajsa Jansson, do, 15.12.
D14, 1 580 m (12): 1) Maja Holmgren, Västerås SOK, 9.44, 5) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 11.17.
D12, 1 250 m (23): 1) Klara Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 6.04, 9) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 10.16, 15) Kornelia Rådberg, do, 14.17.
H10, 960 m (22)
: 1) Josiah Bergroth, Västerås SOK, 6.17, 21) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 26.05.
2015-05-26 VPT 4 Köping, TC Bååtska villan
D20, 1 770 m (8): 1) Jenny Lindberg, Vandrarringen, 11.34, 3) Emma Jansson, Köping-Kolsva OK, 12.45, 5) Agnes Jansson, do, 14.09.
D16, 1 660 m (14): 1) Elin Nallgård, Västerås SOK, 10.55, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 11.11, 12) Kajsa Jansson, do, 17.49.
D14, 1 600 m (16): 1) Agnes Källström, Sala OK, 9.12, 3) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 9.44.
D12, 1 190 m (26): 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 5.17, 6) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 7.10, 19) Kornelia Rådberg, do, 11.52.
H10, 1 130 m (21): 1) Carl Sandqvist, Västerås SOK, 7.01, 12) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 10.44.
Inskolning, 1 080 m (30): Frida Andersson, Köping-Kolsva OK, fullföljt; Castor Rådberg, do, fullföljt.
Prova På, 1 090 m (6): 1) Robin Bergroth, Västerås SOK, 11.28, 4) Liv Hagelberg Brakander, Köping-Kolsva OK, 13.31, 6) Malin Holmkvist Brakander, do, 14.46.

2015-06-02 VPT final, VSOK
D20, 2 580 m (4): 1) Sandra Näslund, Västerås SOK, 18.57, 3) Emma Jansson, Köping-Kolsva OK, 22.37, 4) Agnes Jansson, do, 23.34.
D16, 2 500 m (14): 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 16.21, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 18.48, 10) Kajsa Jansson, do, 31.00.
D14, 2 280 m (15): 1) Agnes Källström, Sala OK, 17.46, 7) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 23.22.
D12, 1 850 m (28): 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 10.57, 12) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 21.02, 18) Kornelia Rådberg, do, 25.56.
H10, 1 520 m (22): 1) Josiah Bergroth, Västerås SOK, 10.50, 9) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 16.33.

2015-06-07 Sommarlandssprinten
D12, 1 750 m (87): 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 9.10, 29) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 15.38.
D11, 1 640 m (85): 1) Stella Rangert, IK Hakarpspojkarna, 11.09, 27) Kornelia Rådberg, Köping-Kolsva OK, 14.50.
H10, 1 580 m (127): 1) Casper Karlsson, OK Tor, 10.29, 116) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 49.55.
U1, 1 440 m (224): 1) Alicia Vändal, Mullsjö SOK, 12.53, 171) Castor Rådberg, Köping-Kolsva OK, 32.28.
D-xtra 14, 2 840 m (36): 1) Ellen Blennow, Falköpings AIK OK, 24.47, 10) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 33.43.
D-xtra 16, 2 840 m (59): 1) Johanna Källvik Leufvén, Åmåls OK, 23.51, 9) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 27.43, 45) Alva Lamprecht, do, 46.26.
2015-06-21 Örebro City Sprint + Sommarsprinten #3
D21, 2 830 m (27): 1) Kirsi Nurmi, IFK Göteborg, 14.17, 10) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 17.39, 11) Sofie Landqvist, do, 17.40, 16) Rebecca Mårtensson, do, 18.31, 18) Anna Birkestål, do, 18.38.
H21, 3 250 m (19): 1) Martin Regborn, Hagaby GOIF, 14.19, 12) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 17.39, 17) Thomas Ek, do, 20.59.
D45, 2 190 m (8): 1) Katarina Olsson, OK Tor, 13.44, 3) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 14.24.
H45, 2 750 m (11): 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 15.08.
D50, 2 100 m (4): 1) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 13.28.
H50, 2 500 m (7): 1) Mattias Berglund, Bromma-Vällingby SOK, 14.38, 5) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 17.35.
H70, 1 820 m (5): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 12.23.
Öppen motion 5, 2 460 m (41): 1) Robert Kruse, Lindebygdens OK, 15.49, 2) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 16.47.
Öppen motion 7, 3 230 m (24): 1) Dan Larsson, OK Tisaren, 15.58, 18) Daniel Forsström, Köping-Kolsva OK, 22.18.
2015-06-21 Idre fjällorientering
D21, 7 890 m (17): 1) Marte Narum, Nydalens SK, 49.32, 12) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.13.09.
H21, 11 360 m (35): 1) Johan Runesson, Göteborg-Majorna OK, 58.23, 28) Johan Celander, Köping-Kolsva OK, 1.33.30, 30) Cristian Larsson, do, 1.34.48.
H21 Kort, 6 680 m (3): 1) Sven Larsson, Leksands OK, 47.45, 3) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.16.47.
D50, 4 080 m (10): 1) Carina Sandberg, Säterbygdens OK, 30.49, 5) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 43.32.
Öppen motion 7, 3 170 m (35): 1) Fredrik Petersson, Linköpings OK, 20.16, 24) Frank Larsson, Köping-Kolsva OK, 50.01.


 

2015-08-08 Golden weekend
D18 Elit, 3 370 m (8): 1) Sandra Näslund, Västerås SOK, 27.20, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 35.03, 6) Agnes Jansson, do, 42.49, 8) Emma Jansson, do, 1.10.17.
D16, 3 390 m (5): 1) Tilde Backlund, OK Södertörn, 32.16, 5) Alva Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 1.16.21.
D14, 2 740 m (6): 1) Lovisa Wigertz, Långhundra IF, 31.20, 5) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 40.35.
D12, 2 590 m (9): 1) Alice Helmersson, Vandrarringen, 33.02, 7) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 42.15.
H10, 2 190 m (13): 1) Arvid Jonforsen, Hallstahammars OK, 20.16, 12) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 1.09.19.
U1, 2 150 m (11): 1) Rasmus Vånsjö, Arboga OK, 23.00, 8) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 36.06, 9) Frida Andersson, do, 37.35.
Öppen motion 3, 2 590 m (11): 1) Maria Wikström, OK Hammaren, 31.12, 2) Lena Kallanvaara-Lundberg, Köping-Kolsva OK, 34.46, 10) Carola Cederth, do, 1.16.27.
Öppen motion 8, 4 490 m (31): 1) Håkan Kleijn, Södertälje-Nykvarn OF, 34.31, 25) Klaus Tröster-Cederth, Köping-Kolsva OK, 1.26.56.
2015-08-09 Golden weekend
D18 Elit, 4 560 m (8): 1) Sandra Näslund, Västerås SOK, 43.44, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 48.32, 7) Emma Jansson, do, 58.46, 8) Agnes Jansson, do, 1.14.29.
D16, 4 320 m (9): 1) Sofie Ohlsson, Södertälje-Nykvarn OF, 39.23, 9) Alva Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 1.17.39.
D14, 3 320 m (5): 1) Therese Nilsson, OK Österåker, 34.31, 3) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 44.41.
D12, 2 750 m (10): 1) Alice Helmersson, Vandrarringen, 27.21, 4) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 34.46.
H10, 2 070 m (16): 1) Casper Karlsson, OK Tor, 14.39, 13) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 26.36.
U1, 2 060 m (13): 1) Elliot Wikström, OK Tor, 19.22, 6) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 28.29, 9) Frida Andersson, do, 36.16.
Öppen motion 3, 2 750 m (14): 1) Maria Wikström, OK Hammaren, 29.33, 6) Carola Cederth, Köping-Kolsva OK, 40.06.
Öppen motion 5, 3 320 m (26): 1) Peter Bäck, Arboga OK, 39.20, 4) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 46.37.
Öppen motion 7, 3 480 m (29): 1) Martin Juhlin, Västerås SOK, 32.42, 4) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 36.12, 5) Thomas Törnkvist, do, 37.34, 12) Linda Olsson, do, 43.34.
Öppen motion 8, 5 650 m (22): 1) Martin Larbo, IFK Lidingö SOK, 40.46, 3) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 48.21, 5) Cristian Larsson, do, 50.46.
Öppen motion, 3 480 m (19): 1) Pelle Höök, Köping-Kolsva OK, 47.40, 2) Claus Tröster-Cederth, do, 49.15, 16) Sune Ahlin, do, 1.19.19.
2015-08-14 OL-rounden, natt + DM, natt, Västmanland och Örebro Län
D21, 6 350 m (16): 1) Rebecka Nylin, OK Tisaren, 49.48, 5) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 53.40, 15) Karin Valdemarsson, do, 1.18.05.
H21, 7 920 m (18): 1) Daniel Attås, OK Tisaren, 46.45, 10) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 1.01.34, 13) Jonas Vikström, do, 1.03.07, 15) Janne Selkälä, do, 1.05.47, 16) Johan Celander, do, 1.14.55.
D16, 3 480 m (8): 1) Ronja Jungåker, Korsnäs IF OK, 32.43, 3) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 36.02.
D14, 3 020 m (17): 1) Moa Karlsson, Storviks IF, 20.35, 7) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 23.11.
D12, 1 920 m (18): 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 12.26, 8) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 17.49, 16) Kornelia Rådberg, do, 29.48.
H10, 1 610 m (8): 1) Axel Thybeck, Lindebygdens OK, 11.53, 5) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 21.47.
H45, 5 560 m (15): 1) Thomas Ivarsson, OK Hammaren, 46.03, 12) Christer Linderborg, Köping-Kolsva OK, 1.05.37.
D50, 3 690 m (11): 1) Dorothe Spillmann, IF Thor, 40.03, 5) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 45.06, 10) Karin Profors, do, 57.15.
H60, 3 690 m (8): 1) Gunnar Munktelius, Surahammars SOK, 33.59, 4) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 40.25, 6) Leif Vadman, do, 46.34, 7) Anders Waldemarsson, do, 50.25.
H70, 2 630 m (10): 1) Sören Johansson, Sala OK, 33.24, 4) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 35.31.
H85, 2 040 m (1): 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.06.54.
 
2015-08-15 OL-rounden, lång
D21, 4 610 m (17): 1) Lovisa Persson, OK Tisaren, 39.38, 7) Karin Valdemarsson, Köping-Kolsva OK, 43.37, 11) Sofie Landqvist, do, 49.30.
H21, 7 240 m (15): 1) Martin Regborn, Hagaby GOIF, 40.32, 6) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 51.34, 12) Johan Celander, do, 1.05.47.
D16, 4 170 m (9): 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 37.41, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 39.25, 8) Alva Lamprecht, do, 1.13.06.
D14, 2 990 m (20): 1) Alva Rytther, Västerbergslagens OL, 32.18, 8) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 44.08.
D12, 2 590 m (18): 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 23.40, 4) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 41.32, 14) Kornelia Rådberg, do, 1.08.40.
H10, 2 240 m (10): 1) Axel Thybeck, Lindebygdens OK, 18.02, 7) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 29.35.
H45, 5 130 m (13): 1) Ola Jernström, Avesta OK, 41.17, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 45.29.
D50, 4 010 m (17): 1) Birgitta Olsson, Täby OK, 40.06, 9) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 50.10, 12) Marie Larsson, do, 55.27.
H55, 4 670 m (15): 1) Sixten Westlund, OK Tyr, 38.34, 12) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 54.42.
H60, 4 460 m (19): 1) Lars Harkman, Malungs OK Skogsmårdarna, 34.22, 9) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 45.03, 16) Anders Waldemarsson, do, 1.04.49, 17) Leif Vadman, do, 1.05.24.
H70, 4 010 m (20): 1) Börje Råberg, OK Tyr, 38.29, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 39.08, 13) Karl-Gustav Klemets, do, 51.26.
D75, 2 040 m (3): 1) Asta Sjöberg, Lindebygdens OK, 30.36, 2) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 49.56.
H75, 3 620 m (14): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 40.17, 12) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.29.46.
H85, 2 040 m (3): 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 42.48.
U1, 2 050 m (9): 1) Elliot Wikström, OK Tor, 17.29, 4) Frida Andersson, Köping-Kolsva OK, 26.21, 5) Castor Rådberg, do, 27.00, 6) Josefin Sandberg, do, 29.26.
Öppen motion 7, 3 620 m (21): 1) Stefan Vikström, OK Tor, 38.16, 11) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 52.37.
Öppen motion 17, 3 620 m (23): 1) David Shearer, Västerbergslagens OL, 43.45, 4) Bo Lindkvist, Köping-Kolsva OK, 52.23, 5) Bo Eriksson, do, 52.36, 8) Klaus Tröster-Cederth, do, 58.06, 15) Kerstin Eriksson, do, 1.13.01, 18) Margareta Valdemarsson, do, 1.37.40.
Öppen motion 8, 5 390 m (12): 1) Tommy Lindberg, OK Roslagen, 37.54, 4) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 57.12.
arsson, OK Hammaren, 13.43, 13) Castor Rådberg, Köping-Kolsva OK, 32.31.

2015-08-21 Sprint-KM
H21, 2 830 m (4): 1) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 20.51, 2) Johan Celander, do, 21.39, 3) Thomas Eek, do, 22.52, 4) Daniel Forsström, do, 29.26.
D18, 2 270 m (3): 1) Emma Jansson, Köping-Kolsva OK, 19.51, 2) Agnes Jansson, do, 22.00.
D14, 1 430 m (3): 1) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 9.43, 2) Jonna Sandberg, do, 11.47, 3) Kornelia Rådberg, do, 15.42.
D10, 1 290 m (1): 1) Frida Andersson, Köping-Kolsva OK, 26.45.
H10, 1 290 m (2): 1) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 20.23, 2) Castor Rådberg, do, 30.56.
D45, 2 280 m (2): 1) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 27.59, 2) Carola Cederth, do, 1.05.37.
H45, 2 830 m (2): 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 23.29, 2) Christer Linderborg, do, 25.38.
D50, 2 280 m (2): 1) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 26.33, 2) Marie Larsson, do, 26.44.
H50, 2 280 m (3): 1) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 21.10, 2) Kenneth Larsson, do, 24.37, 3) Klaus Tröster-Cederth, do, 28.21.
H60, 2 220 m (4): 1) Leif Wadman, Köping-Kolsva OK, 24.20, 2) Mats Landqvist, do, 25.31, 3) Anders Valdemarsson, do, 26.59, 4) Owe Eek, do, 33.12.
H70, 2 140 m (5): 1) Bo Lindkvist, Köping-Kolsva OK, 21.03, 2) Alf Lindberg, do, 21.11, 3) Karl-Gustav Klemets, do, 26.02, 4) Anders Welén, do, 27.04, 5) Sune Ahlin, do, 38.43.
H85, 1 490 m (2): 1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 29.16, 2) Nils Gunnar Svensson, do, 31.27.
Inskolning, 1 290 m (2): Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, fullföljt; Ville Sjöblom, do, fullföljt.
2015-08-16 OL-rounden, medel
D21, 3 820 m (18): 1) Linnéa Holmqvist, Hagaby GOIF, 27.40, 6) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 34.16, 9) Sofie Landqvist, do, 35.15, 16) Karin Valdemarsson, do, 42.50.
H21, 5 310 m (18): 1) Martin Regborn, Hagaby GOIF, 28.24, 11) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 40.21, 17) Johan Celander, do, 47.03.
D16, 3 560 m (12): 1) Ronja Jungåker, Korsnäs IF OK, 29.19, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 29.35, 11) Alva Lamprecht, do, 50.02.
D14, 3 190 m (21): 1) Alva Rytther, Västerbergslagens OL, 25.51, 14) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 35.02.
D12, 2 420 m (17): 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 18.51, 9) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 25.57.
H10, 2 200 m (12): 1) Linus Hallin, Surahammars SOK, 15.06, 6) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 20.03.
D40, 3 730 m (11): 1) Eva Ode, Västerås SOK, 38.48, 9) Therese Björklund, Köping-Kolsva OK, 50.52.
H40, 4 470 m (13): 1) Pär Höök, IFK Moras OK, 31.31, 8) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 45.03.
H45, 4 250 m (15): 1) Jonas Olsson, OK Roxen, 32.27, 3) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 34.48, 10) Christer Linderborg, do, 41.23.
D50, 3 380 m (18): 1) Ingrid Alexandersson, Stora Tuna OK, 31.13, 9) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 44.07, 13) Helena Holmberg, do, 53.03.
H55, 3 780 m (16): 1) Pär Lundkvist, Hagaby GOIF, 28.53, 7) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 37.45.
H60, 3 730 m (15): 1) Lars Jakobsson, Västerås SOK, 30.10, 4) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 34.12, 5) Mats Landquist, do, 36.56, 10) Leif Vadman, do, 42.55, 13) Anders Waldemarsson, do, 53.35.
H70, 3 380 m (17): 1) Jan Johansson, IFK Hedemora OK, 36.36, 5) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 40.22.
H75, 3 280 m (15): 1) Karl Johansson, IFK Hedemora OK, 32.48, 11) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 52.01.
H85, 1 930 m (2): 1) Sture Roland Josefsson, OK Kåre, 45.59, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 49.48.
U1, 2 120 m (12): 1) Rasmus Vånsjö, Arboga OK, 19.29, 2) Frida Andersson, Köping-Kolsva OK, 24.18.
Öppen motion 7, 3 280 m (24): 1) Johan Herbst, Västerås SOK, 31.05, 4) Niclas Larsson, Köping-Kolsva OK, 34.36, 7) Joakim Sandberg, do, 40.32, 14) Mats Kåberg, do, 49.36.
Öppen motion 17, 3 280 m (14): 1) Thomas Nilsson, Stora Tuna OK, 35.18, 3) Bo Lindkvist, Köping-Kolsva OK, 46.07, 9) Kjell Frodin, do, 57.20.

2015-08-22 Dag-KM
H21, 7 720 m (6): 1) Jonathan Rosendahl, Ärla IF, 53.39, 2) Marcus Eek, Köping-Kolsva OK, 1.00.13, 3) Janne Selkälä, do, 1.03.02, 4) Jonas Vikström, do, 1.07.49, 5) Johan Celander, do, 1.11.01, 6) Thomas Eek, do, 1.13.04.
D14, 3 030 m (1): 1) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 49.01.
D10, 2 150 m (1): 1) Frida Andersson, Köping-Kolsva OK, 42.48.
D45, 3 750 m (2): 1) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 38.03.
H45, 5 870 m (3): 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 54.13, 2) Thomas Danielsson, do, 1.00.18, 3) Christer Linderborg, do, 1.04.29.
D50, 3 750 m (2): 1) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 56.07.
H50, 4 790 m (3): 1) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 51.34, 2) Kenneth Larsson, do, 59.00, 3) Klaus Tröster-Cederth, do, 1.16.59.
H60, 4 790 m (5): 1) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 49.48, 2) Leif Wadman, do, 51.36, 3) Mats Landqvist, do, 55.01, 4) Anders Valdemarsson, do, 1.08.53, 5) Owe Eek, do, 1.14.56.
H70, 3 750 m (3): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 38.24, 2) Karl-Gustav Klemets, do, 50.50, 3) Anders Welén, do, 1.06.46.
H85, 2 320 m (2): 1) Nils Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 59.27.
015-08-23 VR-mötet
D21, 4 060 m (7): 1) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 39.06.
D12, 2 270 m (8): 1) Alice Helmersson, Vandrarringen, 29.08, 5) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 54.09.
D40, 3 200 m (7): 1) Anna Lindgren, Västerås SOK, 33.07, 5) Therese Björklund, Köping-Kolsva OK, 48.54.
H40, 4 300 m (4): 1) Andreas Olsson, OK Linné, 44.55, 3) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 53.17, 4) Joakim Sandberg, do, 53.50.
D45, 2 910 m (6): 1) Marie Hedar, OK Tor, 30.46, 2) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 31.51.
H45, 4 060 m (10): 1) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 33.59.
D50, 2 590 m (6): 1) Dorothe Spillmann, IF Thor, 32.05, 4) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 43.12, 6) Helena Holmberg, do, 55.28.
H60, 3 200 m (11): 1) Thom Sandvik, Avesta OK, 30.29, 3) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 32.51.
D70, 1 870 m (10): 1) Asta Sjöberg, Lindebygdens OK, 26.26, 4) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 34.09.
H70, 2 910 m (14): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 29.55, 8) Karl-Gustav Klemets, do, 45.10.
H75, 2 590 m (19): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 24.58, 8) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 49.19, 12) Sune Ahlin, do, 55.44.
H85, 1 400 m (4): 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 29.09, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 29.22.
U1, 1 480 m (9): 1) Ludvig Juhlin, Västerås SOK, 20.55, 4) Frida Andersson, Köping-Kolsva OK, 26.58.
Öppen motion 5, 3 560 m (15): 1) Kristina Holmgren, Västerås SOK, 52.28, 2) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 52.41.
Öppen motion 7, 3 070 m (15): 1) Martin Juhlin, Västerås SOK, 31.17, 12) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 49.25.
Öppen motion 17, 3 070 m (12): 1) Peter Bäck, Arboga OK, 42.21, 9) Frank Larsson, Köping-Kolsva OK, 59.50.
2015-08-29 DM, medel, Västmanland
D21, 3 640 m (8): 1) Cecilia Einarsson, Västerås SOK, 31.19, 2) Malin Welén, Köping-Kolsva OK, 31.41, 4) Johanna Larsson, do, 34.30, 6) Sandra Burén, do, 39.24.
H21, 4 650 m (16): 1) Carl Näslund, Västerås SOK, 31.05, 7) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 35.22, 8) Janne Selkälä, do, 36.06, 9) Johan Celander, do, 38.46, 14) Thomas Ek, do, 44.09.
D16, 3 390 m (8): 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 31.33, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 32.46, 7) Alva Lamprecht, do, 54.47.
D14, 3 030 m (8): 1) Agnes Källström, Sala OK, 37.58, 8) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 53.27.
D12, 2 350 m (11): 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 16.52, 7) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 33.12.
D40, 3 640 m (8): 1) Eva Palm, Västerås SOK, 36.09, 7) Therese Björklund, Köping-Kolsva OK, 49.49.
H40, 3 980 m (7): 1) Magnus Thornell, Surahammars SOK, 31.01, 6) Joakim Sandberg, Köping-Kolsva OK, 52.57.
D45, 3 000 m (8): 1) Annika Sundström, Västerås SOK, 29.26, 2) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 34.31.
H45, 3 980 m (15): 1) Robert Palm, Västerås SOK, 28.05, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 31.57, 3) Thomas Danielsson, do, 32.02.
D50, 3 000 m (8): 1) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 35.23, 2) Marie Larsson, do, 37.34, 3) Helena Holmberg, do, 38.49.
H55, 3 710 m (5): 1) Mikael Utter, Surahammars SOK, 29.50, 4) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 48.35.
H60, 3 640 m (9): 1) Lars Jakobsson, Västerås SOK, 30.44, 3) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 33.24, 6) Mats Landquist, do, 41.01, 8) Leif Vadman, do, 43.13, 9) Anders Waldemarsson, do, 47.51.
D65, 2 490 m (3): 1) Lena Hedman, Hallstahammars OK, 41.01, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 49.18.
H70, 3 130 m (9): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 31.29, 4) Karl-Gustav Klemets, do, 39.31, 6) Bo Lindkvist, do, 43.52, 8) Jan Rehdin, do, 53.03.
D75, 2 120 m (8): 1) Maud Bengtsson, Sala OK, 38.27, 3) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 52.05.
H75, 3 130 m (10): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 33.29, 9) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.00.16.
H80, 2 490 m (3): 1) John Vallin, OK Hedströmmen, 44.35, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 53.01.
H85, 2 120 m (2): 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 40.31, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 44.52.
U1, 1 750 m (9): 1) Ludvig Hasler, Surahammars SOK, 12.41, 4) Frida Andersson, Köping-Kolsva OK, 23.22.
Öppen motion 3, 2 350 m (16): 1) pär Åkerström, klubblös, 23.28, 11) Carola Cederth, Köping-Kolsva OK, 45.57.
Öppen motion 7, 3 620 m (18): 1) Jan Grann, Arboga OK, 38.29, 2) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 51.50, 6) Mats Kåberg, do, 57.06.
Öppen motion 17, 3 570 m (14): 1) Mats Ottosson, Stora Sundby GoIF, 40.33, 3) Owe Ek, Köping-Kolsva OK, 47.55, 5) Bo Eriksson, do, 52.37, 7) Klaus Tröster-Cederth, do, 54.49, 9) Kerstin Eriksson, do, 1.08.11.
Öppen motion 8, 4 520 m (7): 1) Henrik Wickström, Arboga OK, 38.58, 6) Daniel Forsström, Köping-Kolsva OK, 56.46.

2015-08-30 DM, lång, Västmanland
D21, 6 740 m (8): 1) Sofi Thorsell, Västerås SOK, 1.03.11, 5) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.09.37, 6) Karin Valdemarsson, do, 1.21.04.
H21, 8 810 m (8): 1) Anders Österlund, Västerås SOK, 1.06.08, 2) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 1.17.58, 4) Jonas Vikström, do, 1.22.59, 6) Johan Celander, do, 1.33.09.
D16, 4 580 m (9): 1) Maja Mosslind, Vandrarringen, 43.19, 2) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 49.18, 8) Alva Lamprecht, do, 1.20.50.
D14, 4 030 m (7): 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 33.30, 5) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 54.14.
D12, 2 910 m (10): 1) Maja Ahlström, Västerås SOK, 28.30, 3) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 35.34.
D45, 4 620 m (6): 1) Annika Sundström, Västerås SOK, 44.59, 2) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 51.38.
H45, 6 740 m (7): 1) Robert Palm, Västerås SOK, 50.22, 2) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 57.17.
D50, 4 070 m (8): 1) Karin Swärd Lindberg, Vandrarringen, 44.41, 4) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 48.55, 6) Helena Holmberg, do, 55.42.
H60, 4 920 m (7): 1) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 45.36, 6) Leif Vadman, do, 1.10.08.
D65, 3 610 m (3): 1) Britt Linnéa Eriksson, Sala OK, 43.51, 2) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 55.40.
H70, 4 070 m (8): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 40.14, 2) Bo Lindkvist, do, 48.49, 3) Karl-Gustav Klemets, do, 52.11.
H85, 2 620 m (3): 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 46.06, 3) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.09.51.
U1, 2 230 m (12): 1) Ludvig Hasler, Surahammars SOK, 18.06, 6) Frida Andersson, Köping-Kolsva OK, 26.12, 7) Josefin Sandberg, do, 27.59.
Öppen motion 3, 2 910 m (7): 1) Axel Olsson, Hallstahammars OK, 32.04, 3) Robin Klemets, Köping-Kolsva OK, 38.28.
Öppen motion 5, 4 030 m (15): 1) Henrik Olsson, Hallstahammars OK, 42.11, 14) Carola Cederth, Köping-Kolsva OK, 2.22.16.
Öppen motion 7, 3 610 m (10): 1) Mårten Källström, Sala OK, 32.37, 10) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 57.11.
Öppen motion 17, 3 610 m (8): 1) Jan Grann, Arboga OK, 38.37, 4) Klaus Tröster-Cederth, Köping-Kolsva OK, 51.39, 5) Anders Waldemarsson, do, 55.03.
Öppen motion 10, 4 020 m (2): 1) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 36.52.
2015-09-05 DM, sprint, Västmanland
D21, 2 470 m (8): 1) Sofi Thorsell, Västerås SOK, 18.59, 2) Malin Welén, Köping-Kolsva OK, 19.15, 4) Johanna Larsson, do, 19.32, 5) Sandra Burén, do, 21.44, 6) Anna Birkestål, do, 22.33.
H21, 2 750 m (18): 1) Rickard Svensson, Västerås SOK, 17.14, 8) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 19.56, 9) Jonas Vikström, do, 20.04, 10) Cristian Larsson, do, 20.16, 13) Thomas Ek, do, 20.54.
D20, 2 270 m (3): 1) Sara Hamrefors, Västerås SOK, 22.44, 2) Rebecca Mårtensson, Köping-Kolsva OK, 25.11.
D14, 1 410 m (9): 1) Therese Nilsson, OK Österåker, 10.03, 5) Andrea Lamprecht, Köping-Kolsva OK, 13.32.
D12, 1 290 m (18): 1) Elin Lindberg, Vandrarringen, 10.24, 6) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 14.26, 11) Kornelia Rådberg, do, 19.22.
D45, 2 020 m (4): 1) Annika Sundström, Västerås SOK, 16.08, 2) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 21.38.
H45, 2 270 m (10): 1) Robert Palm, Västerås SOK, 14.58, 3) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 17.25, 6) Christer Linderborg, do, 19.24.
D50, 2 050 m (8): 1) Karin Swärd Lindberg, Vandrarringen, 20.30, 2) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 21.38, 3) Karin Profors, do, 22.35, 4) Marie Larsson, do, 23.14.
H55, 2 020 m (4): 1) Roger Åsberg, OK Hedströmmen, 15.48, 3) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 20.21.
H60, 2 050 m (5): 1) Lars Jakobsson, Västerås SOK, 17.00, 4) Leif Vadman, Köping-Kolsva OK, 22.59.
D65, 1 680 m (3): 1) Lena Hedman, Hallstahammars OK, 22.00, 3) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 25.28.
H70, 1 680 m (7): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 14.48.
H75, 1 680 m (8): 1) Kjell Mjöberg, Hallstahammars OK, 18.06, 5) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 26.29.
H85, 1 370 m (2): 1) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 26.50.
U1, 1 050 m (18): 1) Robin Bergroth, Västerås SOK, 10.34, 2) Josefin Sandberg, Köping-Kolsva OK, 16.08, 6) Frida Andersson, do, 21.41, 16) Castor Rådberg, do, 31.31.
Öppen motion 5, 1 620 m (9): 1) Claes Elvhammar, OK Enen, 15.52, 2) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 16.51, 7) Carola Cederth, do, 46.36.
Öppen motion 9, 2 750 m (13): 1) Martina Welén, klubblös, 22.51, 7) Klaus Tröster-Cederth, Köping-Kolsva OK, 36.11.
2015-09-12 NOKs nationella
D21, 4 070 m (25): 1) Karolina Højsgaard, Domnarvets GOIF, 27.55, 12) Malin Welén, Köping-Kolsva OK, 35.42, 15) Johanna Larsson, do, 36.27, 20) Anna Birkestål, do, 46.24.
H21, 4 650 m (23): 1) Mats Troeng, OK Linné, 26.57, 17) Johan Celander, Köping-Kolsva OK, 36.25.
D45, 3 060 m (11): 1) Annika Sundström, Västerås SOK, 28.05, 2) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 30.09.
H45, 4 070 m (13): 1) Ola Jernström, Avesta OK, 28.09, 4) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 28.42.
D50, 2 820 m (17): 1) Mona Bierfeldt, Ärla IF, 25.13, 7) Marie Larsson, Köping-Kolsva OK, 32.08, 10) Helena Holmberg, do, 36.14.
H55, 3 260 m (19): 1) Stefan Nyberg, Avesta OK, 21.26, 11) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 29.42, 17) Kenneth Larsson, do, 40.28.
H60, 3 260 m (22): 1) Thom Sandvik, Avesta OK, 25.48, 18) Leif Vadman, Köping-Kolsva OK, 37.03.
H70, 2 820 m (30): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 25.03, 13) Karl-Gustav Klemets, do, 32.25, 28) Jan Rehdin, do, 47.29.
H85, 1 510 m (5): 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 31.33, 4) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 49.58.
Öppen motion 3, 2 500 m (18): 1) Kristin Andersson, OK Kåre, 25.53, 7) Carola Cederth, Köping-Kolsva OK, 35.18.
Öppen motion 5, 3 560 m (21): 1) Niklas Wiklund, OK Enen, 33.31, 5) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 43.06.
Öppen motion 7, 2 970 m (35): 1) Linda Stinessen, Dalaportens OL, 28.29, 17) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 41.45, 28) Frank Larsson, do, 57.51.
Öppen motion 8, 4 650 m (13): 1) Johan Alfredsson, Stora Tuna OK, 32.00, 2) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 32.43.
2015-09-13 Bergslagsträffen
D21, 3 850 m (7): 1) Annika Ivarsson, Linköpings OK, 31.46, 5) Malin Welén, Köping-Kolsva OK, 35.14.
H21, 4 560 m (14): 1) Erik Fernlund, Säterbygdens OK, 30.55, 3) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 33.07, 7) Henrik Holmberg, do, 35.30, 11) Daniel Forsström, do, 51.56.
H40, 4 240 m (5): 1) Tommy Johansson, Västvärmlands OK, 30.41, 5) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 44.13.
D45, 3 050 m (9): 1) Anna Strand, Attunda OK, 25.36, 3) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 30.30.
D50, 2 790 m (11): 1) Anna-Birgitta Gustafsson, OK Tylöskog, 25.03, 10) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 44.42.
H50, 3 590 m (12): 1) Stefan Lund, OK Linné, 23.57, 8) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 35.18.
H55, 3 170 m (9): 1) Stefan Nyberg, Avesta OK, 21.59, 8) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 32.54.
H60, 3 170 m (10): 1) Lars Jakobsson, Västerås SOK, 25.05, 6) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 28.35, 9) Leif Vadman, do, 39.35.
H70, 2 790 m (28): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 22.55, 12) Karl-Gustav Klemets, do, 34.02, 19) Jan Rehdin, do, 40.20.
H75, 2 530 m (19): 1) Folke Björkman, Dalaportens OL, 25.57, 17) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 48.51.
H85, 1 730 m (4): 1) Göran Barremyr, OK Fryksdalen, 31.30, 4) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 42.05.
Öppen motion 5, 3 480 m (18): 1) Björn Mårtensson, OK Skogsstjärnan, 23.01, 5) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 39.03.
2015-09-18 Veteran-SM, sprint + publiktävling
D21, 2 470 m (5): 1) Sandra Karlsson Bierfeldt, Ärla IF, 15.57, 3) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 17.30.
H21, 2 770 m (7): 1) Magnus Nordström, OK Älvsjö-Örby, 16.52, 2) Jonas Vikström, Köping-Kolsva OK, 16.59, 3) Marcus Ek, do, 17.02, 4) Johan Celander, do, 17.57.
D12, 1 300 m (11): 1) Wilma Thornell, Surahammars SOK, 9.44, 3) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 11.14.
H10, 1 200 m (13): 1) Josiah Bergroth, Västerås SOK, 7.49, 12) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 11.43.
D45, 1 790 m (13): 1) Anette Larsson, OK Tor, 13.33, 6) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 14.37.
H45, 2 470 m (20): 1) Johan Pettersson, OK Motala, 12.45, 8) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 16.20.
D50, 1 790 m (16): 1) Mia Bierfeldt, Ärla IF, 12.50, 8) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 15.53, 15) Marie Larsson, do, 19.19.
H55, 2 070 m (31): 1) Ulf Palmér, Ulricehamns OK, 12.28, 17) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 16.57, 31) Pelle Höök, do, 22.12.
H60, 1 790 m (28): 1) Lars Harkman, Malungs OK Skogsmårdarna, 12.08, 16) Anders Waldemarsson, Köping-Kolsva OK, 16.02, 19) Leif Vadman, do, 16.16.
D65, 1 400 m (31): 1) Britt Linnéa Eriksson, Sala OK, 13.00, 17) Kerstin Eriksson, Köping-Kolsva OK, 18.47, 18) Siv Frodin, do, 18.49.
H65, 1 770 m (51): 1) Göran Larsson, Sala OK, 12.48, 35) Bo Eriksson, Köping-Kolsva OK, 18.32, 40) Kjell Frodin, do, 19.04.
H70, 1 400 m (54): 1) Jan Fogelberg, Västvärmlands OK, 10.23, 3) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 10.54, 15) Karl-Gustav Klemets, do, 13.38, 25) Bo Lindkvist, do, 15.03.
H75, 1 510 m (30): 1) Lars Johansson, OK Skogshjortarna, 11.42, 20) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 18.03.
H85, 1 090 m (7): 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 14.44, 6) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 21.07.
2015-09-19 Veteran-SM, medel
H40, 4 240 m (21): 1) Jonas Eklund, OK Rodhen, 25.18, 17) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 38.44.
D45, 3 100 m (21): 1) Annika Ivarsson, Linköpings OK, 22.32, 8) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 29.57.
H45, 4 050 m (31): 1) Håkan Eriksson, Malungs OK Skogsmårdarna, 23.33, 5) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 26.48.
D50, 2 950 m (32): 1) Maria Bergfält, Domnarvets GOIF, 22.37, 16) Karin Profors, Köping-Kolsva OK, 34.34, 17) Marie Larsson, do, 34.39, 18) Helena Holmberg, do, 34.45.
H55, 3 550 m (64): 1) Stefan Nyberg, Avesta OK, 23.59, 38) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 34.07, 60) Pelle Höök, do, 49.38.
H60, 3 360 m (63): 1) Lars Harkman, Malungs OK Skogsmårdarna, 25.11, 19) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 30.22, 45) Anders Waldemarsson, do, 40.34, 52) Leif Vadman, do, 42.53.
D65, 2 310 m (54): 1) Karin Gustafsson, Strängnäs-Malmby OL, 22.42, 27) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 33.19.
H65, 3 200 m (97): 1) Lars-Åke Wall, OK Tisaren, 25.13, 88) Bo Eriksson, Köping-Kolsva OK, 55.12.
H70, 2 980 m (103): 1) Kalle Johansson, OK Skogshjortarna, 25.37, 2) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 26.38, 51) Bo Lindkvist, do, 40.06, 59) Karl-Gustav Klemets, do, 42.40, 92) Jan Rehdin, do, 1.15.28.
D75, 1 680 m (27): 1) Birgitta Thunell, IFK Lidingö SOK, 22.16, 22) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 51.20.
H75, 2 670 m (53): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 22.56, 29) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 45.00, 45) Birger Hansson, do, 1.06.49.
H80, 2 110 m (33): 1) Rolf Andersson, Rimbo SOK, 25.57, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 27.56.
H85, 1 680 m (11): 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 27.40, 8) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 39.38.
Öppen motion 5, 3 540 m (35): 1) Linus Täck, OK Hammaren, 30.57, 3) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 40.15, 6) Anders Welén, do, 49.38.
Öppen motion 7, 2 940 m (32): 1) Thomas Danielsson, Köping-Kolsva OK, 24.16, 6) Mats Kåberg, do, 44.03.
Öppen motion 8, 4 510 m (29): 1) Nils Olsson, OK Linné, 27.31, 20) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 53.41.
2015-09-20 Veteran-SM, lång
D45, 5 200 m (16): 1) Annika Ivarsson, Linköpings OK, 41.20, 5) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 51.16.
D50, 4 610 m (22): 1) Maria Bergfält, Domnarvets GOIF, 39.11, 14) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 55.19, 17) Marie Larsson, do, 58.20.
H60, 5 960 m (63): 1) Clas Fries, Umeå OK, 41.01, 35) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 58.59.
H70, 4 970 m (84): 1) Jan Fogelberg, Västvärmlands OK, 42.38, 6) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 49.47, 29) Karl-Gustav Klemets, do, 1.00.07, 40) Bo Lindkvist, do, 1.04.06, 62) Jan Rehdin, do, 1.15.00.
H75, 4 220 m (42): 1) Karl Johansson, IFK Hedemora OK, 37.21, 25) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.06.16.
H80, 3 230 m (30): 1) Peo Bengtsson, OK Pan-Kristianstad, 42.02, 17) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 1.04.31.
H85, 2 310 m (9): 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 37.11, 4) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 49.40.
Öppen motion 5, 4 500 m (31): 1) Tobias Israelsson, OK Tylöskog, 43.03, 3) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 44.39, 11) Emma Klemets, do, 53.17.
Öppen motion 8, 8 070 m (11): 1) Håkan Pettersson, OK Djerf, 1.01.52, 4) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 1.13.05.

2015-09-27 Arosträffen
H21, 5 000 m (20): 1) Thomas Carlsson, Malungs OK Skogsmårdarna, 34.02, 10) Thomas Ek, Köping-Kolsva OK, 43.41, 16) Janne Selkälä, do, 46.53.
D16, 3 570 m (10): 1) Anna Hallmén, OK Tisaren, 32.39, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 37.25, 7) Andrea Lamprecht, do, 51.03, 9) Alva Lamprecht, do, 1.08.58.
D12, 2 550 m (17): 1) Maja Ahlström, Västerås SOK, 22.30, 7) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 28.48, 11) Kornelia Rådberg, do, 35.12.
H10, 2 260 m (16): 1) Arvid Johansson, OK Djerf, 19.42, 14) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 53.52.
D40, 3 620 m (3): 1) Lena Westerlund, OK Djerf, 40.39, 2) Therese Björklund, Köping-Kolsva OK, 47.07.
H40, 4 710 m (7): 1) Magnus Öhling, OK Tor, 42.05, 4) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 57.00.
D45, 3 120 m (10): 1) Anette Larsson, OK Tor, 31.53, 3) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 34.25.
H50, 4 090 m (22): 1) Lars Karlsson, Valbo AIF, 33.36, 14) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 52.37.
H55, 3 450 m (22): 1) Stefan Nyberg, Avesta OK, 28.18, 16) Kenneth Larsson, Köping-Kolsva OK, 42.16.
H60, 3 450 m (18): 1) Roland Warenius, Avesta OK, 32.26, 4) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 38.07, 7) Ola Lindholm, do, 41.15, 15) Anders Waldemarsson, do, 54.10.
D70, 2 160 m (5): 1) Anita Johansson, OK Tor, 36.27, 3) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 49.25.
H70, 2 720 m (22): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 26.59, 8) Karl-Gustav Klemets, do, 37.32, 9) Bo Lindkvist, do, 38.44.
D75, 2 160 m (6): 1) Solveig Dillman, OK Älvsjö-Örby, 35.06, 3) Göta Kåberg, Köping-Kolsva OK, 56.59.
H75, 2 720 m (15): 1) Karl Johansson, IFK Hedemora OK, 29.07, 13) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 1.03.44.
H80, 1 880 m (5): 1) Nils Johansson, OK Tjärnen, 30.37, 2) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 39.05.
H85, 1 880 m (2): 1) Ragnar Hasselquist, Hallstahammars OK, 40.13, 2) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 40.48.
U1, 2 400 m (27): 1) Elin Palm, Västerås SOK, 24.30, 9) Maya Lindberg, Köping-Kolsva OK, 32.52, 10) Mathilda Lindberg, do, 32.53, 13) Castor Rådberg, do, 34.42, 22) Josefin Sandberg, do, 44.11.
Öppen motion 5, 2 880 m (29): 1) Greger Wedin, Södertälje-Nykvarn OF, 32.52, 13) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 52.53, 23) Karola Cederth, do, 1.05.57.
Öppen motion 7, 2 720 m (42): 1) Andreas Liljebrand, SK Trim/Virsbo, 31.31, 11) Owe Ek, Köping-Kolsva OK, 41.58, 22) Mats Kåberg, do, 46.55.
Öppen motion 8, 4 450 m (44): 1) Markus Ek, Köping-Kolsva OK, 34.32, 15) Daniel Forsström, do, 53.38, 16) Sandra Burén, do, 53.55, 23) Emma Klemets, do, 1.02.03.
2015-10-03 Älgdrevet i Fredriksberg, lång
D21, 6 210 m (10): 1) Annika Östman, Domnarvets GOIF, 59.45, 5) Malin Welén, Köping-Kolsva OK, 1.05.03, 7) Sandra Burén, do, 1.14.46.
H21, 8 870 m (11): 1) Anders Nordahl, OK Kåre, 1.16.47, 2) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 1.19.53, 5) Johan Celander, do, 1.36.40.
D16, 4 560 m (17): 1) Ronja Hugg, Forsa OK, 45.42, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 49.10.
D12, 3 020 m (18): 1) Johanna Roos, OK Linné, 29.53, 10) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 45.55.
H10, 2 630 m (18): 1) Olle Ringi, OK Kåre, 14.31, 18) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 40.41.
D45, 5 380 m (19): 1) Maria Junevik, Leksands OK, 51.36, 5) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 1.04.20.
H45, 7 390 m (24): 1) Olof Smitt, Södertälje-Nykvarn OF, 58.22, 5) Henrik Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.06.05.
D50, 4 750 m (26): 1) Ingrid Alexandersson, Stora Tuna OK, 46.20, 24) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 1.16.02.
D65, 3 420 m (11): 1) Britt Linnéa Eriksson, Sala OK, 44.59, 9) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 1.06.08.
H70, 3 770 m (35): 1) Jan Fogelberg, Västvärmlands OK, 37.10, 20) Bo Lindkvist, Köping-Kolsva OK, 1.01.32, 22) Karl-Gustav Klemets, do, 1.02.24.
Öppen motion 1, 2 630 m (9): 1) Haidi Skoghammar, IK Vikings OK, 23.49, 2) Klaus Tröster-Cederth, Köping-Kolsva OK, 31.14.
Öppen motion 5, 3 420 m (40): 1) Johan Östberg, Stora Tuna OK, 30.55, 2) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 41.54, 28) Kjell Frodin, do, 1.09.28, 37) Carola Cederth, do, 1.57.32.
Öppen motion 6, 5 680 m (7): 1) Fredrik Ekström, OK Älgen, 1.00.39, 5) Emma Klemets, Köping-Kolsva OK, 1.41.41.
Öppen motion 7, 3 130 m (39): 1) Thomas Danielsson, Köping-Kolsva OK, 27.55, 15) Joakim Sandberg, do, 46.58.
Öppen motion 9, 7 390 m (5): 1) Håkan Nilsson, Domnarvets GOIF, 1.14.13, 4) Daniel Forsström, Köping-Kolsva OK, 2.01.16.
2015-10-04 Älgdrevet i Fredriksberg, medel
H21 Elit, 5 080 m (17): 1) Johan Bäckman, Malungs OK Skogsmårdarna, 34.03, 14) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 45.11.
D21, 3 220 m (9): 1) Karin Josefsson, OK Hällen, 32.26, 5) Sandra Burén, Köping-Kolsva OK, 40.57.
D16, 2 640 m (18): 1) Frida Johansson, OK Djerf, 23.54, 4) Elvira Danielsson, Köping-Kolsva OK, 27.02.
D12, 2 220 m (15): 1) Klara Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 22.58, 11) Jonna Sandberg, Köping-Kolsva OK, 37.10.
H10, 2 170 m (18): 1) Olle Wallman, Västerbergslagens OL, 15.24, 7) Jakob Sandberg, Köping-Kolsva OK, 21.14.
D45, 3 170 m (14): 1) Sofia Holmgård, Kils OK, 30.33, 5) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 42.58.
D50, 2 640 m (26): 1) Anna-Birgitta Gustafsson, OK Tylöskog, 30.15, 11) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 35.46.
D65, 2 310 m (10): 1) Britt Linnéa Eriksson, Sala OK, 30.22, 7) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 44.09.
H65, 2 470 m (36): 1) Torgny Pettersson, Västerviks OK, 23.06, 33) Kjell Frodin, Köping-Kolsva OK, 41.57.
H70, 2 310 m (36): 1) Jan Fogelberg, Västvärmlands OK, 21.00, 12) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 31.14, 35) Bo Lindkvist, do, 46.24.
Öppen motion 3, 2 220 m (19): 1) Erika Umeland, OK Älgen, 30.21, 16) Daniel Söderberg, Köping-Kolsva OK, 1.17.30, 17) Mikaela Axbäck, do, 1.17.31.
Öppen motion 5, 2 380 m (33): 1) Peter Bäck, Arboga OK, 27.50, 8) Emilia Danielsson, Köping-Kolsva OK, 32.04, 19) Emma Klemets, do, 45.37.
2015-10-17 Helg utan älg, Etapp 1, lång
D21, 7 150 m: 1) Johanna Öberg, OK Hällen, 51.30, 15) Malin Welén, Köping-Kolsva OK, 1.19.44, 17) Sofie Landqvist, do, 1.24.18.
H21, 10 010 m: 1) Thomas Carlsson, Malungs OK Skogsmårdarna, 59.56, 19) Thomas Ek, Köping-Kolsva OK, 1.19.54, 21) Johan Celander, do, 1.21.09, 22) Cristian Larsson, do, 1.22.04.
H55, 5 420 m: 1) Jörgen Batz, Skarpnäcks OL, 48.29, 12) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 1.04.12.
H60, 5 100 m: 1) Per Lindgren, IK Hakarpspojkarna, 35.10, 7) Leif Vadman, Köping-Kolsva OK, 51.29.
D65, 3 560 m: 1) Margareta Hjelmkvist, Gustavsbergs OK, 39.30, 19) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 56.48.

2015-10-18 Helg utan älg, Etapp 2, medel
D21, 3 650 m: 1) Benita Hansson, Hagaby GoIF Örebro, 25.49, 10) Sofie Landqvist, Köping-Kolsva OK, 32.47, 14) Malin Welén, do, 37.11.
H21, 4 610 m: 1) Thomas Carlsson, Malungs OK Skogsmårdarna, 26.27, 13) Cristian Larsson, Köping-Kolsva OK, 35.55, 25) Johan Celander, do, 49.07.
H55, 3 540 m: 1) Jörgen Batz, Skarpnäcks OL, 30.02, 5) Mats Birkestål, Köping-Kolsva OK, 36.30.
H60, 3 370 m: 1) Per Lindgren, IK Hakarpspojkarna, 23.59, 7) Leif Vadman, Köping-Kolsva OK, 31.41.
D65, 2 640 m: 1) Lena Barkestam, IK Hakarpspojkarna, 34.42, 23) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 52.39.
H65, 3 130 m: 1) Ulf Kjellin, OK Hedströmmen, 29.50, 35) Kjell Frodin, Köping-Kolsva OK, 49.12.

2015-10-25 Oktoberracet
D21, 4 420 m (27): 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna OK, 24.48, 11) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 34.39, 24) Anna Birkestål, do, 45.34.
H21, 5 570 m (43): 1) Thierry Gueorgiou, Kalevan Rasti, 27.13, 16) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 35.53, 24) Jonas Vikström, do, 38.35, 27) Cristian Larsson, do, 40.39, 28) Johan Celander, do, 41.16, 33) Thomas Ek, do, 44.37.
H40, 4 820 m (15): 1) Jörgen Hellgren, IF Thor, 30.48, 11) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 47.18.
D45, 3 800 m (14): 1) Josefine Nordström, OK Triangeln, 28.36, 5) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 37.03.
D50, 3 570 m (25): 1) Mia Bierfeldt, Ärla IF, 27.41, 6) Helena Holmberg, Köping-Kolsva OK, 33.38, 19) Marie Larsson, do, 43.17.
H50, 4 320 m (42): 1) Stefan Bjurstedt, Surahammars SOK, 27.22, 24) Benneth Sundqvist, Köping-Kolsva OK, 41.21.
H55, 4 010 m (39): 1) Tommy Holmér, Väsby OK, 26.39, 20) Mats Landquist, Köping-Kolsva OK, 37.18, 24) Kenneth Larsson, do, 39.24, 32) Leif Vadman, do, 45.07, 36) Pelle Höök, do, 49.49.
D65, 2 580 m (20): 1) Britt Linnéa Eriksson, Sala OK, 26.44, 13) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 40.33.
H65, 3 570 m (45): 1) Bengt Stenerhag, Västerbergslagens OL, 25.55, 27) Owe Ek, Köping-Kolsva OK, 41.30, 32) Kjell Frodin, do, 43.55.
D70, 2 320 m (16): 1) Helen Andertoft, Markaryds FK, 26.19, 12) Rose-Marie Karlsson, Köping-Kolsva OK, 47.08.
H70, 2 770 m (53): 1) Alf Lindberg, Köping-Kolsva OK, 23.36, 12) Karl-Gustav Klemets, do, 27.40.
H75, 2 510 m (25): 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 20.29, 20) Sune Ahlin, Köping-Kolsva OK, 37.19.
H80, 2 320 m (16): 1) Rolf Andersson, Rimbo SOK, 26.19, 8) Bo Karlsson, Köping-Kolsva OK, 43.23.
H85, 2 320 m (5): 1) Lennart Öberg, Västerås SOK, 36.43, 4) Nils-Gunnar Karlsson, Köping-Kolsva OK, 44.11.
Öppen motion 5, 3 110 m (41): 1) Frank Pellander, Snättringe SK, 32.12, 6) Klaus Tröster-Cederth, Köping-Kolsva OK, 35.50, 37) Carola Cederth, do, 1.34.44.
Öppen motion 7, 3 570 m (43): 1) Henrik Wåhlström, OK Linné, 28.40, 22) Mats Kåberg, Köping-Kolsva OK, 44.42.
Öppen motion 8, 4 820 m (38): 1) Andreas Eriksson, Västerås SOK, 30.55, 3) Janne Selkälä, Köping-Kolsva OK, 36.09, 24) Emma Klemets, do, 55.33, 30) Ulrika Johansson, do, 1.04.17
2015-11-15 Fakiren, Kolsva
Fakiren, 17 320 m (29): 1) Karl Walheim, Ärla IF, 1.37.54, 17) Marcus Ek, Köping-Kolsva OK, 2.01.22, 18) Jonas Vikström, do, 2.01.59, 27) Johan Celander, do, 2.28.02.
Korten, 6 200 m (37): 1) Alvin Craig, OK Ravinen, 45.35, 9) Thomas Törnkvist, Köping-Kolsva OK, 52.32, 26) Leif Vadman, do, 1.00.15, 29) Benneth Sundqvist, do, 1.05.54, 30) Bo Eriksson, do, 1.07.31, 31) Owe Ek, do, 1.08.47, 34) Daniel Forsström, do, 1.11.01, 36) Anders Waldemarsson, do, 1.20.58.
Lillen, 3 610 m (19): 1) Joel Magnusson, OK Tor, 32.04, 6) Karl-Gustav Klemets, Köping-Kolsva OK, 35.29, 8) Pelle Höök, do, 36.16, 13) Klaus Cederth, do, 40.53, 18) Sune Ahlin, do, 50.52, 19) Nils-Gunnar Karlsson, do, 52.52.
Omvägen-Damer, 12 320 m (10): 1) Sandra Karlsson Bierfeldt, Ärla IF, 1.36.00, 5) Johanna Larsson, Köping-Kolsva OK, 1.50.13, 8) Anna Birkestål, do, 2.02.58, 9) Gabriella Vadman, do, 2.03.05, 10) Sandra Burén, do, 2.03.31.
Korten-Damer, 6 200 m (23): 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 46.09, 8) Pernilla Klemets, Köping-Kolsva OK, 52.39, 12) Emma Klemets, do, 1.01.13, 16) Marie Larsson, do, 1.10.58, 17) Karin Profors, do, 1.10.59.
Lillen-Damer, 3 610 m (13): 1) Ida Hallin, Surahammars SOK, 32.07, 8) Siv Frodin, Köping-Kolsva OK, 39.30, 9) Carola Cederth, do, 40.48.



 

 

 

 

 

 

Det finns inget album kopplat till denna sida.
 
 

Samarbetspartners: 

 

sl_8182_c_pos_ce_web_182x46

 

EMAG_2c

 

Prevas logo-cent

 

1915844_116822235006302_6150314_n

 

Sejfo färg logo copy

 

Corporate logo med pay off

volvo-logo

YARA_RGB

 

 

Beijer

 

All_conveyor-svart



GL-logo

 

    gleason

 

logo_marposs

Postadress:
Köping-Kolsva OK - Orientering
Brovägen 15
73113 Kolsva

Besöksadress:
Brovägen 15
73113 Kolsva

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info